Baas over de eigen linnenkast 4 GEZOND GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert EP Wie kent ze nog? Bof, mazelen en rodehond? Het lijken kinder ziektes uit lang vervlogen tij den. Wie jonger is dan 25 jaar is er waarschijnlijk twee keer te gen ingeënt. Maar de laatste drie jaar ligt de bof op de loer bij studenten. Onlangs hadden we een zeer bij zondere me vrouw van 97 jaar opgenomen op onze afdeling geriatrie. Ze was nog ontzettend goed bij de pinken, behalve toen ze na een val in de badkamer dizzy was en in de ambulance werd ge tild. Voor ze het wist, was ze op weg naar het ziekenhuis. Ach teraf gezien had ze vast en zeker geweigerd, want ze wilde alleen nog maar thuis met haar man hun levensverhaal goed afronden. „Kijk naar Syrië en Libanon. De gewonde mensen daar hebben ziekenhuisopnames nodig", zei ze toen ik haar op de afdeling sprak. „Ik niet Ik kan de kranten al niet meer spellen door mijn slechte ogen, dat is het ergste. Meer wil ik niet kwijt" Zoals vaak bij oude mensen ge beurt, stelde ze ons artsen voor grote verrassingen. Het werd een 'alles-is-anders-show', waarin de gevallen dame een bewonderens waardige hoofdrol speelde. De röntgenfoto liet een lelijke breuk zien van de linkerdijbeenhals. Het opvallendste was echter dat ze helemaal geen pijn had, terwijl anderen met zo'n botbreuk het uitschreeuwen van de pijn en veel morfine nodig hebben. Eenmaal goed helder wist ze ze ker dat ze niet geopereerd wilde worden, welke vorm van operatie we ook voorstelden. „Ik kon toch al niet meer goed lopen en voel me veel te kwetsbaar. Mijn lon gen kunnen zo'n operatie niet aan en ik word vast verward, dus ik doe het niet Ik blijf de baas over mijn eigen linnenkast" Ik twijfelde sterk of ze wel de bes te keus had gemaakt. Als je een dijbeenbreuk niet opereert, hou den mensen vaak lang pijn, kun nen ze niet meer lopen en wordt de verzorging meestal erg lastig. Dat gunde ik deze lieve mevrouw allerminst. Ze wilde nog zo graag wat bij haar man zijn, met wie ze al 71 jaar getrouwd was. Omdat we sterk twijfelden, orga niseerden we een familieberaad en vroegen de huisarts en de or thopedisch chirurg mee te den ken. Juridisch was er geen grond haar tegen haar zin te opereren, daar waren we het snel over eens. Het ingewikkelde was echter dat wij ook na dit beraad nog niet ze ker wisten wat het beste was. We konden niet garanderen dat ze geen complicaties zou krijgen. Me vrouw zelf wist zeker dat ze goed had gekozen. Meer verlies wilde ze niet. Na lang wikken en we gen, besloten we haar wens ge woon te volgen. Wie schetst mijn verbazing toen ik haar twee dagen later, in een 'veiligheidsgordel' van twee ver pleegkundigen, moedig zag oefe nen met staan en in en uit bed gaan. Zonder pijn! Ze heeft mij een indringende les in medische bescheidenheid geleerd. Dus: als u zeker weet wat er met u moet gebeuren en uw dokter weet het niet zeker, houd dan maar voet bij stuk. Tien tegen één dat u de beste beheerder van uw eigen linnenkast bent. Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. Gevaccineerd en toch vatbaar uitgestorven. Naast de bof zien we ook af en toe uitbraken van de mazelen", zegt Huckriede. Linda vermoedt dat ze op een popfestival besmet is geraakt met de bof. In augustus was ze drie dagen op een festival in België met een grote groep vrienden. „Met z'n allen kamperen. Je weet wel hoe dat gaat. Je neemt het niet zo nauw. Omdat we niet genoeg servies hadden, aten we van el- kaars borden en dronken we uit dezelfde bekers. Gewoon plezier maken met elkaar en natuurlijk laat naar bed." Twee weken na het festival werd Linda na een avond stappen wakker met de bof. Het is heel goed mogelijk dat Linda op het popfestival is besmet, zegt Huckriede. Maar het is altijd lastig de bron van de be smetting te achterhalen. De incubatietijd van het virus is tussen de twee en drie we ken. De patiënt is besmettelijk van vijf da gen voordat de ziekteverschijnselen optre den tot ruim een week daarna. Besmetting vindt plaats via neus en keelholte door bij voorbeeld hoesten, niezen, praten, zoenen en handcontact. Door hun leefstijl lopen vooral studenten Toen Linda na een avondje stappen om zes uur 's ochtends naar bed ging, voelde ze zich nog prima. Maar vijf uur later werd ze wakker met wangen als een volge vreten hamster. „Ik schrok me dood en dacht dat ik een allergische reactie had. Omdat het weekend was, ben ik naar de huisartsenpost gegaan. De arts dacht dat het de bof was. Daar had ik nou nooit aan gedacht. Ik was er toch tegen ingeënt?" Door de BMR-vaccinaties lijken kinder ziektes inderdaad bijna uitgestorven. Sinds 1987 worden baby's gevaccineerd te gen bof, mazelen en rodehond. Hierdoor krijgen steeds minder jonge kinderen de ze kinderziekten. Op 9-jarige leeftijd wordt de vaccinatie herhaald. „Maar die ziektes blijven altijd aanwezig. Ze zijn niet door Martine Boelsma illustratie Helen van Vliet a niet zoenen!' Met deze slogan probeer- de de GGD vorig jaar eerstejaarsstudenten W te waarschuwen voor de bof. Sinds 2009 krijgen steeds meer studenten deze ziekte. Introductieweken worden als potentiële brandhaarden ge zien. „Het zijn niet alleen de introductieweken. Het is vooral de leefstijl van studenten die de boosdoener is", zegt Anke Huckriede, hoogleraar Vaccinologie aan de Rijksuni versiteit Groningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40