De ban is gebroken. Het hoofd bestuur van de SGP wil vrouwen toelaten tot de kieslijsten. De kiesverenigingen hebben op 16 maart het laatste woord. 28 ZEELAND KIESLIJST SCP werken. 11 Eene vrouw latp| in alle onderdanighf 12 1 Doch ik laat dj zij leere mnoch ovj maar [ivr7] dat zij ii 13 "Want Adam is Eva. 14 °En Adam is maar de vrouw ver| treding geweest. 15 Doch zij zal te baren, 29 zoo liefde, en heiligmak] Vrouw moet geen koni door Marcel Modde Alsof vrouwen alleen maar achter het aan recht staan!" Anne Vader (20) wordt ge lijk fel bij de ge dachte aan stereotiepe foto's en verhalen van de afgelopen weken rond het openstellen van de SGP-kieslijsten voor beide sek sen. Kitty Proos (54): „Wij SGP-vrouwen werken ook nog hoor!" Binnen de Staatkundig Gerefor meerde Partij zijn de voorberei dingen voor de gemeenteraads verkiezingen in 2014 voorzichtig begonnen. Kitty's Kiesvereniging Recht en Waarheid in Goes komt 8 februari bij elkaar. Het besluit van het SGP-hoofdbestuur (daar toe gedwongen door een uit spraak van de Hoge Raad op 9 april 2010) voortaan de kieslijs ten ook open te stellen voor vrou wen uit de achterban, zal onge twijfeld een agendapunt vormen, verwacht Kitty. De kiesverenigin gen in het land moeten de wijzi ging officieel nog goedkeuren. Een formaliteit, is de inschatting. Dat cruciale moment in de ge schiedenis van de 95-jarige poli tieke organisatie staat gepland op de landelijke partijdag 16 maart. Kitty - geboren en getogen in Wolphaartsdijk maar al weer 36 jaar woonachtig in Goes - werkt het grootste deel van de week als verzorgende in het Krabbendijk- se zorgcentrum Ter Weel. Ze is lid van de vrouwenvereniging van de gereformeerde gemeente én van de lokale kiesvereniging in haar woonplaats. Geenszins omdat ze drang voelt politiek ac tief te zijn. „Maar gewoon omdat het me heel erg interesseert." Het stapeltje krantenknipsels dat zojuist was opgeborgen in de tas, komt weer terug op tafel. „Ik pro beer zo veel mogelijk mee te le ven met wat zich lokaal en lande lijk afspeelt." Toch piekert Kitty er niet over een plek op de kies lijst of in het bestuur van Recht en Waarheid te claimen. „Nee. Ik ben lid, en dat ben ik! Voor de rest doe ik niets. Er is een be stuur, dat zijn mannen en dat vind ik prima. Ik wil best die mannen terzijde staan als ze iets willen weten, of ter ondersteu ning. Maar niet om zelf actiefin een bestuur te zitten. Ik vind dat gewoon niet nodig. Dat is voorbe houden aan mannen." Ze benadrukt dat het bijbelse woord daarin voor haar boven al les leidend is. „De Heere heeft de man als eerste geschapen, daarna de vrouw en die is gegeven als hulp daar tegenover. Dus dan zie ik het zo dat de man als leiding gevende is aangesteld en niet an dersom." De tegenstelling met haar politie ke betrokkenheid lijkt hier te wringen. Niet voor Kitty. „Nee, dat zit gewoon in je, meer wil ik gewoon niet! Ik ben daar heel standvastig in. Misschien is dat ook wel wat ouderwets. Ik denk dat jij daar heel anders over denkt en dat mag best", kijkt ze opzij naar Anne. „Klopt", gie chelt de tweedejaars studente journalistiek. Kitty: „Ik heb ook nog een geweten dat spreekt en dan vind ik niet dat je als vrouw koning moet gaan kraaien in Den Haag. Maar als ik op een bij eenkomst kom van de kiesvereni ging en ik vind dat er iets van een vrouwelijk standpunt moet doorklinken, durf ik heus m'n mond open te doen. Je kunt de mannen wel een hint geven, soms..." Anne komt uit Tholen en woont voor haar studie in De Klomp, een dorpje ingeklemd tussen Ede en Veenen- daal. Ze is actief bij de SGPJ, de landelijke jongerenorganisatie van de partij, schrijft onder meer voor het ledenblad en zat bij de Tweede Kamerverkiezingen vo rig jaar in het SGPJ-campagne- team. Kortom: met het besluit van het hoofdbestuur in handen, een gedroomde politieke carrière in het vooruitzicht. Ze schudt zachtjes maar resoluut van nee. „Op dit moment wil ik niet de politiek in, maar de journalistiek. Al kan dat natuurlijk altijd nog veranderen. Wat je ziet, is dat de jongere generatie er anders over denkt." Anne wijst op het onder zoek binnen de SGP uit 2003, waaruit blijkt dat 70 procent van de ondervraagde 12- tot 19-jarigen er geen moei- Teksten uit het Bijbelboek 1 Timotheüs wordt gesteld (Statenvertaling) te mee heeft als een vrouw de partij in de Tweede Kamer verte genwoordigt. Een peiling onder lokale SGP-politici afgelopen maand, laat zien dat 48 procent vrouwelijke bestuursleden ver welkomt. „Dus er is wel wat aan de gang." De bijbelse standvastig heid van Kitty laat zich in ogen van Anne ook heel goed anders uitleggen. „.Volgens de bijbel mag een vrouw geen regeerambt vervullen. Maar dat gaat over een ambt in de kerk, dus een domi nee of ouderling. Wat de SGP doet, is de lijn van de kerk door trekken naar de politiek. Daar ben ik het dus niet mee eens! Dan zou je als vrouw ook niet in bestuursfuncties in de maat schappij kunnen zitten. In een medezeggenschapsraad, of konin gin zijn bijvoorbeeld. Als je écht consequent bent... Ik vind dat ze geen hele sterke argumenten heb ben om te kunnen aanvoeren waarom vrouwen dan niet in de politiek mogen." SGP LEDEN Bij de SGP hebben zich volgens de landelijke ledenadministratie 29.677 mensen aangesloten. Van hen er 13.448 ook als man ge noteerd en 396 leden als vrouw. 15.833 leden, het merendeel, heb ben dus in het midden gelaten van welke sekse ze zijn. In het verleden hoefde je niet aan te geven of je man/vrouw was. Vo rig jaar is er formulier verzonden waar aanvullende gegevens wer den gevraagd. Harold van de Velde, voorzitter van de kiesvereniging Goes, schat het totaal aantal vrouwelijke leden landelijk op 800. In Zeeland zijn er volgens hem zo'n 50 tot 80 vrouwen lid van de SGP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56