Gemeente Tholen bood dominee podium voor kwetsende woorden Kees Slager kapittelt burgemeester Verzet tegen doorlaat in dijk Rammegors I I I I I 26 SCHOUWEN-DUIVELAND FRIETBUS Frietbus Christaria is weer in bedrijf. De snackmobiel werd door brand vernield, maar is nu vervangen. =p ANALYSE door Rob Paardekam Met ferme uitspraken over de wa tersnoodramp heeft dominee Quist vrijdag in Stavenisse voor de nodige commotie gezorgd. Hij sprak niet voor zijn eigen 'aan hang', maar tijdens een door de gemeente georganiseerde en be taalde herdenking. De in Stavenisse geboren domi nee, die nu actiefis in Groot-Am- mers, vertelde dat hij niet gelooft dat een toevallige samenloop van omstandigheden de Ramp heeft veroorzaakt. Nee, God heeft er vol gens hem de hand in gehad. Dat deze opvatting leeft binnen een deel van de orthodox-christe lijke gemeenschap is bekend. In die zin was deze uitspraak niet bijster schokkend. Quist ging ech ter nog een stapje verder. Hij stel de dat God met de Ramp mensen tot bekering heeft willen aanzet ten. Vanuit dat oogpunt heeft de Ramp volgens hem eigenlijk nog niet genoeg pijn veroorzaakt. Men sen hebben zich immers niet mas saal tot God gekeerd. Ook stelde de dominee dat som mige mensen tijdens de Ramp zijn verdronken, maar toch zijn gered. „Ze zijn thuisgekomen", be toogde hij. „Dan is er geen ramp en geen leed meer." Veel mensen zijn verbolgen over deze uitspraken, zo blijkt uit reac ties in de sociale media en op de website van de PZC. De redactie ontving bovendien emotionele te lefoontjes van mensen die zich ge kwetst voelen. De Thoolse burgemeester Willem Nuis is zich van geen kwaad be wust. Hij zegt dat er binnen het programma ruimte was voor een meditatief moment. Vanuit de ge meenschap is daarvoor deze domi nee benaderd. De wijze waarop ie mand zijn toespraak invult, is aan die persoon, aldus Nuis. Dezelfde burgemeester haalde in zijn eigen toespraak tijdens de herdenking hard uit naar de pers, omdat die in een tijd van herden ken had geschreven dat Zeeland misschien niet goed voorbereid is op een nieuwe ramp. Het zou journalisten die zoiets opschrij ven ontbreken aan fijngevoelig heid. Dat kan op z'n minst ook van de dominee worden gezegd, maar daar lijkt Nuis zijn schouders over op te halen. Daarmee maakt hij zich er wel erg gemakkelijk vanaf. De vraag die veel mensen nu stellen - of dit soort omstreden meningen wel thuishoren op een algemene door de gemeente georganiseerde herdenking - is heel legitiem. Bo vendien kan het wel zo zijn dat deze dominee vanuit het dorp is voorgedragen, uiteindelijk is het de gemeente die hem het podium heeft geboden waarop hij mensen heeft kunnen kwetsen. tholen - Willem Nuis heeft zich gediskwalificeerd als burgemees ter van Tholen door te verdedigen dat dominee L. Quist afgelopen vrijdag in Stavenisse een toe spraak hield tijdens de herden king van de Ramp. Quist stelde dat God de hand heeft gehad in de Ramp en dat deze nog niet ge noeg pijn heeft gedaan. Burgemeester Nuis liet weten dat hij achter het besluit staat om de dominee een toespraak te laten houden tijdens de door de ge meente georganiseerde herden king. Kees Slager, een autoriteit op het gebied van de watersnood ramp, heeft geen goed woord over voor de houding van de burge meester. „Ik vind dat de heer Nuis zich heeft gediskwalificeerd als burgemeester en zeker als bur gervader. Hij hoort te weten dat een door de gemeente georgani seerde herdenking niet de plaats is om een zeer omstreden me- De frietbus is terug door Esme Soesman ning te laten verkondigen. Een mening die niet gedeeld wordt door een meerderheid van de Thoolse bevolking." De toespraak werd gepresenteerd als een meditatief moment tij dens de herdenking. „De mening van de dominee heeft echter niet tot meditatie geleid, maar tot on begrip en woede. Daarmee is de herdenking verworden tot