Waterput bron voor succes Burkina Faso Johnny Hoogerland verlaat intensive care 34 SPORT BEWOGEN jEUGD Doelman van Goes prijst zich gelukkig dat hij op jonge leeftijd van Aruba naar Nederland is gekomen. Terneuzen moet nu voor de beker tegen Baronie Zij namen als het ware de plaats van mijn moeder in en dat is ze vrij goed gelukt door Wilber Hack tilburg - Burkina Faso is weer trots op zijn voetballers. In 1998 or ganiseerde het land de Afrika Cup en werd vierde. Na een aantal ma gere jaren wordt die prestatie nu minimaal geëvenaard. Vanavond speelt het land in de halve finale te gen Ghana. De bouw van een waterput is ei genlijk de bron van het succes. De bewoners gaven aan bouwkundi ge Monique van den Dungen te kennen dat ze ook graag zouden leren voetballen. Dat verzoek be reikte Jan van Gooi, voetbaltrai ner en tegenwoordig scout bij Willem II. Hij klopte bij de KN VB aan voor steun. In samenwer king met het ministerie van ont wikkelingssamenwerking leidde dat in het begin van de jaren ne gentig tot diverse expedities. Het accent van het vanuit Tilburg gecoördineerde hulpprogramma lag op het scholen van de lokale trainers. Voormalig Haarlem-trai ner Piet Buter gaf er drie weken les aan dertig jonge oefenmees- ters. Hij liet ook trainingsmetho den achter. Ook Piet de Visser, John Moens (vader van doelman Oscar Moens) en de inmiddels overleden arbiter Ignace van Swie- ten trokken naar Burkina Faso om het voetbal een impuls te geven. Hans Visser, indertijd bestuurslid van Willem II, leidde clubkader op. Burkina Faso, dat nog steeds tot de tien armste landen van de we reld behoort, kreeg zo een voetbal competitie met een duidelijke structuur. Dat leidde al snel tot succes. Het land was in extase na de vierde plaats bij de Afrika Cup in 1998. Vijfjaar later speelde Bur kina Faso onder leiding van bondscoach Mart Nooij het WK tot twintig jaar in Canada. Een for se kern van die spelers is nu actief bij de 29e editie van de Afrika Cup. Tilburg deed nog meer pioniers werk. Ousmane Sanou kreeg de kans zich bij Willem II te bewij zen. Hij was de eerste speler van het land die in een grotere Euro pese competitie terechtkwam. Hij zou ook de eerste voetballer uit Burkina Faso worden die in de Champions League speelde. De 35-jarige Sanou voetbalt nog steeds, bij Arlan, een vierdeklas ser in België. Daar zit hij trots te wezen op zijn landgenoten. „Ie dereen verwachtte eigenlijk dat Burkina Faso er weer in de eerste ronde uit zou vliegen. Dat heeft de ploeg enorm veel motivatie ge geven." Sanou is in eigen land nog steeds de vedette van het voetbal. Hij be reidde de weg naar Europa voor een groot aantal spelers. Door de heldere competitieopzet en de re latief goede opleiding waren spe lers makkelijk te scouten en ook gewild. Spits Moumouni Dagano was een aantal jaar geleden op proef bij Willem II. Hij speelde er nooit omdat zijn zaakwaarnemer 600.000 euro wilde hebben voor een contract van een jaar. De spits zocht zijn heil in België en staat nu onder contract bij Al Sai- liya in Qatar. Van de 23 spelers zijn er vijftien bij Europese clubs actief. De kracht ligt in de aanval. Naast Dagano heeft de Belgische coach Paul Put de beschikking over voormalig HSV-spits Pitroipa en de ijzersterke Alain Traore van het Franse Lorient. Een zwak punt blijven de keepers. Abdoulaye Soulama zorg de voor een hilarisch moment door een bal met de voeten bin nen, maar de armen buiten het strafschopgebied op te vangen. Hij kreeg rood. Sindsdien staat Daouda Diakite van Lierse SK on