Drainage Bunkerterrein Vlissingen lijkt kapot Steun en onbegrip voor plan plaatsnaamborden Lering en vermaak in Palazzolihuis Recordaantal bezoekers in Watersnoodmuseum 24 WALCHEREN SCHOLIEREN EN GELD De theatervoorstelling Crisis laat zien hoe gemakkelijk pubers in grote geldproblemen kunnen raken. 1 I _|L Als ik iets heel gaaf vind, koop ik het wel. Als ik het geld heb, anders niet. Bi door Maurits Sep VLISSINGEN - Dat het Bunkerter rein in Vlissingen van oudsher vrij drassig is, was al wel bekend. Maar de grond is er nu wel erg nat. Zo erg zelfs, dat de gemeente niet uitsluit dat het drainagesys teem dat er vorig jaar is aange legd, kapot is. Of de drainage inderdaad kapot is, moet uit onderzoek blijken. Maar ook daarvoor is het terrein nu nog te nat. Volgens de gemeen te moet het eerst droger worden voordat de inspectie kan worden uitgevoerd. Dat kan nog wel enke le weken duren, laat een woord voerster weten. Mensen die vlakbij het Bunkerter rein wonen, in de nieuwbouw wijk die bekend staat als Tïiin van Vlissingen, hebben bij de gemeen te geklaagd over wateroverlast. De gemeente laat in een brief we ten daarvan op de hoogte te zijn. Juist omdat van het Bunkerter rein bekend is dat het 'vrij drassig en nat' is, heeft de gemeente er bij de herinrichting een afwate ringssysteem in laten aanleggen. Maar: 'Sinds de aanleg van de drai nage worden wij geconfronteerd met een behoorlijk nat terrein', schrijft het gemeentebestuur aan de buurtbewoners. Mede omdat het er zo nat was, be sloot de gemeente vorig voorjaar al dat Speelstad Vlissingen er niet kon plaatsvinden. Dat evenement wordt al vele jaren op het Bunker- terréin gehouden, maar moest uit wijken naar een grasveld achter de oude atletiekbaan op Baskens- burg. In september werd kleine asbest- deeltjes gevonden in de beplan ting langs het terrein. De gemeen te verwees als mogelijke oorzaak toen naar grote werkzaamheden voor de herinrichting van het ter rein, die begin 2012 hadden plaats gevonden. Sindsdien bleef de grond erg drassig. In augustus werd de bodem daarom opnieuw omgewoeld. De gemeente ver moedde daarom dat toen de as best boven is gekomen. Een nieu we controle van de bodem vanwe ge de asbest zal in maart plaatsvin den. Als de drainage in het Bunkerter rein inderdaad kapot blijkt te zijn, zal die worden gerepareerd. Dan zullen ook extra maatregelen wor den genomen om het overtollige water af te voeren, belooft het ge meentebestuur. 'Zonodig zal de grasmat nog een keer worden doorgezaaid. Het beplantings- werk zal nog verder worden afge maakt.' De gemeente denkt dat de wateroverlast daarna voorbij zal zijn. door Henk Boot BRESKENS - Plaatsnaamborden niet alleen in het ABN, maar ook in de streektaal? Troubadour Piet Brak man uit Breskens heeft wat losge maakt met dit idee. Op Twitter en Facebook krijgt hij er vooral van langs. In de trant van 'zonde van onze belastingcenten' of 'moeten ze daar in Zeeuws-Vlaanderen zo nodig weer iets aparts doen?'. Maar Brakman krijgt ook steun. Van Nynke van der Ploeg, direc teur van de VW in Zeeuws- Vlaanderen. „Het hoeft niet oubol lig te zijn. Dialect heeft te maken met een stukje lokale identiteit." Nieuwvliet heet in de volksmond De crisis speelt door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - 'Nee', zij weten het zeker. De drie Scheldemond-leer- lingen 'komen nooit zo in de pro blemen dat ze geld moeten jat ten'. Dat zeggen ze na het zien van de jeugdtheatervoorstelling 'Crisis' van theatergroep Play- Back, die maandag twee keer werd gespeeld voor scholieren van de scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen. 'Crisis' toont hoe makkelijk het is om als jongere in geldproblemen te raken. Verleidingen te over: kle- dinguitverkoop, telefoonkosten die de pan uit rijzen, even wat le nen, 'manipulerende' vrienden en natuurlijk verliefdheid. Rode draad in de voorstelling is duizend euro, gestolen bij een vi deotheek. Een ondoordachte daad, maar toch. De drie hoofdper sonen Karen, Ferry en Demi heb ben allemaal iets te maken met dat gejatte geld. Karen zit tot ver haar oren in schulden. De sin ger-songwriter in spé heeft een gi taar op afbetaling gekocht, ze droomt ervan op het podium te staan. Ze heeft een stapel onbe taalde telefoonrekeningen, die ze verstopt houdt voor haar moeder die ook met geldproblemen kampt. Ferry, die altijd de beschik king had over veel geld, raakt z'n baantje kwijt en pa draait de geld kraan dicht. Hij is verliefd op Ka ren en wil haar 'helpen'. Demi laat zich makkelijk ompraten door vriendinnen en geeft daar door meer geld uit dan ze heeft. Bovendien is ze verliefd op Ferry. De Mavo 3-leerlingen van Schelde mond bekijken 'Crisis' geïnteres seerd, maar herkennen zichzelf niet in de problemen. De acteurs betrekken de scholieren bij de voorstelling en stellen tussendoor vragen. 