Thuiszorg breidt acties verder uit 75 Roof'Goghen' is geen wereldnieuws waard F 66 We deden niets dat niet mocht Het was gewoon handel, een slimmigheidje. 'Mansveld gaf verkeerde informatie over NS-kaartje' LANDBOUWSUBSIDIE 4 BINNENLAND Handige bedrijven verdienen goed aan EU-landbouwsubsidies. Andere hebben er last van. Europese s Saban B. geplukt Spierschade Johannes door Paulus Smits NIEUWEGEIN - De thuiszorg laat de komende maanden nog volop van zich horen in de strijd tegen het be zuinigingsbeleid. 1.600 medewerkers van thuiszorg organisaties kwamen gisteren uit heel het land naar Nieuwegein om te protesteren. Op 6 april staat een grote manifestatie in Den Haag op het programma. Driekwart van het budget voor huishoudelijke hulp wil het kabi net schrappen. En ook in de ver- zorgings- en begeleidingsuitga ven wordt flink gesneden. Voor de medewerkers van de thuiszorg dreigt massaal ontslag. In Fries land, Rotterdam, de Achterhoek en Emmen is al aan bijna driedui zend mensen ontslag aangezegd. Andere plaatsen zullen volgen als gemeenten de bekostiging van de thuiszorg over moeten nemen en daarbij flink moeten snoeien. Bij de demonstratie in een meer dan volle actiehal in Nieuwegein klonken boze woorden. „Wij strij den niet alleen voor onze banen. We zijn vooral boos dat de oude ren hun zorg verliezen", aldus thuiszorgmedewerkster Astrid Ja- len uit Rotterdam. Ze ging in debat met de Kamerle den Otwin van Dijk (PvdA), Mo- na Keijzer (CDA), Renske Leij ten (SP), Linda Voortman (GL) en Carla Dik-Faber (CU). Ze conclu- procent moet straks op de huishoudelijke hulp worden bezui nigd. Dat pikt de thuis zorg niet. door Wilma de Cort EDE - De roof uit de Kunsthal in Rotterdam was nooit wereld nieuws geworden als de werkelij ke waarde van de buit in de pers was gekomen. De totale verzeke- ringswaarde is 22 tot 24 miljoen en geen 'bizarre' bedragen van 100 tot 200 miljoen euro. Dit zegt kunsttaxateur Frank Buunk van de bekende kunsthan del Simonis en Buunk in Ede. Buunk: „Het was groot nieuws in Duitsland, België en Frankrijk. Maar als de waarde niet met een factor tien was overdreven, was dit een puur Nederlandse kwestie gebleven." Op een veiling zou er 16 tot 18 miljoen voor de werken worden gegeven, meent Buunk. Namen als Picasso en Monet zeg gen niet alles. De gestolen pastel Brug op palen van Monet is het minst waard. „Een mooiere Mo net komt binnenkort onder de ha- Roemeense verdachte schil derijenroof heeft weinig ver stand van kunst en schrijft 'Gauguin' als 'Goghen'. mer voor zo'n 300.000 pond." De Roemeense pers meldt een verze kerde waarde van 18 miljoen. De politie Rotterdam Rijnmond wil niet zeggen of dit klopt. De Roemeense verdachten van de roof hadden zelf weinig verstand van kunst, is uit hun verklaringen gebleken. Volgens Roemeense me dia husselde een van hen alles door elkaar door Gauguin op te schrijven als 'Goghen'. Een ander onthield Matisse door te denken aan een auto, de Daewoo Matiz. Volgens de Roemeense pers zwierven de verdachten met de uit hun lijsten gesneden kunst, opgerold in plastic tasjes, door Boekarest op zoek naar een koper. 'Voor miljoenen aan kunst in een tasje van één lei', kopt daarom een Roemeense krant. De Nederlandse politie heeft nooit een waarde van de gestolen werken genoemd. „We houden het op waardevolle schilderijen." Ook de Amsterdamse verzekeraar Hiscox, gespecialiseerd in kunst, denkt dat er in berichtgeving 'een nul te veel' is bij verzonnen. „Met een omgerekende waarde van 30 miljoen per werk, heb je het echt over absolute topstukken", aldus woordvoerder Jeroen Opstelten. Suiker wordt te c deerden eensgezind dat korten op thuiszorg feitelijk geen bezuini gingsmaatregel is, maar extra geld zal gaan kosten. De afwezige partijen werden uit gejouwd, bij het vertonen van een afbeelding van Diederik Samsom werd die ook wegge hoond. Hem wordt kiezersbedrog verweten. Ook voorzitter Ton Heerts van de FNV ('dit beleid is de sluipmoordenaar van de volks verzekering AWBZ') en zijn colle ga Corrie van Brenk van de orga nisator van het protest, Abvakabo FNV, waren aanwezig. De verontwaardiging is groot. Wel 3,7 miljard voor de overname van een bank, maar tegelijk meer dan een miljard snijden op de thuiszorg, luidde een veelgehoor de klacht. Wethouder Karsten Klein van Den Haag (CDA), die straks het bezuinigingsbeleid vorm zal moeten geven in zijn ge meente, vindt de kabinetsplan nen onverstandig. „Als het kabi net wil dat mensen zo lang moge lijk thuis blijven wonen, moeten daarvoor wel goede omstandighe den worden geschapen. Snijden in thuiszorg is helemaal ver keerd", zei hij. In zijn stad helpen tachtigduizend mantelzorgers bij ouderen en andere hulpbehoeven den, maar twaalfduizend van hen kunnen de druk van deze taak niet aan. „Dat dreigt met dit be leid alleen maar erger te worden." Leden van Abvakabo FNV, vere nigd in actiegroepen Wij zijn de thuiszorg, laten ook