der de lat. Normaal gesproken is Burkina Faso vandaag kansloos te gen Ghana. Maar in tegenstelling tot veel andere Afrikaanse ploe gen is Burkina Faso wel een hecht collectief. „We kunnen het toer nooi winnen", zegt Sanou. „Het hele land staat achter het team. Ik weet uit ervaring wat dat met de spelers doet." Burkina Faso is de verras sendste halvefinalist in de Afrika Cup. Het land dankt dat ook aan de KNVB. Lentink neemt leven zoals 't is door Len Wolters goes - Jeugdspelers van een Be taald Voetbal Organisatie (BVO) hebben een iets ander leven dan hun leeftijdsgenoten. Bij Goes-doelman Matthew Lentink, die de jeugdopleiding van RBC doorliep, was dat niet anders. Al leen zag zijn leven er nog wat complexer uit, maar dat kwam niet door het voetbal. Matthew Lentink speelt sinds het seizoen 2011-2012 bij zon dag-hoofdklasser Goes. De negen tienjarige doelman woont samen met zijn vriendin in Nieuwdorp. Niks bijzonders zo lijkt het, maar het verleden van Lentink is min der gewoontjes. Lentink werd op Aruba geboren. Zijn vader is Nederlands en zijn moeder Arubaans. De relatie tus sen zijn ouders hield niet lang stand. Hij bleef bij zijn moeder in Aruba wonen, niet bij zijn vader in Nederland. Toen Lentink zes jaar was, verliet hij zijn moeder in Aruba. In Nederland werd hem een betere toekomst voorspeld. „Als zesjarige snap je dat allemaal niet zo goed", vertelt hij. „Naarma te je ouder wordt, ga je er toch meer over nadenken. Maar echt in zak en as heb ik nooit gezeten. Je doet er namelijk niks aan. Ik kan me er wel druk over gaan maken, maar dat levert helemaal niets op." Het is niet zo dat de Goes-goalie geen contact meer heeft met zijn moeder. „Met de sociale media kan alles tegenwoordig. Ik ge bruik bijvoorbeeld Skype. Op de ze manier heb ik contact met haar en met mijn broertje en mijn twee zusjes. Ook probeer ik één keer per jaar naar Aruba op vakan tie te gaan, zodat ik ze in levende lijve kan zien." Toen Lentink naar Nederland ver trok, ging hij niet bij zijn vader wonen. Dat kwam door een pri- vé-situatie, die hij liever voor zich zelf houdt. „Het was in ieder ge val niet mogelijk om bij hem te wonen." Hij kwam terecht bij zijn opa en oma in Kloetinge. „Door hen ben ik grotendeels op gevoed. Ik ben daar met veel lief de ontvangen. Ik kon en kan er nog steeds altijd terecht. Zij na men als het ware de plaats van mijn moeder in en dat is ze vrij goed gelukt. Ze lieten me vrij als het nodig was en trokken me aan Matthew Lentink m'n haren terug wanneer het moest. Hierdoor heb je al snel minder heimwee en denk je veel minder aan je situatie." „Hoewel ik niet bij m'n vader kon wonen, heb ik hem eigenlijk nooit echt moeten missen. Ik kon altijd naar hem toe en hij kwam ook heel vaak naar mij toe." Toen Lentink bij RBC Roosendaal keep te, kwam zijn vader altijd kijken. „Geen wedstrijd ging aan hem voorbij. In het eerste jaar bracht hij me altijd naar de trainingen. Daarna ging ik met de trein naar Roosendaal met de andere jon gens uit Zeeland, zoals Sjors Lank- haar van Kloetinge bijvoorbeeld." Ook bij Goes staat Lentinks vader nu geregeld langs de zijlijn. Lentink speelde tot de D-pupillen bij Kloetinge, daarna vertrok hij naar RBC. Bij de Roosendaalse club kende niemand zijn voorge schiedenis. „Ik vertel daar niet zo snel over. Het is niet zo dat ik er problemen mee heb, maar ik heb er gewoon geen behoefte aan om daar uit mezelf over te beginnen. Als ze me erover gevraagd had den, dan had ik alles verteld. Maar dat deden ze niet. Ik wilde ook