Urk was voorbeeld voor Zeeuwse vissers The Flying Pickets in Ledeltheater Expositie rond Schildersweek CULTUUR 31 De Plattelanders in Oostburg wagen zich met het theaterstuk Jaontje is het niet aan een nieuwe uitdaging. AGENDA WOENSDAG 6 FEBRUARI 2013 Toneel en film volledig met elkaar verweven door Ali Pankow OOSTBURC - Voorafgaand aan de première van Jaontje is het niet za terdag 9 februari in het Ledelthea- ter in Oostburg wordt er keihard gewerkt door de leden van toneel vereniging De Plattelanders. Dat is niet anders dan andere ja ren, maar dit keer ligt de druk wel wat hoger. „Het is een boeiend ex periment en ik hoop dat het pu bliek het er vanaf ziet dat we hier als club een flinke uitdaging mee zijn aangegaan", zegt tekstschrij ver en regisseur Rini Fenijn. In deze productie zijn film en to neelspel volledig met elkaar ver weven. „Het is zelfs 3D zonder dat je er als toeschouwer een bril letje bij hoeft op te zetten." Zon der al te veel prijs te geven, wil Fe- riijn wel kwijt dat beeld en spel af en toe zo nauw samenvallen, dat er dialogen gevoerd worden tus sen personages op het podium en op het filmdoek. „Het houdt spelers en techniek op scherp. Het is bijvoorbeeld een kwestie van 'over 7 minuten en 23 seconden zul je op die plek moe ten staan en die tekst moeten zeg gen'. Alles moet synchroon lo pen", benadrukt de regisseur. Na tuurlijk heeft hij wel wat foefjes bedacht om indien nodig enigs zins te kunnen bijsturen. Ook staat er ten behoeve van de ac teurs een monitor voorop de speelvloer met tijdsaanduiding voor de zes belangrijkste momen ten van scènewisseling, de zogehe ten cue's. Het klinkt allemaal behoorlijk am bitieus. „Ja, we steken er best ons nek mee uit, maar het is ook ont- ziettend leuk om eens wat nieuws aan te gaan", zegt Fenijn. „Als je er 25.000 euro subsidie voor zou krijgen, was het natuurlijk alle maal wat eenvoudiger. Maar het is ook een uitdaging voor 1000 euro zoiets voor elkaar te krijgen." Hij slaat met deze productie een brug tussen verleden en heden. Talrijke malen kreeg hij het ver zoek het stuk Jaontje van streek- schrijver Cor Schijve nog eens op te voeren. „Begin jaren zestig zat het Ledeltheater daarvoor avond aan avond vol, maar nu is dat stuk gedateerd en veel te traag." Echter met respect voor wat was bedacht hij het concept voor het huidige film/toneelproject Jaontje is het niet. Daarin komt een film ploeg uit de Randstad naar het platteland om die Jaontje van toen opnieuw te verfilmen. Met ac teurs van nu, spelers van De Plat telanders, die het plaatselijk dia lect beheersen. De boerderij van Izaak van 't Westeinde dient als decor. Boerendochter Mies is wel licht geschikt om de rol van Jaon tje te spelen. Dat is echter tegen de zin van haar verloofde Fred. De filmopnamen werden begin augustus vorig jaar al gemaakt. „Daarbij kregen we veel medewer king van de klederdachtvereni- ging uit Cadzand, de oldtimer club en muziekvereniging Excel sior", vertelt Fenijn. Via de zoon van de toenmalige to neelschrijver Cor Schijve, kwam hij ook in bezit van de oude speel film die van Jaontje werd ge maakt. „We hebben daar een paar fragmenten uit kunnen lospeute ren. Die worden in onze film ook getoond als oude opnamen. Film in film dus en dat dan weer op de speelvloer." Theaterproductie Jaontje is het niet, zaterdag 9 februari (première), Ledel theater Oostburg, 20.00 uur; daar ook te zien op: vrijdag 15 februari, za terdag 16 februari, woensdag 20 fe bruari (matinee 14.00 uur), vrijdag 22 februari en zaterdag 23 februari. Annemarie De Groote als 'Miesje' in de productie Jaontje is het niet, tijdens een scène waarin toneelbeeld en film op de achtergrond worden gecombineerd, foto Peter Nicolai Meer agendanieuws vindt u op onze website. Middelburg Musical 'De Jantjes', Schouwburg, 