1 Exclusief Luxe fly-drive ALGARVE 66 Ik had vreselijke hoofdpijn. Die trok vanuit mijn nek naar mijn voorhoofd. GEZOND 5 KRAS EP HET BOFVIRUS DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 Hoge bloeddruk bij zwangere schadelijk voor nieren Vrouwen bij wie tijdens de zwanger schap de bloeddruk (sterk) oploopt, hebben tot veertien maal meer kans later in het leven ernstige nierproble men te krijgen dan vrouwen bij wie de bloeddruk in de zwangerschap niet noemenswaardig oploopt. Het is daarom verstandig de nierfunctie van vrouwen die tijdens de zwangerschap hoge bloeddruk krijgen, de rest van hun leven regelmatig te controleren, stellen onderzoekers. http://bit.ly/TI9QfX Door bevolkingsonderzoek minder uitgezaaide borstkanker Borsttumoren die gevonden zijn via het bevolkingsonderzoek, zijn gemid deld kleiner en minder vaak uitge zaaid dan borsttumoren die buiten het bevolkingsonderzoek om worden ontdekt. Bij gelijke tumorgrootte is de kans op uitzaaiing bij beide opspo ringsroutes echter even groot, stelt Nijmeegs onderzoek. Dat betekent dat er geen biologisch verschil is tus sen tumoren die via deze twee rou tes worden opgespoord. Het bevol kingsonderzoek is er alleen gemid deld eerder bij. http://bit.ly/XXwo47 Borstkanker opsporen via digitale röntgenfoto, foto Koen Suyk Met overgewicht meer kans op een dodelijk auto-ongeluk Mensen met overgewicht hebben, bij verder gelijke omstandigheden, tot bijna twee keer meer kans een auto ongeluk niet te overleven dan men sen zonder overgewicht. Dat conclu deren Amerikaanse onderzoekers uit een analyse van bijna 60.000 auto-on gelukken (botsingen). Het onderli chaam van dikke mensen schiet ver der naar voren doordat het zachte vetweefsel de autogordel niet met een blokkeert, zo opperen de onder zoekers als mogelijke verklaring. http://bit.ly/10o4jTh Calorieën lonken in sombere tijden Als mensen allerlei sombere bood schappen horen, bijvoorbeeld over de economie, zijn ze geneigd meer te eten van calorierijke voedingsmid delen. Van (veronderstelde) calorie arme producten nemen mensen na sombere boodschappen juist min der, stellen Amerikaanse onderzoe kers op grond van experimenten. De hang naar calorierijk voedsel in sombere tijden verklaren zij met de overlevingsdrang van de mens. http://bit.ly/UkAT92 voor de bof de kans de bof te krijgen, legt Huckriede uit. „Ze zitten met z'n allen in grote colle- gtïzalen, ze wonen met elkaar in studen tenhuizen en zo af en toe feesten ze sa men dagenlang. Dat is niet bevorderlijk voor de weerstand. En er hoeft maar één iemand de bof te hebben zonder dat hij of zi j het weet en het virus verspreidt zich ra zendsnel." Sinds 2009 zijn er zo'n 1.600 jongeren in de leeftijd van 19 tot 22 jaar geregistreerd die de bof hebben gehad. De meeste jonge ren waren volledig gevaccineerd tegen de ziekte. Ter vergelijking: in diezelfde perio de werden 70 gevallen van bof geconsta teerd bij mensen boven de 40 jaar. En die zeventig volwassenen waren niet gevacci neerd. Volgens de hoogleraar is sprake van een af name van de immuniteit tegen het bofvi- rus. De bescherming van de vaccinaties die je krijgt bij 14 maanden en 9 jaar zwakt op enig moment af. „De natuurlijke ziekte is verdwenen uit ons dagelijks le ven. We komen er niet meer mee in aanra king. Hierdoor wordt de immuniteit niet meer opgepept. En dan zie je dat bij jonge ren de door de inenting opgebouwde af weer in een tijdsbestek van circa tien jaar zó ver afneemt, dat ze weer besmet kun nen raken." De bof is geen ernstige ziekte voor twinti gers, vooral niet omdat de meeste jonge ren volledig zijn gevaccineerd, zegt Huck riede. De kans dat een twintiger een virale hersenvliesontsteking, een zaadbalontste king of een eierstokontsteking krijgt, is wel aanwezig. Maar volgens Huckriede is het een fabeltje dat je altijd onvruchtbaar wordt als je de bof krijgt na de puberteit. „Zo'n ontsteking is wel lastig en pijnlijk, maar uit onderzoek blijkt dat maar een klein percentage onvruchtbaar wordt", al dus de hoogleraar. Linda heeft gelukkig alleen de bof gehad. Maar ze was wel bang voor een virale her senontsteking. „De tweede dag was mijn gezicht gezwollen. Ik kon mijn mond niet meer opendoen. Praten en eten kon ik bijna niet. Ik had vreselijke hoofdpijn. Die pijn trok vanuit mijn nek naar mijn voor hoofd. Omdat mijn gezicht zo dik was, kon ik mijn kin niet op mijn borst leggen. Ik vreesde voor hersenvliesontsteking en heb de huisartsenpost gebeld omdat ik niet met onzekerheid de nacht in wilde gaan. De arts stelde me gerust: ik had geen symptomen van hersenvliesontsteking." Linda Tegen de bof is geen medicijn. Een parace tamol tegen de pijn en voor de rest ge woon uitzieken, is het advies. Linda beeft een week bij haar ouders in Brabant gebi vakkeerd en daarna nog een week in haar woning in Amsterdam. Rillend van de kou lag ze onder twee dekens, terwijl het bui ten 30 graden was. Het vocht in haar ge zicht trok langzaam via haar kin en nek naar haar borstbeen. Elke dag nam ze met haar smartphone