Gemeente bood dominee podium voor kwetsend betoog Mosselkwekers willen 'slechte' percelen ruilen 26 WALCHEREN Middelburg komt met concrete invulling bezuinigingen, doelbedrag van zes miljoen blijft overeind. besparen niet nodig Nog meer door Theo Ciele MIDDELBURG - Hoe gaat de ge meente Middelburg de komende jaren opnieuw fors bezuinigen op haar uitgaven? B en W van Mid delburg komen vandaag met een voorstel voor een nieuw pakket aan besparingen. Extra besparingen zijn in Middel burg niet nodig als gevolg van de recente afspraken die de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en het kabinet hebben ge maakt. Aan de andere kant levert het akkoord ook geen meevaller op, schrijft het college in een brief aan de gemeenteraad. Het kabinet heeft met de lagere overheden (provincies, water schappen en gemeentes) een ak koord bereikt over een aantal fi nanciële kwesties. Zo moeten de tekorten van die overheden dalen en moeten ze geld dat ze over heb ben, bij de minister van Finan ciën apart zetten. Voor Middel burg geldt dat alle reserves boven de 995.000 euro voortaan in de schatkist van het Rijk worden be waard. Tenslotte moeten de ge meenten samen 550 miljoen euro inleveren. In ruil daarvoor blijft een voor de gemeenten gunstige BTW-regeling gehandhaafd. Middelburg schatte afgelopen na jaar in dat de rijksmaatregelen de gemeente 4,4 miljoen euro zou den gaan kosten. Dat bedrag hoeft na het bekend worden van de af spraken tussen VNG en kabinet niet te worden aangepast. „Maar", voegt wethouder Johan Aalberts (financiën) hieraan toe, „het is wel zaak om de ontwikkelingen op rijksniveau in de gaten te blij ven houden." Naast 4,4 miljoen aan mindere in komsten uit Den Haag, wil het college 1 miljoen besparen om ruimte te maken voor nieuw be leid en 6 ton overhouden op de post onvoorzien. Opgeteld bete kent dit dat B en W zes miljoen euro willen besparen op de uitga ven. Met één bezuinigingspost is de raad al akkoord gegaan. Op jaar basis is er 900.000 euro minder beschikbaar voor de schouwburg. Dat leidde ertoe dat de nieuw- bouwplannen in het Molenwater- 6 De gemeente Middelburg moet voor zes miljoen euro bezuinigen. Vandaag wordt bekend hoe het college van B en W die besparingen denkt te be reiken. park werden afgeblazen. Ook is af gezien van de bouw van een brug voor langzaam verkeer over het Kanaal door Walcheren, wat een besparing van drie ton betekent. Vandaag komen de voorstellen voor het resterende bezuinigings bedrag van een kleine vijf mil joen. Dat bedrag hoeft niet met een op tafel te komen. Het begint met 2,5 miljoen in 2014, om dat op te voeren tot 6 miljoen in 2017. Het is niet de eerste grote bezuini gingsoperatie "waar Middelburg voor staat. In 2011 werd 6,5 mil joen euro bezuinigd, onder meer door dertig arbeidsplaatsen te schrappen. Net als bij de vorige bezuinigingsronde krijgen bewo ners en instellingen de kans hun mening te geven voordat de ge meenteraad in april een besluit neemt over de voorstellen. ANALYSE door Rob Paardekam Met ferme uitspraken over de watersnood ramp heeft dominee Quist vrijdag in Stave- nisse voor veel commotie ge zorgd. Hij sprak niet voor zijn ei gen 'aanhang', maar tijdens een door de gemeente georganiseerde en betaalde herdenking. De in Stavenisse geboren domi nee, die nu actiefis in Groot-Am- mers, vertelde dat hij niet gelooft dat een toevallige samenloop van omstandigheden de Ramp heeft veroorzaakt. Nee, God heeft er vol gens hem de hand in gehad. Dat deze opvatting leeft binnen een deel van de orthodox-christe lijke gemeenschap is bekend. Quist ging echter nog een stapje verder. Hij stelde dat God met de Ramp mensen tot bekering heeft willen aanzetten. Vanuit dat oog punt heeft de Ramp volgens hem eigenlijk nog niet genoeg pijn ver oorzaakt. Mensen hebben zich im mers niet massaal tot God be keerd. Ook stelde de dominee dat som mige