niet anders aangekeken of behan deld worden, dat was nergens voor nodig." Last heeft de Nieuwdorper nooit echt gehad van zijn bijzondere si tuatie. „Je hebt je betere en je min dere momenten, maar dat heeft ie dereen. Ik heb me er nooit zo druk om gemaakt. Ik wist niet be ter. Het heeft ook totaal geen zin om er ongelukkig over te gaan doen. Ik neem het zoals het is. Ik denk zelfs dat het goed voor me is geweest om Aruba te verlaten. Sommige vrienden van me uit Aruba hebben voor hun vijftien de al meer dan twintig keer in de j - terneuzen - De voetballers van Terneuzen hebben zich voor de achtste finales in de districtsbeker geplaatst. De zondag-tweedeklas ser won dinsdagavond met 4-2 van SC Kruisland. In de eerste helft maakte Remco van Leeuwen de eerste twee doel punten uit een vrije trap, beide in de kruising. Tussendoor zorgde Bob van den Buys voor de gelijk maker namens de Brabantse zon dag-vierdeklasser. In de slotfase beslisten Hasan Basagac (op aangeven van invaller Sonny Huitema) en Dominique Verlinde (strafschop) de wed strijd in Terneuzens voordeel. Achmed Didi deed drie minuten voor tijd nog iets terug namens Kruisland: 4-2. In de achtste finale moet Terneu zen nu op bezoek in Breda bij hoofdklasser Baronie. door Peter van Leeuwen VILLAJOYOSA - Wielrenner Johnny Hoogerland heeft dinsdagavond de intensive care van het ziekenhuis van Villajoyosa verlaten. De renner van Vacansoleil-DCM onderging in tensieve zorg nadat hij zondag tij dens een training in Spanje was aangereden door een auto. Daarbij brak hij onder meer vijf ribben, werd een aantal ruggenwervels be schadigd en was er even vrees voor inwendige bloedingen. Ploegleider Aart Vierhouten kon dinsdag melden dat de artsen een langer verblijf op de intensive ca re niet noodzakelijk achtten. „Hij was met de pijnstillers al lang zaam aan het overstappen op pil- vorm in plaats van toediening per infuus. Vrijdag volgt nader onder zoek. Dan zal ook duidelijk wor den wanneer Johnny naar huis mag." Vierhouten, in het verleden ook zaakwaarnemer van Hoogerland, was maandagavond in Spanje aan gekomen. Hij trof in het zieken huisbed 'een aangeslagen wielren ner die niet mag bewegen'. „Hij is blauw vanaf zijn schouder tot aan zijn bil. Het is heel triest voor hem. Heb je net een op en top winter achter de rug, ben je klaar om woensdag je eerste koers te rij den en dan overkomt je dit. Alles wat je de afgelopen maanden ge daan hebt is in één klap weg. Een geluk bij een ongeluk is nog dat zijn lever niet gescheurd is." Johnny Hoogerland ging in de Tour van 2011 door een manoeu vre van een auto van de Franse te levisie onderuit en belandde in het prikkeldraad. Het stoort Vier houten dat de afhandeling van Vrijdag volgen nadere onderzoeken bij Johnny Hoogerland. Dan wordt dui delijk wanneer hij naar huis mag. foto Bas Czerwinski/ANP die zaak nog steeds niet is afge rond. „Dat zal bij Johnny nu ook weer door zijn hoofd spelen. Hoe kun je het voor je kiezen krijgen als wielrenner? Tot op de dag van vandaag geven Tour-organisatie ASO, de internationale wielren- unie UCI en de Franse televisie niet thuis en moeten we knokken om de gemaakte kosten vergoed te krijgen." Hoogerland heeft in Villajoyosa gezelschap van zijn vriendin Gerda, zijn vader en Peter Hoondert, een vriend en mental coach. Vierhouten keert snel terug naar Nederland. „Als al les hier geregeld is. Wanneer John ny weer kan fietsen? De eerste zorg is nu dat hij zijn rug weer kan gebruiken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34