Beveiligingscamera's slopen voor de punten T n 66 Dutroux heeft niet door dat hij gevaar loopt, hij zal rustig boodschappen gaan doen. 6 BUITENLAND DUTROUX Dutroux wil vervroegd vrijkomen. Achter gesloten deuren behandelde de rechtbank gisteren zijn verzoek. Skelet blijkt van koning Richard III Opruimen Sellafield kost al 77 miljard Bolsjoj-directeur Filin naar Aken 'Vredesoverleg in Colombia gaat door* Spaanse PP in actie tegen aantijgingen LEVENSLANG Het team dat de Camover- competitie wint, mag voor op lopen in de demonstra tie tegen de politie. LEICESTER De botten die vorig jaar in de Britse stad Leicester zijn gevonden, zijn van koning Richard III. Onderzoekers hebben DNA-materiaal van de botten vergeleken met het erfelijk materiaal van na komelingen van de koning. Het graf van de koning, die regeerde van 1483 tot 1485, was lang een mysterie. LONDEN De ontmanteling van de nu cleaire opwerkingsfabriek Sellafield heeft al ruim 77 miljard euro gekost. Dat blijkt uit een rapport van de Commissie Overheidsfinan ciën (PAC) van de Britse re gering, meldde de BBC giste ren. Volgens het rapport is een eind aan de uitgaven nog niet in zicht. Sergej Filin foto EPA MOSKOU Sergej Filin, artistiek direc teur van het beroemde Bolsjoj-theater in Moskou, is gisteren overgebracht naar het Duitse Aken voor zijn re validatie. Een gemaskerde man gooide op 17 januari zuur in het gezicht van de 42-jarige Filin. Zijn revalida tie zal vermoedelijk maan den in beslag nemen. BOGOTA Onderhandelingen tussen de Colombiaanse regering en rebellenbeweging FARC gaan gewoon door. De FARC beklemtoonde giste ren dat niemand heeft ge dreigd zich terug te trekken. Berichten dat de onderhan delingen in een crisis verke ren, noemde de FARC 'een campagne van ultrarechts'. MADRID De Spaanse PP van premier Mariano Rajoy kondigde gis teren aan juridische stappen te nemen tegen de bewe ring dat de partij steekpen ningen zou hebben aangeno men. Iedereen die heeft bij gedragen aan het verhaal over een geheime boekhou ding binnen de partij, kan stappen verwachten. Woede over zitting v door onze redactie buitenland BRUSSEL - Hij zag er bijna uit als Saddam Hussein toen die uit zijn ondergrondse bunker werd ge trokken. Mare Dutroux verscheen met een enorme, grijzende baard in de rechtbank in Brussel. Pers bureau Reuters slaagde erin Dut roux te fotograferen, terwijl de zit ting besloten was. Enkele tientallen demonstranten betoogden gistermiddag voor de rechtbank in Brussel tegen de komst van kindermoordenaar en -verkrachter Mare Dutroux. De rechtbank hield een zitting over diens verzoek om vervroegd te worden vrijgelaten onder elektro nisch toezicht. Hoewel de zitting achter gesloten deuren plaatshad, was de belangstelling van de me dia enorm. De betogers lieten duidelijk we ten dat wat hen betreft Dutroux niet vrijkomt. Op spandoeken wa ren teksten te lezen als: 'Dutroux moet in de bak blijven' en 'Hang pedofielen op'. De hoorzitting door de rechtbank heeft in België tot veel veront waardiging geleid. Niet alleen het verzoek tot voorwaardelijke invrij heidstelling zelf, maar ook het feit dat de zitting in de hoofdstad plaatsvindt, heeft veel kwaad bloed gezet. Ex-advocaat Dutroux Mare Dutroux werd op 22 juni 2004 veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en 10 jaar terbe schikkingstelling van de regering voor moord, ontvoering en ver krachting van zes minderjarige meisjes. De rechtbank in Brussel hield giste ren een besloten hoorzitting over het verzoek van Dutroux om ver vroegd te worden vrijgelaten, al dan niet onder elektronisch toe zicht met een enkelband. De rechtbank neemt binnen veer tien dagen een beslissing. De kans dat Dutroux zijn zin krijgt wordt laag ingeschat. Dutroux zit vast in Nijvel en de zitting had net zo goed daar ge houden kunnen worden, vinden velen. „Een zitting in de Nijvelse gevangenis had veel investerin gen en veiligheidsmaatregelen overbodig gemaakt", zei minister van Binnenlandse Zaken Joëlle Milquet zondagavond al. Voor de komst van Dutroux naar Brussel zijn speciaal tweehonderd agenten ingezet. Volgens