BUITEN 15 WOENSDAG 6 FEBRUARI 2013 Coosje bovenop de bank. Ann en Mare van Bunderen, Zaamslag Ik ben nog een beetje griepe rig. Carry Janse, Westkapelle Basje heeft zichzelf in een oude bloempot gepropt Vivian Kramer, Colijnsplaat Onze dochter Robien met Bram. Kees en Jolinda van Breda Crover betrapt in de wasmachine. Marjolein Meulenberg, Vlissingen bruik als kerk voor de protestantse gemeente. Daar naast wordt de ruimte benut voor verschillende com merciële activiteiten zoals concerten en fairs. Aan het eind van het wandelpad slaan we linksaf de Gasthuisstraat in. Ter hoogte van de poort die in 1776 naar het Gasthuys leidde, stuiten we op vis. Geen spartelende spierinkjes, maar drie strakke letters op een grijze gevel. De bronzen I schittert als een klomp goud in de winterzon en schreeuwt het uit. In gedach ten horen we de viskoopman op de markt roepen: 'VIS!' Albert Dedden en Paul Keizer wisten precies wat ze deden toen ze dit kunstwerk maakten. Door de Sint Jakobsstraat lopen we naar de Grote Ka de. De gaper aan de gevel van drogisterij Den Herder steekt zijn tong uit. 't Is een moor met een blauwe tul band, gouden oorbellen en een enorme snor. „En op zijn tong ligt een gouden pilletje", zegt Willem Fre- derik den Herder die de zaak van zijn vader overnam. Binnen ruikt het naar salmiak, zoals het hoort in een drogisterij. Het familiebedrijf zit al sinds 1906 in dit pand. We kijken onze ogen uit naar alle potjes met kruiden en aanverwante artikelen. „De marskramers die vroeger hun kruiden verkoch ten werden vaak vergezeld van een Moor. Ze kwamen mee met de kruiden die de handelaren importeerden en staan sindsdien symbool voor drogisterijen", weet de drogist. Na de Keizerstraat en de Waterstraat staan we op de Vlasmarkt. Aan dit knusse pleintje, tegenover de Sint Jacobusschool, zit Taart Tafel. Sinds Jacolien de Keij- zer in het pand zit, ondergaat het een metamorfose. Boven toont de eigenaresse ons vol trots de nieuwe keuken waar ze dagelijks de lekkerste taarten maakt. Maar dat is nog niet alles. Jacolien maakt van de bo venverdieping een bed and breakfast. „De kamers zijn we nu aan het opknappen. Dit wordt bed en brood." Op wolkjes lopen we de Stalstraat in. Daar gaat onze verbeelding met ons aan de haal. Tussen de panden links en rechts van de straat is een loopbrug gemetseld. Loopt daar Casanova over de Venetiaanse Brug der Zuchten? Even stevig doorstappen werkt verhelderend. Markt, Korte Kerkstraat, Singelstraat. Onderweg glippen we nog even de besneeuwde Manhuistuin in. Vroeger woonden hier arme mannen van boven de zestig gra tis. Nu is de tuin openbaar. In de permanente muziek tent, worden in de zomer concerten gegeven. Een rustpunt middenin de stad waar wij stilletjes van ge nieten. Kreukelmarkt, Dam en Frans den Hollander laan. Daar lijkt de Godin Ceres ons met een korenaar uit te zwaaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15