Supervoordelig bellen, sms'en en internetten, zolang je contract loopt. 30 CULTUUR De Amerikaanse jazzpianist Vijay Iyer treedt donderdagavond met zijn trio op in 't Schuttershof in Middelburg. Bands gekozen Kunstbende met voor Popaanzee Groove to Chill Nu ruim €320,- extra voordeel! hollands nieuwe. AGENDA Extra laag tarief van 3,8 cent Inclusief 500 MB internet Voor maar per maand Een Samsung Galaxy S3 Mini Samsung Galaxy S3 Mini Altijd getypeerd als anders door Mischa Beckers MIDDELBURG - Vijay Iyer won in 2012 de prestigieuze Down Beat International Critics Poll in maar liefst vijf categorieën: jazzartiest, jazzalbum, jazzgroep, pianist en opkomend componist van het jaar. Geen enkele andere artiest ontving in de zestig jaar dat de poll bestaat zoveel prijzen tege lijk. De jury roemde het album Accele rando, dat de pianist vorig jaar uit bracht met zijn trio. Voor Iyer ligt deze plaat in het verlengde van Amerikaanse creatieve muziek die gebaseerd is op dansritmes. Hij ziet muziek als actie: het ge luid van lichamen, in de breedste zin van het woord, in beweging, luisterend naar en reagerend op el kaar. „Ik identificeer me op zijn minst op een bepaalde manier met de strijd, onmogelijkheden en uitda gingen die deze muziek in eerste instantie deden ontstaan", zegt Iyer. „Kijkend naar de context waarbinnen jazz ontstond, zie je dat deze gecreëerd werd onder nogal extreme omstandigheden, tegen beter weten in. Dat inspi reerde me om te overdenken wat mijn rol zou kunnen zijn in die geschiedenis: wie ben ik, waar sta ik, met wie identificeer ik me? De kleur van mensen ligt nogal com plex in Amerika. Ik ben er gebo ren en opgegroeid maar ben altijd getypeerd als anders en als ko mend van buiten, uit een andere traditie." Het navigeren door die dynamiek gaf Iyer een breder gevoel van zijn plaats in de wereld. En dat be tekende: erop reageren. „Zoals op mijn vorige album, Historicity. Daarop staat Big brother van Ste- vie Wonder. Het gaat over onge lijkheid. De tekst verhaalt letter lijk over rassenongelijkheid, on recht, onderdrukking en de strijd voor waardigheid. Dat was een van de redenen om dat nummer te kiezen. Ik herken het." „In het algemeen koos ik ervoor om me primair te concentreren op muziek gecreëerd door gekleur de componisten, voornamelijk Af- ro-Amerikaanse. Het helpt me om context te geven aan mijn ei gen muziek. Die is sterk verbon den met en geïnspireerd door al die mensen, zoals Duke Elling ton, Andrew Hill, Henry Thread- gill, Thelonious Monk, Bud Po well et cetera." Net als Steve Coleman en Rudresh Mahanthappa, met wie hij veel studeerde en speelde, maakt hij intensieve studies van muzikale stijlen over de hele we reld. Met Mahanthappa deelt hij een bijzondere interesse voor de ritmiek van Zuid-Indiase klassie ke muziek. Net zo goed creëert hij ritmes gebaseerd op een wiskun Het Vijay Iyer Trio, met van links naar rechts bassist Stephan Crump, drummer Marcus Gilmore en pianist Vijay Iyer, foto Jimmy Katz dige Fibonaccireeks. „Ondanks soms ingewikkelde of vreemde, gedetailleerde structuren voelen de uitvoeringen natuurlijk aan. Daar werken we ook veel aan. Het is voor mij ook een ontdekking: de dansimpuls kan van veel ver schillende plaatsen komen. Wan neer je de verschillende aanpak ken in de wereld met betrekking tot dansritmes bestudeert en de ziek verwerkt, kun je heel nieuwe verhalen ontdekken." Vijay Iyer Trio, donderdag bij Muziek- podium Zeeland in 't Schuttershof in principes daarvan in je eigen mu- Middelburg. Aanvang: 21.30 uur. VLISSINGEN - Steady New Sounds, Jimmy Dumbbell en Geert the Chiefs zijn geselecteerd voor het Zeeuwse bandcoachingsproject Popaanzee. Zij zijn gekozen door de programmeurs van de poppo dia 't Beest, De Spot, Brogum, De Klomp en De Piek. De drie bands krijgen dit hele jaar begeleiding van op hen toegespits te professionele coaches. Ook ont vangen zij budget om in hun ont wikkeling te investeren en krij gen zij optredens toebedeeld om hun podiumervaring te vergro ten. Popaanzee is vertegenwoor digd op diverse Zeeuwse festivals, waaronder Vestrock, Concert at Sea en Onderstroom. Het bandcoachingsproject werd in oktober 2007 gelanceerd. Sinds dien hebben 21 veelbelovende Zeeuwse bands aan Popaanzee deelgenomen. www.popaanzee.nl VLISSINGEN - De Kunstbende, de jaarlijkse culturele talentenjacht, werkt dit jaar samen met het dan- ce-evenement Groove to Chill. De DJ-contest van de Kunstben de, bestemd voor jongeren van 13 tot 19 jaar, wordt zaterdag 16 maart gehouden voorafgaand aan Groove to Chill. Dat gebeurt, van 16.00 tot 21.00 uur, in de Timmer fabriek in Vlissingen. De twaalf deelnemers kunnen gebruikma ken van de faciliteiten van het dance-evenement en worden on dersteund door V] Dirty Brown Visuals. De voorronde voor de overige ca tegorieën van de Kunstbende zijn zondag 17 maart in het Arsenaal theater en de Carrousel in Vlissin gen Er zijn nog drie van de twaalf plaatsen beschikbaar voor de DJ-contest. Inschrijven is moge lijk tot 1 maart. www.kunstbende.nl Meer agendanieuws vindt u op onze website. OP PAD 's-Gravenpolder Hobby Computer Club Zeeland geeft uitleg over sociale media zoals Twitter, Facebook en Linkedln. Dorpshuis Ons Dorpsleven,19.30 uur. Middelburg SLAZ-lezing door schrijver A.H.J. Daut- zenberg. Zeeuwse Bibliotheek. 20.00 uur Tijdelijk alleen voor lezers van de PZC en iedere maand: 275 beiminuten of sms'jes 500 MB internetbunde! Bekijk deze en alle overige lezersaanbiedingen op hollandsnieuwe.nl/pzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30