Gemeente bood dominee podium waarop hij kon kwetsen Mosselkwekers willen betere Waddenpercelen fel Nu 8 maanden korting op je abonnement KPN ToestelLease 26 BEVELANDEN en THOLEN Kees Slager, schrijver van het standaardwerk De Ramp, vindt dat Nuis zich heeft gediskwalificeerd ra TT X kpn winkel I kpn.com 0800 0115 Slager kapittelt burgemeester door Rob Paardekam THOLEN - Willem Nuis heeft zich gediskwalificeerd als burgemees ter van Tholen door te verdedigen dat dominee L. Quist afgelopen vrijdag in Stavenisse een toe spraak hield tijdens de herden king van de watersnoodramp. De predikant deed enkele zeer om streden uitspraken. Quist stelde onder meer dat God de hand heeft gehad in de Ramp en dat deze eigenlijk nog niet ge noeg pijn heeft gedaan. Deze en andere uitspraken leidden tot een stroom aan verontwaardigde reac ties. Burgemeester Nuis liet in deze krant echter weten dat hij achter het besluit staat om de dominee een toespraak te laten houden tij dens de door de gemeente georga niseerde herdenking. „Vanuit de gemeenschap in Stavenisse is de ze dominee benaderd. Daar is dus goed over nagedacht. De wijze waarop iemand dat vervolgens in vult, is aan die persoon." Kees Slager, een autoriteit op het gebied van de watersnoodramp, heeft geen goed woord over voor de houding van de burgemeester. „Ik vind dat de heer Nuis zich heeft gediskwalificeerd als burge meester en zeker als burgerva der", zei hij maandagavond tij dens een toespraak voor de Vrou wen van Nu in Sint-Maartensdijk. „Hij hoort te weten dat een door de gemeente georganiseerde her denking niet de plaats is om een zeer omstreden mening te laten verkondigen. Een mening die niet gedragen wordt door een meerder heid van de Thoolse bevolking." De toespraak van de dominee werd gepresenteerd als een medi tatief moment tijdens de herden king. „De mening van de domi nee heeft echter niet tot medita tie geleid, maar tot onbegrip en woede", aldus Slager. „Daarmee is de herdenking verworden tot een controverse binnen de bevolking. Dat had de burgemeester moeten voorkomen." Dat Nuis tijdens zijn eigen toe spraak de vloer aanveegde met journalisten, die in tijden van her- 153 Zoveel inwoners van Stavenisse kwa men om het leven door de Waters noodramp van 1953. Daarmee was Stavenisse één van de zwaarst getrof fen plaatsen. denken geschreven hebben dat Zeeland niet goed voorbereid is op een nieuwe ramp, bevalt Sla ger ook allerminst. Volgens Nuis ontbreek het dergelijke journalis ten aan fijngevoeligheid. „Hier over schrijven is juist de taak van journalisten, meneer Nuis!", zei Slager. „Zij behoren burgers te in- formeren over alles wat speelt. Dat de burgemeester dat niet be grijpt, vind ik zorgwekkend." Slager vindt dat Nuis zich had moeten distantiëren van de woor den van de dominee. „Van ie mand die meent journalisten te moeten wegzetten als mensen zonder normbesef, zou je wensen dat hij eens bij zichzelf ten rade gaat. Als we het dan toch hebben over gebrek aan fijngevoeligheid, dan slaat dat niet op de pers, maar op de Thoolse burgemeester." ANALYSE door Rob Paardekam Met ferme uitspraken over de watersnood ramp heeft dominee Quist vrijdag in Stave nisse voor veel commotie ge zorgd. Hij sprak niet voor zijn ei gen 'aanhang', maar tijdens een door de gemeente georganiseerde en betaalde herdenking. De in Stavenisse geboren domi nee, die nu actiefis in Groot Am- mers, vertelde dat hij niet gelooft dat een toevallige samenloop van omstandigheden de Ramp heeft veroorzaakt. Nee, God heeft er vol gens hem de hand in gehad. Dat deze opvatting leeft binnen een deel van de orthodox christe lijke gemeenschap is bekend. Quist ging echter nog een stapje verder. Hij stelde dat God met de Ramp mensen tot bekering heeft willen aanzetten. Vanuit dat oog punt heeft de Ramp volgens hem eigenlijk nog niet genoeg pijn ver oorzaakt. Mensen hebben zich im mers niet massaal tot God be keerd. Ook stelde de dominee dat som mige mensen