'Plaag samenleving twee jaar opsluiten' Raad voert discussie nu per open brief Kleermaker en vrouw vieren briljanten huwelijk ZUIDERBUREN: WINKEL ZUIDERBUREN rni#| Veiling werk Vandersteen Cursus Facebook, Photoshop en kunsthistorie 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Wonen in het ene land en werken in het ander leidt nogal eens tot problemen. Drie Nederlandse winkeliers met een zaak in België hebben nergens last van. Naar de dokter gaan we in Vlaanderen, naar de tandarts in Nederland Zeeuwse waar uit buitenland door Emile Calon middelburg - Een 44-jarige inwo-» ner van IJzendijke moet volgens officier van justitie G. van der Hofstede twee jaar opgesloten worden in een Inrichting voor Stelselmatige Daders (ISD). In zo'n inrichting wordt geprobeerd veelplegers weer op het rechte pad te krijgen. En als dat bij hem niet lukt, zo zei de officier, dan is de samenleving in ieder geval twee jaar verlost van deze man die volgens hem met recht 'de plaag van de samenleving' ge noemd mag worden. Vooral in en om Terneuzen houdt deze man al jaren huis. Het gaat vooral om in braken en diefstallen. De buit wordt omgezet in drugs. Hij is ver slaafd en zijn vrouw zou regelma tig harddrugs gebruiken. De man was gisteren niet op ko men dagen zodat zijn zaak bij ver stek door de Middelburgse recht bank werd behandeld. Hij wordt beschuldigd van een serie inbra ken, onder andere in een stacara van in Hoek, tanken zonder te be talen en rondrijden in een auto met valse kentekens. Volgens de officier heeft de man een groot strafblad en is hij een veelpleger die extra in de gaten wordt gehou den door de politie. Tijdens de inbraak in de stacara van in Hoek droeg de verdachte handschoenen om te voorkomen dat hij sporen achter zou laten. Hij had echter niet in de gaten dat hij bij binnenkomst een verbor gen camera activeerde. Van der Hofstede toonde aan de recht bank afdrukken van die camera beelden waarop een man is te zien die handschoenen draagt. Ad vocate S. Köller zei daarop dat ze haar cliënt op die afdrukken niet herkende. Ook plaatste ze vraagte kens bij andere misdrijven die het OM op het conto van de IJzendij- kenaar plaatste. Ze liet ook weten dat ze tegen plaatsing van de man in een ISD-instelling is. Uitspraak maandag 18 februari. door Wout Bareman terneuzen - Fractievoorzitters in de Terneuzense gemeenteraad grijpen naar het middel van de open brief om elkaar de waarheid te zeggen. De discussie werd vori ge week geopend door Charles ten Hengel (D66). In het weekein de stuurde Gijs van den Berg (PvdA) college en mede-raadsle den prompt een reactie. Ten Hengel stoorde zich in zijn brief aan het verloop van de raads vergadering van vorige week don derdag. Hij hekelde vooral de gang van zaken rond twee moties over de verdubbeling van de Trac- taatweg. Die moties hadden in el kaar geschoven moeten worden, oordeelde hij, dat was de geloof waardigheid ten goede gekomen. Maar de ego's van de indieners stonden dat niet toe, suggereerde Ten Hengel. Over een andere mo tie, die inging op de schrijnende situatie rond de AWBZ en WMO, had vooraf overleg moeten wor den gepleegd met de fracties. Dat was niet gebeurd. Ten Hengel vond PvdA-fractievoorzitter Gijs van den Berg de aangewezen per soon voor een poging het tij te ke ren. „Die heeft hersens en autori teit binnen de raad." Van den Berg: „Ik kan je zeggen dat ik die autoriteit, die je niet moet over drijven, niet heb gekregen door het schrijven van brieven zoals jij dit doet. Autoriteit krijg je door met respect met elkaar om te gaan en elkaar inhoudelijk te be vragen in het politieke spel." Van den Berg vindt dat als Ten Hengel van mening is dat bepaal de moties raadsbreed moeten wor den gedragen, hij zelf initiatieven moet nemen. Laat je dat over aan de grote partijen, dan doet D66 zich daarmee tekort. En de motie over AWBZ en WMO had D66 ge woon moeten steunen, zeker ook met het oog op de acties van de Thuiszorg, de volgende dag. „Ach, jullie zullen daar een goede reden voor hebben gehad.". door Frank Gijsel Een grensoverschrijdend informatiepunt, zoals on langs is geopend in Ter neuzen, is niet voor ieder een nodig. Het drijven van een zaak net over de grens in België verloopt bijna probleemloos en ook de andere belastingwetge ving levert geen belemmeringen op. Drie in Nederland wonende on dernemers drijven al jaren tot "vol le tevredenheid een zaak in de Sluisstraat in het Vlaamse Scha- penbrugge, een klein gehucht net over de grens bij Sluis. Naast een restaurant, uitgebaat door een Vla ming, zijn er in het gehucht nog een vishandel, een delicatessen- winkel en een groente- en ffuit- zaak. Allemaal met Nederlanders aan het roer. Erwin Smallegange en zijn vrouw Brigitta wonen nog 'gewoon' in Sluis. Ze waagden dertien jaar ge leden met hun zaak de overstap. Ze hebben er nog geen moment spijt van gehad. In hun Vispaleis voelen ze zich als een vis in het water. De wetgeving en regels wa ren en