Lama's ingezet bij ontwikkelen aidsmedicijn NS-app vertelt waar nog zitplaatsen zijn BINNENLAND 5 66 Deze manier van produceren is tien tot honderd keer goedkoper. 66 De Bill Gates Foundation helpt het onderzoek versneld uit te voeren. 66 Groen betekent dat de kans op een zitplaats in die coupé erg groot is. AIDS WERELDWIJD -f DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 duur betaald door Paulus Smits Als gevolg van de Europese suikerquota verdwenen in de snoepfabrieken van Perfetti Van Melle in Breda en Weert ruim honderd banen. De productie werd verplaatst naar China, Rusland en Brazilië, foto Perfetti Van Melle Kees de Waard van Perfetti Van Melle. „In Breda en Weert produ ceren we nu alleen nog voor EU-landen. In Rusland, China en Brazilië hebben we snoepfabrie ken geopend waar we produceren voor de rest van de wereld. In Ne derland zijn daardoor ruim hon derd banen verdwenen." Samen met bedrijven als Coca-Co la, Kraft en Nestlé strijdt Perfetti Van Melle voor het afschaffen van de suikerquota. Dat zou in 2015 ge beuren, maar in het Europees Par lement gaan steeds meer stem men op om het systeem tot ten minste 2020 in stand te houden. „Blijkbaar hebben de suikerprodu centen in Brussel een sterkere lob by dan wij", verzucht De Waard. De consument is er volgens hem uiteindelijk de dupe van dat de agrarische sector wordt be schermd. „De hoge suikerprijs maakt snoep in de EU 8 tot 10 procent duurder. Op een rolletje Mentos scheelt dat 8 cent. Maar denk ook aan fris drank, toetjes en sauzen. Zolang er suikerquota zijn, wordt dat alle maal te duur betaald." Voor ande re agrarische producten, zoals melk, bestaan vergelijkbare protec- tiesystemen. De melkquota wor den in 2015 afgeschaft en ex portsubsidies zijn al grotendeels afgebouwd. Volgens Europarlementariër Ger- ben Jan Gerbrandy (D66) kunnen de laatste quota en exportsubsi dies niet snel genoeg verdwijnen. „Boeren in ontwikkelingslanden kunnen niet op tegen Europese producten dïe daar met exportsub sidie op de markt worden ge bracht. Daarbij is het voor Europe se boeren en voedingsmiddelen producenten zelf ook niet goed om afhankelijk te zijn van over heidssteun. Het slaat innovaties dood. Waarom zou je het volgend jaar beter doen als je je geld toch wel krijgt? We maken van Europe se boeren ambtenaren." UTRECHT - Een uit lama's gewon nen geneesmiddel kan een belang rijke rol spelen in het bestrijden van de wereldwijd miljoenen le vens kostende ziekte aids. Het mid del zou over vijfjaar beschikbaar kunnen komen voor miljoenen hiv-geïnfecteerden. Dat is de uitkomst van het onder zoek Hoe kunnen we lama's gebrui ken in het gevecht tegen de aidspan- demieaan de Universiteit Utrecht. Nika Strokappe van de Utrechtse universiteit heeft de afgelopen ja ren onderzoek gedaan dat voort borduurde op een vondst uit de ja ren negentig. Toen werd vastge steld dat bepaalde kameelachti- gen anders gevormde antilicha men aanmaken dan mensen en de meeste diersoorten. Uit deze antilichamen zijn eiwitten geïso leerd die het hiv-virus kunnen uitschakelen. Zij zijn zo klein dat ze bij het cruciale deel van het vi rus kunnen komen en precies op het ziekmakende deel van het vi rus passen, dat daarmee doeltref fend wordt geblokkeerd. Voordeel van het gevonden eiwit is dat het bij hoge temperaturen stabiel blijft, wat betekent dat voor de opslag geen koelkasten no dig zijn. Zeker in de landen waar het inge zet wordt, maakt dat de versprei ding en het gebruik aanzienlijk eenvoudiger en goedkoper. Bij vrouwen zou het eiwit in een va ginale ring of crème toegepast kunnen worden om te voorko men dat ze bij onbeschermde seks geïnfecteerd raken. Theo Verrips, onderzoeksleider Per jaar gaan wereldwijd circa tweeënhalf miljoen mensen dood aan aids, omdat hun afweer volledig is ondermijnd. Dat wordt veroorzaakt door het hiv-virus, dat het immuunsysteem aantast. Er bestaan middelen tegen hiv, maar die zijn duur en daardoor moeilijk verkrijgbaar in de landen waar zich de meeste aids-gevallen voordoen, in zuidelijk Afrika en Zuidoost-Azië. Zo'n 