tijdens de Ramp zijn verdronken, maar toch zijn gered. „Ze zijn thuisgekomen", be toogde hij. „Dan is er geen ramp en geen leed meer." Veel mensen zijn verbolgen over deze uitspraken, zo blijkt uit reac ties in de sociale media en op de website van de PZC. De redactie ontving bovendien emotionele te lefoontjes van mensen die zich ge kwetst voelen. De Thoolse burgemeester Willem Nuis is zich van geen kwaad be wust. Hij zegt dat er binnen het programma ruimte was voor een meditatief moment. Vanuit de ge meenschap is daarvoor deze domi nee benaderd. De wijze waarop ie mand zijn toespraak invult, is aan die persoon, aldus Nuis. Dezelfde burgemeester haalde in zijn eigen toespraak tijdens de herdenking hard uit naar de pers, omdat die in een tijd van herden ken had geschreven dat Zeeland misschien niet goed voorbereid is op een nieuwe ramp. Het zou journalisten die zoiets opschrij ven, ontbreken aan fijngevoelig heid. Dat kan op z'n minst toch ook van de dominee worden ge zegd, maar daar lijkt Nuis zijn schouders over op te halen. Daarmee maakt hij zich er wel erg gemakkelijk vanaf. De vraag die veel mensen nu stellen, of dit soort omstreden meningen wel thuishoren op een algemene, door de gemeente georganiseerde herdenking, is heel legitiem. Bovendien kan het best zo zijn dat deze dominee vanuit het dorp is voorgedragen; uiteindelijk is het de gemeente die hem het po dium bood waarop hij mensen heeft kunnen kwetsen. zei dat er uit jaarlijkse controles blijkt dat er goede mosselen en oesters op en rond de percelen worden gevonden. „Wij vissen de mosselen op en koken ze om daar na het vleesgehalte te meten. Dat ligt altijd rond de 25 procent," al dus de Waddenzeebeheerder. De mosselkwekers moesten erken nen dat de percelen nooit de hoog ste kwaliteit mosselen oplever den, maar stellen dat het sinds 1989 nog slechter is geworden. „Sinds de jaren negentig is de zaadval van mosselen achteruit ge gaan. Het zaad dat we vangen zaaien we eerst op de beste perce len uit en niet op de percelen dicht bij de baggerstort," aldus Van den Berg. Waddenzeedeskun- dige Jan Rik van den Berg (geen familie) onderstreepte dat de over heid haar zorgplicht niet nakomt. „Rijkswaterstaat baseert zich nog steeds op onderzoeksgegevens die in de jaren zeventig in het Kim- stergat zijn verzameld. Het wordt tijd voor een nieuw grondig on derzoek naar de negatieve effec ten van de baggerstort op de na tuur en mosselen," aldus Van den Berg. De Raad van State gaat uit zoeken of de mosselkwekers recht hebben om de 'slechte' percelen te ruilen tegen betere elders in de Waddenzee. Uitspraak over enkele weken. door Jan van Ommen DEN HAAG/BRUINISSE - De Bruinis- ser mosselkwekers Wout van den Berg en Marcel Jumelet willen van hun mosselkweekpercelen na bij een slib- en baggerstort in de Waddenzee af. De staatssecretaris van Economi sche Zaken verleende aan de ge meente Harlingen en Rijkswater staat twee NBW-vergunnin- gen(Natuurbeschermingswet) voor het storten van bagger en slib in het Kimstergat in de Wad denzee. De mosselkweekbedrij- ven Van den Berg en Jumelet heb ben al jaren kweekpercelen nabij de baggerstort. De Raad van State behandelde maandag de bezwaren van Jume let en Van den Berg tegen de NBW-vergunningen. De Raad wilde weten waarom de Bruena- ren nu pas aan de bel trekken, om dat de bagger al jaren in het Kim stergat wordt gedumpt. Boven dien bleek dat de Bruinisser mos selkwekers de kweekpercelen al sinds 1989 niet meer gebruiken. Jumelet benadrukte dat de mosse len op de percelen slecht groeien door de slibdeeltjes, die via een soort rookpluim onder water op de percelen neerslaan. De 'natte boswachter', die het waddengebied in de gaten houdt, r Nieuw! Nokia Lumia 920 100 min/sms 250 MB KPN ToestelLease Samsung Sill mini 100 min/sms 250 MB KPN ToestelLease t t/m 1000 MB i.c.m. KPN ToestelLease. aapassen, k voor de voorwaarden op kpn.com. doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54