zijn niet al te ingewikkeld. „We zijn in maart van 2000 van start gegaan na een tamelijk korte voorbereidingstijd. Doordat mijn zus eerder hier vlakbij een frituur- zaak dreef, waren we al een beet je voorbereid. Ik heb de hotelvak- school in Brugge gedaan. Ook de Nederlandse diploma's uit onze branche werden hier zonder pro blemen erkend", vertelt Erwin. De zaken met de Belgische bank waren ook vrij snel geregeld en een Belgische boekhouder zette de Nederlandse ondernemers op het juiste spoor. „In het begin kwam de arbeidsinspectie langs, Gent maar daarna hebben we ze niet meer gezien. Ook de belasting diensten kregen we al een drie keer over de vloer", meldt Brigit ta. De Nederlandse ondernemers kiezen voor een vennootschap on der firma. „We krijgen daardoor ons loon uit de zaak. De belasting betalen we netjes in België. Door dat we een eigen woning hebben in Nederland moeten we ook daar aangifte doen. In het begin had den we wat kleine probleempjes met het ziekenfonds. Dat werd snel opgelost. Nu zijn we lid van een zogenaamde ziekenkas in Bel gië en daarnaast hebben we een verdragspolis met CZ. Naar de dokter gaan we in Vlaanderen en de tandarts bezoeken we in Ne derland." Het Vispaleis van de fami lie Smallegange heeft naast particulieren ook veel restaurants aan beide zijden van de grens als klant. „In Neder land wordt aan restaurants geen BTW in rekening gebracht. Ook de visieveringen voor onze zaak vanuit Nederland zijn voor ons Brigitta Smallegange vrij van BTW. Op de facturen staat de vrijstelling van de BTW vermeld. Dat moet als de goede ren bestemd zijn voor beroeps doeleinden. In België dragen we die belasting uiteraard af. Bijzon der is wel dat in Vlaanderen alle uitgestalde waren per kilo ge prijsd moeten zijn." De in Aardenburg woonachtige Stephan Heijboer runt bij Scha- penbrugge een delicatessenzaak naast het Vispaleis van de familie Smallegange. Ook hij is positief over de overstap naar Vlaanderen. „Ik heb nooit problemen gehad. Ik betaal netjes belasting in België en geef mijn cijfers op aan de Ne derlandse belastingdienst. Het eni ge nadeel is dat je de hypotheek- lasten niet kunt aftrekken van de belasting. Mijn huis staat immers in Nederland. Voor de rest heb ben we niets te maken met pro blemen rond grensarbeid. Het ver haal is alleen maar positief. We be vinden ons als Nederlanders op een gunstige locatie en we helpen elkaar hier als het nodig is. We hebben er geen spijt van ooit de keuze voor Vlaanderen te hebben gemaakt. Alles is perfect gere geld." Een veiling van werk van stripte kenaar Willy Vandersteen in Ant werpen heeft zondag 230.400 eu ro opgeleverd. Het veilinghuis Ber- naerts bood 100 werken van de te kenaar, die in 1990 overleed, aan. De veiling trok 300 belangstellen den. Volgens de veilingmeester be vonden zich onder hen opmerke lijk veel mensen, die investeren in- kunstwerken om die later voor een hogere prijs te kunnen door verkopen. Onder de veilingstuk ken bevonden zich 55 tekenplaten van het album De Kaartendans. terneuzen - Toonbeeld in Terneu zen begint deze maand met drie nieuwe cursussen. Op 19 februari start een vierdelige cursus Face book. Die vindt plaats op dinsdag ochtend om 10 uur. Kosten: 75 eu ro. Op 27 woensdag februari (10.00 uur) is de eerste van vier lessen kunstgeschiedenis over kunstenaars in Domburg, gevolgd door een excursie. Kosten: 93 eu ro, exclusief excursie. Vanaf don derdag 28 februari (19.30 uur) wordt een vijfdelige cursus photoshop aangeboden. Kosten: 75,50 euro. Aanmelden via: o www.terneuzen.nl/toonbeeld door Wilma Valk breskens - Oud-burgemeester Jan Eekhout van, Breskens vernam kort na de oorlog bij toeval dat een werknemer van de coöperatie een broer had die kleermaker was: „Zo iemand hebben we hier in ons vernielde dorp nodig", wist de burgemeester. Eekhout legde contact met kleer maker Jan Schrier en bemiddelde bij het zoeken van een woning. Jan (90) kwam samen met zijn kersverse echtgenote Eva (85) naar Breskens. Gisteren waren ze vijfenzestig jaar getrouwd. „Ik ben geboren op Noord-Beve land, in Kats. Ik heb er vier jaar als kleermaker gewerkt en ging toen voor verdere opleiding naar Delft." Daar ontmoette hij op een muziekuitvoering Eva 't Hart. „Er was ook nog ene Kees die een oog je op me had", herinnert zij zich. „Maar ik heb de beste gepakt." In Breskens kregen ze eerst een bovenwoning in de Hullustraat. „Bij Koosje Heijboer", aldus Schrier. „Zij vroeg eerst wat ik wilde betalen. Vijf gulden per week, was genoeg. We mochten komen." Al snel werd Jans werk plaats te klein. De familie, intus sen verrijkt met twee dochters, verhuisde nog een aantal keren totdat ze in 1966 hun huidige huis aan de Dorpsstraat betrokken. „We wonen hier goed en hopen hier nog lang te blijven en van al les te genieten, zoals van deze spe ciale dag." Kleermaker Jan Schrier leerde Eva 't Hart kennen op een muziekuitvoe ring. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60