Symposium over toekomst zorg 2 GEZOND In het vroege ochtendgloren is het tijd voor een ontspan nend uurtje yoga. Geen gewo ne yoga, maar hangmatyoga. Kunstenares Ellen Bentlage geeft een inkijkje in een wel heel bijzondere vorm van be wegen. In De Mythe in Goes wordt vrijdag een groot symposium gehouden over de toekomst van de zorg in Zeeland, foto Koen Suyk/ANP Hoe zorgen we dat de Zeeuwse burger kan rekenen op een goede gezondheids zorg van hoge kwaliteit, waar mensen vertrouwen in kunnen stellen? Daar gaat het om tijdens het symposium 'Toekomst Zeeuwse Ge zondheidszorg', dat op vrijdag 8 februari gehou den wordt in De Mythe in Goes. Dat er financiële problemen dreigen en een te kort aan menskracht is bekend. Tijdens het sym posium wordt vanuit een andere invalshoek naar de Zeeuwse zorg gekeken. Welke nieuwe ideeën zijn er in Nederland over kwaliteit, be schikbaarheid en toegankelijkheid van de ge zondheidszorg? Welke vertaling krijgt dit naar de Zeeuwse situatie? Hoe wordt gedacht over sa menwerkingsverbanden, ketenzorg en lokale ini tiatieven, over verschuivende grenzen van vakge bieden? En welke technologische ontwikkelin gen beïnvloeden de gezondheidszorg? De organisator, artsenfederatie KNMG district Zeeland, heeft een tiental landelijk bekende spre kers en regionale kopstukken uitgenodigd om vooruit te kijken. Zo blikt prof. dr. D. Post voor uit naar 2040: hoe zal de zorg er dan uitzien? De Zeeuwse huisarts J. Bergen focust op de Zeeuw se schaal en de menselijke maat. Dr. R. Vries spreekt over nieuwe weefsels en organen. Specia list ouderengeneeskunde Curamus R. de Bakker gaat in op de mogelijkheid dat Zeeland een 'sta tus aparte' krijgt. Naast lezingen is er een infor matiemarkt. De organisatie heeft, met name van wege de geringe interesse vanuit de overheid tot nu toe, de inschrijvingstermijn verlengd. Aan melden kan via bjvanfraassen@hetnet.nl. ■i Hangmatyoga is een speeltuin voor jong en oud door Matthanja Schipper Nieuwsgierig naar wat me te wachten staat stap ik atelier 'De Bakkerij' in Dreischor binnen. Het is een gezellige chaos van kunstwerken in wording. Er zwiept een deur open en kunstenares Ellen komt vrolijk lachend op me af. We gaan naar een knusse kamer op de bovenverdieping van het huis. Er ligt heerlijk zacht tapijt op de vloer en ge kleurde hangmatten bungelen aan het pla fond. Ellen stelt me gerust: „Geen zorgen, die hangmat houdt je recht. Je moet je er gewoon aan over geven." Toch voel ik gezonde zenuwen. Nauwge zet volg ik de aanwijzingen van Ellen op. We gaan zitten in de hangmatten en schommelen heen en weer. Met een Vlaams accent zegt Ellen: „Je hangmat moet niet zitten als een string, maar als een flinke pamper." Het ijs is gebroken. „Ik gaf al langer yogales, totdat ik deze vorm van yoga ontdekte. Ik heb het lesge ven geleerd van een Vlaamse instructrice die dat altijd zei." Ik constateer dat ik een mooie pamper heb gecreëerd. De hangmatten hangen als een soort schommel aan het plafond, waardoor je ze heel breed uit kunt vouwen. We schomme len wat en verschillende yoga-oefeningen passeren de revue, alles met behulp van de hangmat. Zo leggen we onze voeten in de hangmat terwijl we als een plank al leen op onze handen steunen. Mijn onze kerheid is verdwenen en ik doe vrolijk mee met de andere oefeningen. Zittend op de vloer met alleen onze armen in de hangmat trainen we onze buikspieren, een verrassend zware oefening. Het leuk ste gedeelte komt nu: we gaan vliegen! En thousiast doe ik Ellen na en voor ik het weet zoef ik door de kamer. Ellen trekt me op aan mijn armen en geeft me een zetje, zodat ik extra hard ga. Ik ga terug naar de tijd dat ik nog een klein meisje was. „Hangmatyoga is gewoon grappig. Het is een hele creatieve manier van bewegen, heel speels. Eigenlijk is het een speeltuin voor volwassenen." Het is niet prestatiege richt, maar wel goed voor je spieren en ontspannend voor je rug. Bovendien is het erg goed voor je evenwicht. De hangmat kan de oefeningen lichter of juist zwaar der maken. „Iedereen kan het doen, de oudste die hier een les heeft gevolgd was 75. Maar ook een 75-jarige kan op zijn kop hangen!" Na het vliegen heb ik nog twee onderde len te gaan: op mijn kop hangen en re laxen. Zittend in de hangmat hang ik ach terover. Met een grote zwaai moet ik mijn knieën om de banden klemmen. Na een keer of wat zwaaien lukt het me en daar hang ik dan. Ellen geeft me een duw en ik zie mijn haren over de grond zwieren. De wereld staat op z'n kop en ik geniet; het voelt alsof ik gewichtloos ben. Als ik ben uitgezwaaid is het tijd om te relaxen. Ik ga in de hangmat liggen met mijn voeten in de steunen. De parachutestof vorm zich als een cocon om me heen. Ik krijg nog een duwtje en ik sluit mijn ogen. Na mij komt een aantal kinderen naar de hangmatyoga. Enthousiast gaan ze aan de slag en Ellen heeft ze niets uit te leggen. Ze vliegen van hot naar her en bewegen alsof het hun tweede natuur is. Ik vraag aan Ellen waarom we hangmatyoga zou den moeten doen en nog voor ze kan ant woorden roept één van de meisjes enthou siast: „Omdat het gewoon super, super leuk is!" De hangmat hangt als een soort schommel en heeft drie voet/handsteunen op verschillende hoogtes Geen zorgen dat de hangmat doorzakt: tot 150 kilo geeft de parachutestof geen krimp Het eerstvolgende yogaweekend (vier lessen in een weekend) begint op 23 maart Een workshop tijdens een kinderfeestje of bij voorbeeld vrijgezellenfeest kun je al boeken van afvier personen De lessen zijn afhankelijk van de grootte van de groep in Ellens huis of in een gymzaal In de zomer geeft ze ook les op het strand. De hangmatten worden dan bevestigd onder een strandpaviljoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38