mensen tijdens de Ramp zijn verdronken, maar toch zijn gered. „Ze zijn thuisgekomen", be toogde hij. „Dan is er geen ramp en geen leed meer." Veel mensen zijn verbolgen over deze uitspraken, zo blijkt uit reac ties in de sociale media en op de website van de PZC. De redactie ontving bovendien emotionele te lefoontjes van mensen die zich ge kwetst voelen. De Thoolse burgemeester Willem Nuis is zich van geen kwaad be wust. Hij zegt dat er binnen het programma ruimte was voor een meditatief moment. Vanuit de ge meenschap is daarvoor deze domi nee benaderd. De wijze waarop ie mand zijn toespraak invult, is aan die persoon, aldus Nuis. Dezelfde burgemeester haalde in zijn eigen toespraak tijdens de herdenking hard uit naar de pers, omdat die in een tijd van herden ken had geschreven dat Zeeland misschien niet goed voorbereid is op een nieuwe ramp. Het zou journalisten die zoiets opschrij ven, ontbreken aan fijngevoelig heid. Dat kan op z'n minst toch ook van de dominee worden ge zegd, maar daar lijkt Nuis zijn schouders over op te halen. Daarmee maakt hij zich er wel erg gemakkelijk vanaf. De vraag die veel mensen nu stellen, of dit soort omstreden meningen wel thuishoren op een algemene, door de gemeente georganiseerde herdenking, is heel legitiem. Bovendien kan het best zo zijn dat deze dominee vanuit het dorp is voorgedragen, uiteindelijk is het de gemeente die hem het po dium bood waarop hij mensen heeft kunnen kwetsen. door Jan van Ommen i kun je }e 5 omhoog of omlaag aanpassen. Aansluitkosten voor nieuwe abonnees €29,95. Kijk voor de voorwaarden op kpn.com. doet 't gewoon DEN HAAG/BRUINISSE - De Bruinis- ser mosselkwekers Wout van den Berg en Marcel Jumelet willen van hun mosselkweekpercelen na bij een slib- en baggerstort in de Waddenzee af. De staatssecretaris van Economi sche Zaken verleende aan de ge meente Harlingen en Rijkswater staat twee vergunningen voor het storten van bagger en slib in het Kimstergat in de Waddenzee. De mosselkweekbedrijven Van den Berg en Jumelet hebben ook al ja ren kweekpercelen nabij de bag gerstort. De Raad van State behandelde maandag de bezwaren van Jume let en Van den Berg tegen deze zo geheten Natuurbeschermings wet-vergunningen. De Raad wil de weten waarom de Bruenaren nu pas aan de bel trekken, omdat de bagger al jaren in het Kimster gat wordt gedumpt. Bovendien bleek dat de Bruinisser mossel kwekers de kweekpercelen al sinds 1989 niet meer gebruiken. Jumelet benadrukte dat de mosse len op de percelen slecht groeien door slibdeeltjes die op de perce len neerslaan. De 'natte boswachter', die het waddengebied in de gaten houdt, zei dat er uit jaarlijkse controles blijkt dat er goede mosselen en oesters op en rond de percelen worden gevonden. „Wij vissen de mosselen op en koken ze om daar na het vleesgehalte te meten. Dat ligt altijd rond de 25 procent", al dus de Waddenzeebeheerder. De mosselkwekers moesten erken nen dat de percelen nooit de hoog ste kwaliteit mosselen hebben op geleverd, maar stellen dat het sinds 1989 nog veel slechter is ge worden. „Sinds de jaren negentig is de zaadval van mosselen achter uit gegaan. Het zaad dat we van gen, zaaien we natuurlijk eerst op de beste percelen uit en niet op de percelen dicht bij de bagger stort", aldus Van den Berg. Waddenzeedeskundige Jan Rik van den Berg (geen familie) on derstreepte dat de overheid haar zorgplicht niet nakomt. Rijkswa terstaat baseert zich nog steeds op onderzoeksgegevens die in de jaren zeventig in het Kimstergat zijn verzameld. Het wordt tijd voor een nieuw onderzoek naar de negatieve effecten van de bag gerstort op de natuur en mosse len, aldus Van den Berg. De Raad van State gaat uitzoeken of de mosselkwekers recht heb ben om de 'slechte' percelen te ruilen tegen betere elders in de Waddenzee. Uitspraak over enkele weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26