ZEELAND 29 leid. de vr 26 niet erleïd zalig zij blij iking, n in stilheid, w niet toe adat man heersche, zij. gemaakt, daarna erleid geworden 27 is in over- in kinderen in het geloof matigheid. DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 kraaien in Den Haag 2, waarin de rol van de vrouw aan de orde et is er evenwel niet het onderwerp naar om de knuppel in het hoender hok te gooien, vindt Anne. „De helft is voor, maar er is ook nog altijd een helft van de achterban die het daar niet mee eens is. En ik vind dat dit niet het moment is om daar overheen te walsen. Het is nu juist de tijd om je te richten op de discussie binnen de partij. Dus niet met die Cla ra's", verwijst Anne geërgerd naar het Clara Wichmannfonds. Die feministische organisatie had een proefproces aangespan nen tegen het ontbreken van het passieve kiesrecht voor vrouwen bij de SGP. „Daar valt gewoon niet mee te praten. Zij leggen iets op. Terwijl als wij iets willen veranderen, we dat ook vanuit ons zelf kunnen doen. Daar zijn we mans genoeg voor, daar heb ben we hen helemaal niet voor nodig! Dit belemmert alleen maar de discussie van binnenuit. Anders wordt het heel gefor ceerd. Je geeft mensen dan niet de ruimte om een eigen mening te hebben. En dat vind ik wel heel erg ver gaan." Anne twijfelt er niet aan dat de eerste vrouwelijke SGP-politicus nog dit decennium aantreedt. „Als er nu een vrouw komt die zich meldt, kunnen ze haar niet meer weigeren omdat ze een vrouw is. Dat staat gewoon duide lijk in het algemeen reglement. De Tweede Kamer is misschien nog een stap te ver, maar de ge meenteraad... Ik denk op zich dat het wel mogelijk is dat een vrouw zich meldt bij een kiesver eniging die wat meer vooruitstre vend is. Ik kom zelf uit Tholen. Daar zie ik niet zo heel snel ge beuren dat vrouwen zich verkies baar stellen. Maar ik ben nu lid van de kiesvereniging in Benne- kom en daar zou dat wél makke lijk kunnen. De volgende ge meenteraadsverkiezingen zijn in 2014. Dat is te snel, daarvoor heb ben ze de lijsten al een eind klaar liggen. Maar zeg over vijf jaarp wie weet dat dan de eerste kies verenigingen met een vrouw aan-. komen." Kitty: „Anne Vader!" „Nee, nee, nee... Op dit moment heb ik er helemaal geen interesse voor." Kitty: „Dat regeerambt, ik hou daar aan vast. Ik ben daar heel be houdend in. Maar ik respecteer haar mening. De jongere genera tie denkt over een heleboel din gen anders dan mijn generatie en de mensen die tachtig zijn. Bin nen de SGP is er een aantal men sen fel op tegen. Die vinden dat we het besluit van de Hoge Raad beter niet zouden moeten opvol gen, en dan maar zien wat er van komt. Maar dan heb je kans dat je partij aan de kant geschoven wordt en klinkt er helemaal geen christelijk geluid meer in de Tweede Kamer." Anne: „Ja, ik vind dat echt onbe grijpelijk! Dat is het dus het zelf de als dat je zegt: 'stop er alle maal maar mee'. Dan kan je de partij wel opdoeken. Ik snap echt niet dat je dat kan zeggen, want dan weeg je het hele vrouwen- standpunt zwaarder dan wat de SGP verder is. En voor mij is het vrouwenstandpunt een bijzaak." Volgens Anne en Kitty ligt de kwestie evenwel niet zo zwaar op de maag dat er een scheuring dreigt in de partij. Even een gewetenskwestie: Stemmen de dames op een vrouw als die straks op de kandidatenlijst staat? Kitty resoluut: „Nee! Ik stem altijd op de bovenste van de lijst." Stel dat de nummer één een vrouw zou zijn? Kitty lacht: „Nee, nee, nee. Ik stem niet op een vrouw. Dan stem ik op de man die daar on der staat. Nee, ik ben heel stand vastig. Ik wijk niet van mijn standpunt af en dit krijg je niet van me los." Anne: „Maar ik zou ook niet per sé op een vrouw stemmen, omdat het een vrouw is. Dat vind ik ook onzin. Ik wil toch voor kwaliteit gaan." Kitty: „Ja ik ook. Die mannen die er nu in zitten doen het goed!" Anne: „Dus moeten ze beter zijn dan die mannen. Bij gelijke kwalitei ten? Als ze écht gelijke kwalitei ten hebben, ja, dan misschien wel. Ik ken er wel een paar die het best leuk zouden vinden om te doen. Maar je wil graag dat de partij er achter staat, dat de ach terban er achter staat. Nu is dat nog fïfty-flfty. Ik denk dat daar om juist die discussie heel erg be langrijk is. En dat we dat vooral intern doen en ons niet van alles laten opleggen van buitenaf." Kitty: „Nee, want die zitten nu natuurlijk te wachten hè, net als die Clara Wichmann. Nu hebben ze wel gezegd dat ze vrouwen op de lijst willen. Maar ik denk dat als ze zich aanmelden, vrouwen onderaan komen. En dan maar hopen dat er niemand op stemt. Ze zitten gewoon te pushen! Dit is nog niet genoeg. Die Clara's, of hoe ze ook mogen heten, moeten zich maar een beetje gedeisd hou den!" Anne: „We moeten niet gaan polariseren. Het komt van zelf wel. Zeker als je naar de jon geren kijkt." Anne denkt dat de ontwikkeling die nu in gang is gezet, de partij uiteindelijk geen slecht zal doen. „Veel mensen vinden de SGP best wel goed, maar door het vrouwenstandpunt de drempel te hoog om op de partij te stem men. De manier waarop dit nu is gegaan, is heel vervelend. Het is een beetje pesten." Kitty: „Ik zal geen kind meer krijgen, jij mis schien wel. Maar die moet je dan maar geen Clara noemen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29