een controverse. Dat had de burge meester moeten voorkomen." nieuwerkerk - Na vier weken aan poten is het zo ver. Vanaf vandaag trekt de nieuwe frietbus Christa ria door verschillende kernen op Schouwen-Duiveland. De eerdere wagen van eigenaar Christianne van der Wielen raakte in novem ber onbruikbaar door een brand in het motorcompartiment. Van de lijnbus van weleer is Van der Wielen nu overgestapt op een SRV-wagen. Ze bouwde deze mo biele supermarkt (met hulp van velen) tijdens haar vakantie de af gelopen weken om tot volwaardi ge snackbar. Met oven, vriezer, koelwerkbank, vitrine én twee bankjes waar mensen op hun ge mak kunnen wachten op hun be stelling. „Ik wou eerst eigenlijk heel graag een kar achter de wagen, omdat je dan ook eens een keer verder kunt rijden. Maar nadat ik die na de brand had gehuurd, was ik daar na twee dagen al klaar mee. Het was klein en koud." Dus be sloot Van der Wielen wederom op zoek te gaan naar een bus, waar klanten - wachtend op hun patatje met en frikandel speciaal - warm en droog kunnen zitten. Dat bleek echter een moeilijker missie dan verwacht. Bussen la gen niet voor het oprapen en tot snackwagen verbouwde exempla ren bleken onbetaalbaar. In Oude-Tonge tikte de uitbaatster uiteindelijk een SRV-wagen op de kop. „Die nog echt ingericht door Rob Paardekam en Jan van Ommen 3 bij een 2-jarig abonnement t/m 1000 MB i.c.m. KPN ToestelLease. Na 8 maanden kun je je bundels gratis omhoog of omlaag aanpassen. Aansluitkosten voor nieuwe abonnees €29,95. Kijk voorde voorwaarden op kpn.com. doet 't gewoon sint philipsland - Het terugbren gen van het getij in natuurgebied- het Rammegors bij Sint Philips- land is een opmaat naar de komst van een grote jachthaven op deze locatie. Dat zegt de advocaat van stichting Het Nieuwe Atlantis, dat de plannen maandag aan vocht bij de Raad van State. Deze advocaat, Robert Madou, zegt het verhaal van een infor mant alias klokkenluider te heb ben gehoord. De tussenstap van het verzilten zou enkel nodig zijn, omdat het Rammegors als staatsnatuurmonument niet in één keer kan worden opgeofferd voor een jachthaven. Een woord voerder van Rijkswaterstaat deed het verhaal maandag bij de Raad van State af als onzin. was als winkelwagen." De oude schappen werden er uitgesloopt en de nog bruikbare apparatuur uit de vorige wagen werd overge zet. De buitenkant en de bestuur- dersplek moeten nog verder wor den aangepakt, maar dat heeft geen haast. Van der Wielen, die tijdens de spits altijd hulp krijgt van haar moeder Jeannet, wil haar vaste klanten niet langer dan nodig hun snackavondje onthou den. Christaria is van dinsdag tot en met zaterdag achtereenvolgens te vinden in Nieuwerkerk, Dreischor, Noordgouwe, Zierik- zee en Oosterland. Omdat de wa gen een meter korter is dan de vo rige frietbus, heeft Van der Wie len het assortiment iets ver kleind. „We hebben nog altijd 35 verschillende snacks, maar op den duur hadden we zeven ver schillende kroketten. Dat kon best minder." Meer informatie is te vinden via www.christaria.nl. Net als veel dorpsbewoners is Het Nieuwe Altantis fel gekant tegen het verzilten van het Rammegors door middel van een doorlaatmid- del in de Krabbenkreekdam. De huidige natuur gaat daardoor gro tendeels verloren. Rijkswaterstaat wil het plan uitvoeren om schor ren en slikken te laten ontstaan. Madou betoogde gisteren dat de vergunningen die de provincie heeft verstrekt niet geldig zijn, omdat er verkeerde kadastrale per ceelnummers zijn vermeld. De woordvoerders van Rijkswater staat en de provincie vonden maandag tijdens een spoedproce dure bij de Raad van State de be zwaren van Het Nieuwe Atlantis kant nog wal raken. De Staatsraad onderzocht eerst of de in Surina me geregistreerde, maar in Sint Philipsland zetelende stichting, wel belanghebbende is. EP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48