Koopkrachtplaat j e vertelt lang niet alles 'Wij krijgen wel de lasten, niet de lusten' VERDIEPING 9 Dat gepensioneerden in actie komen is logisch. Maar in feite worden ze niet veel harder geraakt dan jongere lotgenoten. DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 teeds bozer zijn ze, de ouderen. De korting op hun pensioen valt hen rauw op het dak. Henk Krol is met zijn 5oPlus-partij in toenemende mate het baken waarop vergrijzend Nederland de hoop vestigt. Virtueel bezitten Krol en consorten al twaalf kamerzetels. In de strijd om de gunst van de oudere kiezer, een electorale groep die steeds groter wordt, dringen ook andere oppositiepartijen (PW, SP, Groenlinks) er bij minister Asscher van So ciale Zaken op aan ouderen te ontzien bij het bezuinigen. De ouderen kleuren en bepalen het debat. Dat zou de indruk kunnen wekken dat zij harder 'gepakt' worden dan anderen en volgens de ouderen is dat ook zo. Maar bij deze claim zijn enkele kanttekenin gen op hun plaats. Weliswaar zijn er ouderen die nogal veel pech hebben. Het kan bijvoorbeeld zijn, dat zij én onder het zwaar kortende pensioenfonds van de metaalsector vallen, én getroffen worden door de effecten van de vereenvoudiging van het loonstrookje, én meer kwijt zijn aan zorg- kosten. Dan staat er iedere maand een dikke min onder de streep. Dat kan echter bij een iets jongere Nederlan der net zo goed het geval zijn. Een bijstands moeder met één kind zal ook schrikken wan neer zij terloops een blik op haar banksaldo werpt. Zij gaat er dit jaar 2 procent op achter uit. Een militair die kostwinner is en zijn kin deren een paar keer per week naar de opvang brengt, zal evengoed niet blij zijn. Een groot verschil tussen de 'jongeren' en de 'ouderen' is er natuurlijk wel: de pensioenkor ting. Die heeft in laatstgenoemd voorbeeld geen effect. Nog geen effect, moeten we eigenlijk zeggen. En juist in die nuance zit de misschien wel be langrijkste kanttekening die bij de claims van de ouderen te plaatsen valt. Het is namelijk niet zo dat de jongere deelne mers aan het pensioenfonds bij het zogenaam de afstempelen van de pensioenen buiten schot blijven. Zij worden gekort op hun 'opge bouwde aanspraak', het nu nog fictieve be drag dat ze ontvangen wanneer zij met pen sioen gaan. Dat gebeurt met eenzelfde percen tage als waarmee de ouderen op hun uitke ring gekort worden: leveren de pensioenge rechtigden 5 procent in, dan de jongere deel nemers ook. In de onvermijdelijke koopkrachtplaatjes, door politici gretig ge- en soms ook mis bruikt, is van heel deze nuance niets terug te zien. De effecten op de pensioenuitkering van de jongere deelnemers vinden namelijk pas in 2024 of 2032 plaats, en zo ver gaan de verge zichten van het CPB en het Nibud doorgaans niet, laat staan die van de kamerleden. Dat de ouderen in opstand komen, is logisch: zij worden direct in hun portemonnee ge raakt, en hard ook. Achter iedere oudere staan echter een paar jongere lotgenoten, die in fei te net zo hard geraakt worden. Extra nadeel voor die jongere is dat hij de ko mende jaren een verhoogde premie moet beta len om de pensioenpot weer enigszins op peil te brengen. Mensen die al pensioen ontvan gen, hebben daar geen last van. Aan de andere kant hebben de jongere deelne mers wel de kans dat de pensioenfondsen zich weer gaan herstellen, en dat de uitkerin gen uiteindelijk weer op het oude vertrouwde niveau belanden. Maar voor hetzelfde geld gaat het alleen maar slechter. In 2013 ga ik er, nu we worden gecompen seerd, 80 euro per maand op achteruit. Dat is min 2,3 procent." Mare de Natris is kapitein-luitenant ter zee in het leger. Mi litaire vakbonden moesten afgelopen weken praten als Brugman om een compensatie te krijgen voor de Wet Uniformering Loonsbe- grip (WUL). Die wet is bedoeld om het loon strookje overzichtelijker te maken. Door die vereenvoudiging moesten militairen wel meer belasting betalen, maar werden ze daar niet voor gecompenseerd door de afschaffing van de ziektekostenpremie, zoals gewone burgers. Soldaten zijn immers verplicht verzekerd via de Stichting Ziektekostenverzekering Krijgs macht. „Dat is het vreemde. Wij krijgen niet de voor delen in de vorm van een teruggave van de ziektekostenpremie maar wel de nadelen in de vorm van een belastingverhoging. Dus wel de lasten en niet de lusten. Nu is er voor 2013 wel een compensatie geregeld, maar nog niet voor 2014. Dan zou ik er 4,6 procent op achter uit gaan, zo'n 150 euro. Je zou verwachten dat het ministerie van Financiën zo'n fout in de wet wel zou herstellen." De Natris, ook waarnemend voorzitter voor de militaire vakbond GOVIMHB, is druk doen de tegen de plannen in het geweer te komen. „Dit wordt ons opgedrongen. We willen dat gaan aanvechten bij de Belastingdienst." De Natris hoeft over zijn eigen situatie nog niet te klagen. „Die 80 euro is nog wel op te vangen, maar dat komt bovenop allerlei ande re maatregelen van het kabinet. Zo zijn wij of ficieel ambtenaar en zitten daarom al twee jaar op een nullijn. Geen inflatiecorrectie van 1,5 procent, geen loonsverhoging volgens CAO van 1,5 procent. Als je alles meetelt, leveren wij al zo'n 10 procent in, tegenover 6 procent door een gemiddelde Nederlander. En dat kan ik niet opvangen. De kwaliteit van leven gaat dan achteruit. Ie gaat minder uite ten, minder opvvakantie. Dat zijn niet de eer ste levensbehoeften, dus daarop kan je bezui nigingen. Maar zover is het bij mij gelukkig nog niet. Wij zijn tweeverdieners. Ik bedoel, ik vind het niet erg om eraan bij te dragen om de Nederlandse economie weer gezond te krij gen, maar dan wel evenveel als alle andere Ne derlanders. Als je nu alles bij elkaar optelt dan wordt het wel pijnlijk." In totaal worden zo'n 700.000 mensen, ook niet-militairen, benadeeld door de WUL Wie: Mare de Nartis (50) Wat: kapitein-luitenant ter zee Woont in: Delft Inkomen: min 80 euro per maand Mieke Bosman uit Zwolle, foto Frans Paalman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9