GEZOND 7 Verzamel uw urine van een dag en een nacht en ik vertel u hoe ge zond u bent. Ik vertel u of u genoeg beweegt, voldoende eet of dat u het over een andere boeg moet gooien. De nierartsen Cerjan Navis en Stephan Bakker gebruiken urine niet alleen als diagnose middel bij nierziekten, maar ook als informatiebron over leefstijl. Vroeger dachten we: als iemand ziek is, heeft-ie rust nodig. Maar dat is niet zo. LIFELINES DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 Onderzoeker Gerjan Navis (1956) Werkgever Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) Opleiding Medicijnen, daarna de op leiding tot internist-nefroloog (nier arts) Huidige functie Nierarts in het UMCG, program director Food en Health onderzoek UMCG, tevens lid van de Gezondheidsraad Duur onderzoek Navis: „Dat we echt bezig zijn met systematisch on derzoek: ongeveer sinds vijfjaar." Cerjan Navis. Stephan Bakker. Belangrijkste medeonderzoeker dr. Stephan Bakker (1963), inter nist-nefroloog. Navis: „Hij ging, als arts betrokken bij niertransplantaties, op zoek naar 'risicomarkers' voor transplantatiepa tiënten en de relatie met voeding. Ik ging bij 'gewone' nierpatiënten op zoek naar risico's van zout in voe ding. Dat vormde het begin van wat nu een multidisciplinair samenwer kingsverband is." Proefpersonen Suikerziekte: 1.800. Niertransplantatie: 600. Nierpatien- ten: 400. Gezonde proefpersonen: 150 (mensen die voor een bepaald doel zijn gekeurd en fit bevonden). Algemene bevolking: 8.000 (alles door elkaar, er zitten ook mensen in met kwalen en kwaaltjes). Vervolgonderzoek Algemene bevolking In Noord-Nederland loopt het onderzoeksproject Lifelines (zie kader). Nierpatiënten Bij nier transplantatiepatiënten is inmiddels een vervolgproject ge start, ondersteund door onder meer de Nierstichting. Daarin wordt met dieetadvies en een trainingsprogram ma daadwerkelijk aan een gezonde re levensstijl gewerkt. Kwetsbare ouderen Een onderzoek naar de voedingstoestand van kwets bare ouderen is in voorbereiding. De pot op voor fit-test door Moniek Hüsken Arts Gerjan Navis is gespecia liseerd in nierziekten. Ze gebruikte urine in de dage lijkse praktijk, zoals in haar vak gebruikelijk, voorname lijk om te kijken naar het verloop van de nierziekte. Bepaalde stoffen in de menselijke plas zijn hiervoor goede indicatoren. Urine heeft echter meer te bieden. Het is niet alleen te gebruiken als diagnostisch instrument, maar ook als hulpmiddel om iemands levensstijl bij te sturen, ontdekte ze samen met collega Stephan Bakker. Dit kan met name belangrijk zijn voor kwets bare groepen, zoals zieken en ouderen. Navis en Bakker hebben de afgelopen ja ren verschillende groepen onderzocht, zo als niertransplantatiepatiënten, suikerpa tiënten en een doorsnede van de algeme ne bevolking Daarbij onderzochten ze sys tematisch welke verborgen informatie- schatten urine herbergt. „We maken daar bij gebruik van 24-uurs-urine", vertelt ze. „Onze proefpersonen vingen daarvoor een etmaal lang hun eigen urine op. Werkte ie mand, dan kon dat lastig zijn en dan deed zo'n persoon dat in het weekend. Het lijkt een heel gedoe. Maar als je, zoals onze pa tiënten, aan den lijve ondervindt hoe nut tig het is, kijk je er anders naar." Om gezond te blijven, hebben we bepaal de hoeveelheden van onder meer zout, ka- Gerjan Navis, nefroloog lium, eiwit en fosfaat nodig. Die stoffen krijgen we binnen door voeding. In urine is te zien of we genoeg binnenkrijgen. Heb je bijvoorbeeld te weinig kalium, dan kan dat komen omdat je te weinig groente en fruit eet. In urine is nog een ander af braakproduct te zien: creatinine. „Creatini ne is een afbraakproduct