20.00 uur Renesse Kindervoorstelling 'Poep' door Het Blauwe Huis, Dorpshuis, 14.00 uur Terneuzen Thomas De Stoomlocomotief, muzika le show voor de allerkleinste theaterbe zoekers, Scheldetheater, 14.00 uur Relatiekomedie 'Midlife' met o.a. Al fred van den Heuvel en Kiki Classen, Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Requiem en Krönungsmesse van Mo zart door Bach Choir Orchestra, Sint Jacobskerk, 19.30 uur. OOSTBURG - De vermaarde Britse a-capellagroep The Flying Pickets komt woensdag 10 april naar Oost burg. Het concert in het Ledel theater (aanvang 20.15 uur) is on derdeel van een Nederlandse tour nee met vijf concerten. In 1983 werden The Flying Pickets in één klap bekend met hun hit Only You, die op nummer 1 in de Britse hitlijst belandde. Sindsdien is de formatie, hoewel regelmatig van samenstelling veranderd, ac tief gebleven met hun bijzondere interpretaties van wereldhits. DOMBURG - Onder de titel In het licht van Walcheren wijdt het Ma rie Tak van Poortvliet Museum in Domburg haar voorjaarstentoon stelling aan de Schildersweek Domburg. Die tentoonstelling wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden. Het museum toont vanaf zondag 31 maart een selectie van zestig werken uit de jaren 2004-2012. De ze laten zien dat vriendschapsban den en de liefde voor het Walcher- se land nog altijd inspirerend wer ken voor kunstenaars. De expositie duurt tot en met zon dag 2 juni. 1 door Harmen van der Werf Een boek voor echte liefheb bers, dat is De Urker vloot van toen. Vereniging Visserij- belangen in Urk gaf het uit ter ge legenheid van het 100-jarig be staan eind 2012. En wat moeten Zeeuwen ermee? Veel, voor wie er gevoel bij heeft. Urk heeft als vissersdorp altijd vooropgelopen. Veel schepen die Urkers van de hand deden, kwa men in Zeeland terecht. Meindert de Boer heeft alle schepen van de vroegere IJsselmeer-vloot op een rijtje gezet en hun geschiedenis uitgeplozen. Wie de moeite neemt de hele lijst door te vlooien, stuit op bijna vijf tig schepen die na verkoop een tweede leven hebben geleid 'om de Zuid'. In vrijwel alle Zeeuwse vissersdorpen lagen in de jaren vijftig en zestig schepen die ooit de letters UK op de voorplecht hadden. De Urker vloot van toen schetst een beeld van Urk als een onver zettelijke, verre van brave gemeen schap. Urkers waren toch 'wat anarchistisch ingesteld', schrijft oud-voorzitter van Visserijbelan- gen Klaas Kramer. Als de Afsluit dijk in 1932 is voltooid en de Zui derzee het IJsselmeer is gewor den, kunnen vissers een beroep doen op de Zuiderzeesteunwet. Soepel gaat dat niet. Urker vrou wen protesteren. Het helpt niet. Urk heeft al eerder dan andere voormalige Zuiderzee-vissersdor- pen de steven richting de Noord zee gewend. Dat betaalt zich na verloop van tijd uit. Urk blijft een vissersdorp en groeit na 1962, na opening van een eigen vismijn, zelfs uit tot het Europese cen trum voor Noordzeevis. Het kost wel veel offers. Wie in Urk is geweest, zal ongetwijfeld een bezoek hebben gebracht aan het vissersmonument. Een vrouw kijkt uit over het IJsselmeer. Zij weet zich omringd door 34 mar meren platen waarop de namen van ruim 350 Urkers vissers staan die op zee gebleven zijn. In De Ur ker vloot van toen wordt dit grote verlies tot leven gebracht in een ooggetuigenverslag van Lubbertje Kramer die in 1904 als dertienjari ge een storm op de Noordzee mee maakt. Hij moet in het vooronder afwachten. Je voelt het stampen van de botter bij het lezen. Zo in dringend beschrijft Kramer zijn ervaringen. Dit zijn de pareltjes die De Urker vloot van toen maken tot een boek dat niet alleen van en voor Urker vissers is. Meindert de Boer: De Urker vloot van toen - 352 pagina's, 24,95. Te bestel len via www.koster-urk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31