60 procent van de mensen die met hiv leven, heeft geen toe gang tot de bestaande medicijnen en gaat dus nog steeds dood aan aids. Onderzoeksleider is professor Theo Verrips, die na zijn emeri taat het bedrijf QVQ_oprichtte, waaraan sinds tien maanden ook Strokappe verbonden is. Verrips ziet grote mogelijkheden voor toepassing van het middel: „De antilichamen met een verge lijkbare effectiviteit, die nu nog worden gemaakt in menselijke cel len, zijn zeer duur. Voor het groot ste deel van de wereld zijn ze on betaalbaar. Ons eiwit wordt gepro duceerd in gistcellen of bacteriën en dat is tien tot honderd keer goedkoper." Verrips legt uit dat deze goedkope productiemogelijkheid te danken is aan de goede-doelenstichting van Microsoft-miljardair Bill Ga tes, die middelen beschikbaar stelt om epidemieën in de derde wereld te bestrijden. „De Bill Gates Foundation heeft bedongen dat grote bedrijven de octrooien op de bereidingswijze niet te gelde maken. Ook zet de foundation zich in om de dure derde fase van het onderzoek ver sneld uit te voeren." Die derde fase breekt over circa een jaar aan. Eerst wordt het mid del getest op apen, en als die tes ten positief uitvallen, wordt een klein onderzoek verricht bij men sen. Pas daarna wordt grootscha lig onderzoek bij mensen toege staan. door Jelte Posthumus ARNHEM - Terwijl de trein uit Roosendaal op een meter afstand piepend tot stilstand komt langs het winderige perron in Arnhem, kijkt projectleider Jantina Wouds tra van de NS ingespannen op het scherm van haar telefoon. Daarop is een bewegende afbeelding van een trein te zien, met daaronder een felle groene streep. „Als het goed is, is het dus erg rustig in de ze coupé", constateert ze tevre den, terwijl ze op de treeplank van de trein stapt. De camera van een landelijke nieuwszender zwenkt vervolgens van het scherm van haar telefoon naar de ramen van de trein. Daar achter blijken inderdaad slechts enkele reizigers te zitten, die nieuwsgierig naar de consternatie op het perron kijken. Daar staat Woudstra vervolgens de journalis ten te woord die afgekomen zijn op de presentatie van de nieuwe app waarmee treinreizigers kun nen zien waar in aankomende treinen nog vrije zitplaatsen zijn. Als proef rijden er de komende drie maanden op het traject Roosendaal-Zwolle elf intercity's waarin de NS sensoren heeft aan gebracht die de bezetting in de treinen meten. Deze zijn boven alle treindeuren aangebracht en registreren alle in- en uitstappende reizigers. Door de gegevens direct door te zenden naar de al bestaande smartphone-app Reisplanner Xtra kunnen reizigers die al op hun trein staan te wachten na gaan waar ze dadelijk het beste kunnen instappen. Gebruikers van de app doen er verstandig aan om in te stappen in de groen gemarkeerde coupés. „Daar is de kans op een zitplaats namelijk groot", aldus Woüdstra. „Bij rood is de kans erg klein en bij oranje ongeveer 50 procent." Tijdens de regelmatig terugkeren de winterproblemen op het spoor wordt de NS wel eens verweten dat bijvoorbeeld in Zwitserland het treinverkeer in de winter veel beter geregeld is, maar deze keer steekt de NS de Zwitsers volgens Woudstra de loef af. „Daar hebben ze een soortgelijke app, maar die geeft alleen de ver wachte drukte in de trein weer. Bij ons is de informatie real time, je kunt dus precies zien waar in de trein het op dit moment druk is." Projectleider Jantina Woudstra De aanmeldingen voor het drie maanden durende proefproject stroomden gistermiddag al bin nen. Volgens een woordvoerder van de NS hadden rond vier uur zo'n zeshonderd gebruikers van de route Roosendaal-Zwolle zich aangemeld voor de uitgebreide versie van Reisplanner Xtra. Als dat een voorbode is van het en thousiasme van reizigers over de app blijft het volgens Woudstra niet slechts bij deze proef, die 2 miljoen euro kost. „Dan gaan we kijken of we dit systeem, dat bij voorbeeld ook aangeeft waar de eerste- en tweede klascoupés zich bevinden, mogelijk landelijk kun nen uitrollen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5