in de aanloop naar 6 april van zich horen. Zij hebben allemaal een Kamerlid ge adopteerd, wat betekent dat zij de ze politici veelvuldig zullen uitleg gen waarom de thuiszorg zo be langrijk is. Waar gaan de pakweg 750 miljard euro Europese subsidies heen? In de aanloop naar de begrotingstop in Brussel belicht deze krant waar het EU-geld in Nederland belandt. door Annemieke van Dongen en Cyril Rosman PATERSWOLDE - In de monumenta le villa op landgoed Vennebroek in het Groningse Paterswolde is Hanseland BV gevestigd. Afgezien van het riante onderkomen is Hanseland een bedrijf als zovelen, zo op het oog. Naast de directeur, zijn vrouw en zoon, werkten er drie mensen. Hanseland doet wat handelsbedrijven nou eenmaal doen: het koopt dingen op - in dit geval suiker, aardappelzetmeel en andere agrarische producten - en verkoopt die tegen een hogere prijs in het buitenland. Maar er is iets dat Hanseland bijzonder maakt: behalve die winst streek het bedrijf de afgelopen jaren tien tallen miljoenen euro's aan EU-landbouwsubsidies op. Volgens farmsubsidy.org, een net werk van onderzoekers dat inven tariseert waar de Europese land bouwsubsidies terechtkomen, ont ving Hanseland sinds 1999 38 mil joen euro gemeenschapsgeld. Hanseland zelf weigert commen taar. Twee voormalige werknemers wil len wel een boekje open doen. Jarenlang kocht Hanseland in Ne derland en de buurlanden suiker producten op, leggen ze uit. Het bedrijf kreeg subsidie om die te exporteren naar landen buiten de EU, zoals Zwitserland. Dat zit zo: om suikerbietentelers te bescher men, wordt de suikerprijs in de EU kunstmatig hoog gehouden met quota. Om te voorkomen dat elders in de wereld niemand die dure Europese suiker wil kopen, krijgen suikerexporteurs subsidie. Zo kunnen ze hun koopwaar te gen aantrekkelijke prijzen aanbie den op de wereldmarkt. „We deden niets dat niet mocht", vertelt oud-medewerkster Gerda Hagenauw van Hanseland. „Het was gewoon handel, een slimmig heidje. Toen de subsidiekraan dicht ging, zijn we ermee ge stopt." Vorig jaar verplaatste de onderne mer het bedrijf naar Tlirkije; de drie administratief medewerkers kregen hun ontslag. Verreweg de meeste subsidies voor suiker komen in Nederland terecht bij Cosun, de coöperatie van suikerbietentelers die eige naar is van de Suiker Unie-fabrie ken in Dinteloord en Vierverla- ten. De telers hebben die subsidies hard nodig, zegt Jan Willem van Roessel van Cosun. „Het garan deert boeren een minumumprijs. We kunnen de concurrentie met de wereldmarkt nog niet aan." Hoog op de lijst van bedrijven die medewerkster Hanseland sinds 1999 de meeste Europese landbouwsubsidies ontvingen, staat ook snoepfabrikant Perfetti Van Melle. In fabrieken in Breda en Weert produceert het bedrijf onder meer Mentos en Fruittella. Met dure Europese suiker. Om zijn snoep tegen concurreren de prijzen af te kunnen zetten op de wereldmarkt, werd Perfetti Van Melle jarenlang gecompen seerd met tientallen miljoenen uit Brussel. Tot 2006, toen de We reldhandelsorganisatie een eind maakte aan die 'oneerlijke concur rentie'. Maar de suikerquota bestaan nog steeds. „Momenteel is suiker in de EU twee keer zo duur als op de wereldmarkt. Daar valt niet mee te concurreren", zegt directeur ALMELO De voortvluchtige vrouwen handelaar en bendeleider Sa- ban B. moet 2,03 miljoen euro terugbetalen aan de staat. Dit heeft de rechtbank in Almelo gisteren bekendgemaakt. Drie handlangers moeten in totaal 1,3 miljoen terugbetalen. LEIDEN Buitrug 'Johannes' die 12 de cember bij Texel strandde, is uiteindelijk gestorven aan de gevolgen van acute spierscha de. Naturalis in Leiden heeft dat gisteren bekendgemaakt. Niet te achterhalen is waarom Johannes strandde. ZWOLLE/DEN HAAG Staatssecretaris Wilma Mans veld heeft de Tweede Kamer ver keerd geïnformeerd over de ho ge prijs van treinkaartjes op de nieuwe spoorverbinding tussen Lelystad en Zwolle (Hanzelijn). Dat vinden de gedeputeerden Jaap Lodders (Flevoland) en Ger- rit Jan Kok (Overijssel). Mans veld vertelde de Kamer in de cember dat het omstreden tarief -15 tot 25 procent hoger dan rei zigers elders in het land betalen - komt door een 'foutje in het systeem van NS'. Er zou aan wor den gewerkt. De provinciebe stuurders hebben nu van NS te horen gekregen dat het een be wuste keuze is, waar ze nog steeds onverkort achter staan. De NS wil geen prijsverschillen op een reis naar dezelfde bestem ming. Die bijzondere situatie is ontstaan door de aanleg van de Hanzelijn (Lelystad-Zwolle). Er zijn nu twee treinverbindingen tussen Zwolle en Amsterdam: via de polder en via de Veluwe. NS hanteren voor de nieuwe en kortere route de prijs van de oude verbinding over de Velu we. V Kee Mei cere EU- Bra: ken voo derl den San: la, F Van de s beu lem mei min „Bli door ARNI Roo piep het1 kijki tra x sche is ee een een goec ze c< den, van De c nieu van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4