van de spieren", zegt Navis. „Te weinig creatinine in de uri ne duidt op een te lage spiermassa en geeft aan of er wellicht sprake is van te veel spierafbraak. Dat duidt meestal op kwetsbaarheid van de patiënt." Volgens haar is de objectieve informatie die wordt verkregen met een urinetest be langrijk omdat het harde gegevens ople vert. „Stel een arts, verpleger, diëtist of ie mand uit de thuiszorg denkt van een cliënt dat deze niet voldoende eet. Dan ga je natuurlijk na wat iemand gegeten heeft. Dan kan het best zijn dat iemand alles op somt en het genoeg lijkt. Maar dat hoeft helemaal niet zo te zijn. Je weet bijvoor beeld niet hoe de voeding wordt opgeno men door het lichaam* Bovendien kan ie mand zeggen: 'ik heb twee boterhammen gehad'. Maar dan weet je natuurlijk niet exact wat er in dat brood zit, bijvoorbeeld aan zout. Het fijne aan de urinetest is dat deze niet vraagt, maar meet. In de praktijk gebruiken we het al om onze patiënten te helpen bij het volgen van een dieet. Maar het kan in feite worden gebruikt voor ie dereen voor wie een gezonde leefstijl van belang is: wij allemaal dus!" De test kan zowel binnen als buiten zie kenhuizen worden toegepast. „Het is een onderschat medium, terwijl het heel vei lig is en bijna niets kost. Ook artsen gaan af en toe de mist in bij patiënten. Soms neemt hun conditie na een operatie af door slecht eten of te weinig beweging, maar dan valt het een arts niet op." Met de exacte gegevens van de urinetest in handen wordt het volgens Navis makke lijker leefstijladviezen te geven. Die zullen meestal neerkomen op aanpassen van de voeding of op meer bewegen. Voeding en beweging kunnen niet zonder elkaar, stelt De sgore van de urinetest geeft een soort totaalplaatje: alle elementen die voor de conditie van een persoon van belang zijn, hebben daarin een eigen gewicht foto Hollandse Hoogte/Corbis ze. Beweging bevordert de verbranding van voeding en zorgt ervoor dat voedings stoffen door het lichaam worden opgeno men. „Vroeger dachten we: als iemand ziek is, heeft-ie rust nodig. Maar dat is niet zo", zegt Navis. „De mens is gemaakt om te bewegen. Daarom is het belangrijk na bijvoorbeeld een operatie zo snel moge lijk het bed weer uit te komen." Ook een toepassing buiten het ziekenhuis lonkt. Wellicht kun je in de toekomst de piastest zelf thuis doen. Of bij de huisarts of bij een fitnesscentrum. „Bij een Cooper- test, die wordt gebruikt om je conditie te meten, loop je twaalf minuten en wordt gekeken welke afstand je hebt afgelegd. Dit is eigenlijk net zoiets. De score van de urinetest geeft daarbij een soort totaal plaatje: alle elementen die voor de condi tie van een persoon van belang zijn, heb ben daarin een eigen gewicht." reageren? gezondheid@depersdienst.nl Binnen LifeLines worden gedurende 30 jaar 165.000 inwoners van Noord-Nederland ge volgd: kinderen, ouders en grootouders. De ze driegeneratie-aanpak is uniek in de we reld. De deelnemers worden eens in de vijf jaar opgeroepen voor een onderzoek. In dit onderzoek krijgen zij op gezette tijden uitge breide vragenlijsten voorgelegd over ziek ten, leefstijl, gezondheid, medicijngebruik, voedingsgewoonten en dergelijke. Daar naast worden zaken gemeten als bloeddruk, gewicht, lengte, longfunctie, hartfiinctie en bloed- en urinewaarden. Er is inmiddels door meer dan 100.000 mensen 24-uurs- urine verzameld. Noord-Nederland her bergt daarmee de grootste urineverzameling ter wereld. Centraal staat de vraag waarom de één al relatief vroeg in het leven een chro nische ziekte ontwikkelt, terwijl een ander tot op hoge leeftijd vitaal blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43