een foto om te zien of ze al wat was opge knapt. Na twee weken was ze weer op de been en was het vocht uit haar gezicht ver dwenen. „Ik ben nog nooit zo blij geweest met mijn eigen gezicht", lacht ze. Er gaan stemmen op om jongeren op nieuw te vaccineren om nieuwe uitbraken van de bof te voorkomen. Huckriede vindt dat niet nodig. „Er zijn weliswaar gevallen van bof bij jonge volwassenen, maar niet heel veel. Bovendien verloopt de ziekte bij volledig gevaccineerde twintigers meestal zonder ernstige complicaties." Voor jongeren die als kind om wat voor re den dan ook niet volledig zijn gevacci neerd, heeft ze wel een advies: ga naar de GGD en haal alsnog die vaccinatie. „Als mensen met wie jij omgaat de bof hebben, wees dan intussen extra voorzichtig. Want de bof is misschien niet gevaarlijk, maar wel vervelend om te krijgen." ^5^ reageren? W gezondheid@depersdienst.nl De bof wordt veroorzaakt door het bofvirus. De incubatietijd is tussen de twee en drie weken. Het virus wordt overgedragen door de lucht of via kleine drup peltjes door hoesten of niezen. De ziekte is besmettelijk vanaf vijf dagen vóór tot negen dagen na de eerste verschijnselen. Symptomen zijn lichte koorts, al geheel gevoel van ziek zijn, ver lies van eetlust en hoofd-, keel-, en spierpijn. Door ontsteking van de oorspeekselklier kunnen een of beide wangen opzwellen. Eten, kauwen en slikken zijn dan pijn lijk. Sinds 1987 worden kinderen twee keer gevaccineerd tegen het bof-virus met het BMR-vaccin (bof, mazelen en rodehond). Deze kinderziektes komen daardoor niet veel meer voor. In 2009 begon de bofuitbraak on der studenten. Er zijn zo'n 1.600 geregistreerde jongeren in de leef tijd van 19 tot 22 jaar die de bof hebben gehad. De meeste studen ten waren twee keer gevacci neerd. Complicaties die bij volwassenen kunnen optreden, zijn onder ande re zaadbalontsteking, eierstokont steking, hersenvliesontsteking en gehoorverlies. De GGD in studentensteden raadt studenten aan die niet of niet volledig zijn gevaccineerd om zich te laten vaccineren. De kos ten voor een vaccinatie variëren van 20 tot 25 euro. Zie www.rivm.nl voor de adresge gevens van de regiokantoren. voor de lezers van deze krant! I 5- t/m 15-daagse fly-drive Portugal inclusief vliegreis, taxen, verblijf én huurauto nü vanaf 438.- Geniet van de zonnige Algarve tijdens uw verblijf in het luxe 4-sterren Vitor's Village in het sfeervolle Ferragudo. De vele visrestaurants, winkeltjes, terrasjes en een door rotsen omgeven strand geven dit dorpje de typische Portugese uitstraling. Maar ook de rest van de Portugese kust en haar achterland zijn zeker een bezoek waard. Verken daarom de 60 m hoge klippen van Cabo de Sao Vicente, de haven van Faro en de middeleeuwse stad Lagos met uw huurauto, die al bij de prijs inbegrepen is. Als lezer van deze krant profiteert u van maar liefst 20 korting per persoon, bij boekingen gemaakt t/m 28 februari. Ontdek de Algarve en geniet van een heerlijke vakantie aan de Portugese kust! Vitor's Village**** Dit sfeervolle 4-sterren resort (door klanten beoordeeld met een 9+) ligt aan de rand van het schilderachtige vissersdorpje Ferragudo. Rondom de appartementen vindt u een mooi aangelegde tuin. Het resort ligt 500 m van het oude centrum en 900 m van het strand (gratis shuttleservice). Het complex beschikt o.a. over een lounge, gezellige bar, restaurant, minimarkt, zwembad met zonneterras, ligbedden, parasols, jacuzzi, pool/snackbar, poolbiljart, tafeltennis en gratis parkeergelegenheid. Uw 2-kamervilla is modern en stijlvol ingericht met o.a. een kitchenette, aparte slaapkamer en balkon/ terras met zitje. Vertrekdata en prijzen Vertrek van 1 april t/m 25 oktober 2013. Normale prijs Lezersprijs 5 dagen vanaf £-498" nü vanaf 438 8 dagen vanaf£-698" nü vanaf €508 15 dagen vanaf£-?fW nü vanaf 764 Ook 11- en 12-daagse reizen mogelijk. Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 pers. Inclusief: vliegreis Eindhoven, Rotterdam of Amsterdam-Faro v.v. met transavia.com. luchthavenbelasting, brandstofheffing, verblijf in het 4-sterren resort Vitor's Village en huurauto gedurende uw gehele verblijf. Exclusief: niet genoemde maaltijden, eventuele excursies en entreegelden, fooien, reis- en annuleringsverzekering, resetveringskosten 19,50 per boeking en bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking (beide verplicht). Kijk voor alle exclusieven en voorwaarden m.b.t. autohuur op het tabblad Autohuur op de website. Ga voor alle informatie naar www.kras.nl/lr-vitorsvillage Voor meer informatie en boekingen: Typ in de adresbalk www.kras.nl/lr-vitorsvillaae Klik op de reis met luchthaven naar keuze, kies uw datum en prijs en klik op BOEK NU. Voer bij 'stap 1' de actiecode WEG40004 in en u ontvangt 20 korting per persoon. Telefonisch boeken? Bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. het door u gekozen reisnummer en actiecode WEG40004 Boeken met deze actiecode is mogelijk t/m 28 februari 2013. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41