politie bonden kost dit een slordige 50.000 euro. De beveiligingsmaat regelen zijn streng om te voorko men dat Dutroux aangevallen wordt of de benen neemt. Dat ge beurde al eens, in 1998, toen hij uit het gerechtsgebouw van Neufchateau wist te ontsnap- pen.De verontwaardiging in Bel gië is vooral ingegeven door het feit dat de zitting in de ogen van velen volstrekt nutteloos is. De kans dat het verzoek van Dutroux gehonoreerd wordt, is namelijk zo goed als nihil. De 56-jarige Dutroux werd in 2004 tot levenslang veroordeeld wegens onder meer moord, ontvoering, verkrachting, marte ling en wederrechtelijke vrijheids beroving. Zijn slachtoffers waren kinderen. Dutroux diende vorig jaar tot twee keer toe een verlof- aanvraag in. Beide keren werd het verzoek afgewezen. Eind vorig jaar kwam de ex-echtgenote en handlangster van Dutroux, Mi chelle Martin, voorwaardelijk vrij. Ze was veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. Martin woont nu in een klooster in het Waalse Ma- lonne. Om voor vervroegde vrijlating in aanmerking te komen, moet Du- C troux aan de strafuitvoerings- B rechtbank een 'realistisch' reclas- seringsplan overleggen. Daarin re E moet staan welke opleiding hij nen eventueel wil volgen of wat voor kan werk hij gaat doen en wat zijn ver-doo blijfplaats zal zijn. De rechtbank reei zal ook moeten bepalen of er een Dei gevaar van recidive is en om voor ruil vervroegde vrijlating in aanmer- gen king te komen, moet ook duide- Ror lijk zijn dat Dutroux niet slachtof-lanj fers of nabestaanden van slachtof-was fers zal lastigvallen. in e Dutroux is met zijn advocaat Pier- tem* door Saskia Wassenaar BERLIJN - Camover heet het spel. Het doel? Zoveel mogelijk beveili gingscamera's slopen. Dat levert punten op. Met bonuspunten voor wie extra creatief is in het vernie len. Steek Big Brother de ogen uit, is de gedachte achter het spel. Een zogenoemde offline game be dacht door activisten uit Berlijn, uit protest tegen het toenemende aantal camera's in de straten. In middels zouden in de Berlijnse straten minstens vijftig camera's zijn gesloopt. De regels zijn simpel. Begin een groep en bedenk een naam die be gint met commando of brigade of iets dergelijks, gevolgd door de naam van een historische figuur. George Orwell, de bedenker van Big Brother, is zo'n historische fi guur naar wie een groep is ver noemd. En Marinus van der Lub- be, de Nederlander die werd ver dacht van het in de brand steken van de Reichstag. Zorg voor een goede conditie, is een van de aan bevelingen. Verken de omgeving en ga dan pas - onherkenbaar voor de camera's - met de groep de straat op om diezelfde came ra's onklaar te maken. Als geschik te methode worden onder meer een plastic tas met lijm, waterpis tool met verf, laserpen en van het dak laten vallen van een blok be ton genoemd. De website van Ca mover vermeldt Gesperrt! ('geblok keerd'), maar elders op het web is gewoon een nieuwe site opgedo ken. Het originele filmpje dat laat zien wat de bedoeling is, circu leert op YouTlibe. De in donkere kleren gehulde activisten met ca puchon, bril en sjaal doen hierin een stap verder dan het relatief vriendelijke waterpistool met verf en gaan in een metrowagon een camera met een hamer te lijf voor de ogen van zo te zien be hoorlijk benauwde passagiers. Elke vernielde camera levert pun ten op en creativiteit bonuspun ten. Zo ook het posten van foto's of filmpjes van de vernielingen op internet. Het team dat wint mag voorop lopen in de demon stratie op zaterdag 16 februari te gen het Europese politiecongres dat in Berlijn wordt gehouden. De meningen over Camover zijn verdeeld, zelfs onder anarchisten. De één beschouwt het als geoor loofd verzet tegen het groeiende aantal beveiligingcamera's, dat de privacy steeds verder onder druk zet. Volgens de ander is dit een ex cuus voor vandalisme en meer niet. Oproepen om mee te doen aan de Camovercompetitie zijn ondertussen ook op (onder meer) Britse sites te vinden. dooi NEV ring VOO tal i gen bet 99 brai wie bur ove gen mie int gen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6