'Is geld belangrijk?' Actri- ce Karen roept van niet, maar de scholieren zijn dat niet met haar eens. Het lijken modelkinderen; er wordt zelfs gespaard en eigen lijk niets gekocht als er geen geld is. Maar 'als ik echt iets wil, kijk ik m'n ouders lief aan', roept een meisje giechelend. Dat lukt de an deren bij tijd en wijle ook. Maar niet alle ouders dokken als zoon of dochter bijvoorbeeld buiten haar bundel belt of internet. „Je leert er ook niets van als je ouders alles betalen. Als je weet dat je er zelf voor moet opdraaien ben je toch voorzichtiger", reageert één van de leerlingen. Zomaar geld over de balk smijten, lijkt er niet bij te zijn. Geld gaat met name naar mobieltjes, games en kleding. Maar jatten om uit de problemen te komen, gaat voor deze groep echt veel te ver. Ouders spelen bij deze pubers - het merendeel is 15 jaar - nog een grote rol. Geld is overigens bij de meesten geen onderwerp waar thuis uitgebreid over gesproken wordt. De economische crisis is niet echt gespreksstof. „Mijn ouders zijn nu wel wat meer be zig om iets apart te zetten voor m'n studie', zegt een leerling. Geld is belangrijk. „Als ik iets zie dat ik heel gaaf vind, koop ik het wel. Als ik het geld heb, anders niet", zegt een van de scholieren vastberaden. „Ik leen niet." nu eenmaal sinds jaar en dag Sin- te Pier. En Retranchement Truuzement. Ook Veronique de Tier, adviseur streektalen bij de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland, is positief. „Het moet geen verplichting wor den, noch een politiek statement. Maar die oude namen hebben wél erfgoedwaarde. Er spreekt trots op de eigen identiteit uit." Voor de Kanaalzone ziet voorzit ter Jaap de Zeeuw van de Heem kundige Vereniging Terneuzen er niet zoveel heil in. „In het westen koesteren ze het dialect meer dan hier. En Terneuzen of Sas van Gent heten nu eenmaal zoals ze heten." Kim van Tatenhove (15): „Ik wil zo veel mogeljjk sparen, dan heb je altijd iets. Ik krijg 85 euro per maand van mijn ouders en ik werk. Ik laat me echt niet overha len iets te kopen dat ik niet wil." Lano Roelofs (15): „Ik repareer computers en daar verdien ik wat mee. Verder krijg ik 45 euro zak geld per maand. Ik vind dat je als jongen wel een drankje voor een meisje kan betalen. Dat hoort zo." Kerewin van Mal (15): „Ik krijg 80 euro voor kleding en telefoon. Maar dure kledingstukken betalen mijn ouders. Ik verdien ook geld met oppassen. Maar soms is alles op de helft van de maand al op." VLISSINGEN - De belangstelling had beter gekund, maar wie wel present was, vond voldoende le ring en vermaak, maandag tijdens de open dag van het Palazzolihuis Walcheren in Ter Reede. Zoals bij de workshop 'maskers maken van klei'. Het Palazzolihuis steunt en bege leidt mensen die met kanker wor den geconfronteerd, ongeacht de prognose of het stadium van de ziekte. Ter gelegenheid van We reld Kankerdag vonden in alle Pa- lazzolihuizen speciale activiteiten plaats. In Vlissingen gaven mede werkers van revalidatiecentrum De Lindenhof een presentatie over 'herstel en balans', je kon er maskers kleien en je laten behan delen door een pedicure. door Joeri Wisse Maskers kleien was één van de activiteiten tijdens het open huis van het Palazollihuis. foto Lex de Meester OUWERKERK - Dat het druk zou worden, had Lianne van den Beemt van het Watersnoodmu seum wel verwacht. „Het vorige dagrecord stond op 1000, maar za terdag telden we er 2145. Daar had den we echt niet op gerekend." De bezoekers kwamen tijdens de publieksdag niet alleen vanwege de gratis toegang massaal naar het museum bij Ouwerkerk. „Er kwa men ook veel mensen op de extra activiteiten af. Zo hadden we de zendamateurs op bezoek, was de opening van het Watersnoodpad en waren de auteurs van de on langs uitgekomen boeken aanwe zig om te signeren", vertelt Van den Beemt. Op onhandig gepar keerde auto's na, zorgde de extra toeloop niet voor problemen. De serie lezingen over zestig jaar waterveiligheid die in aanloop naar de zestigste herdenking is ge houden, heeft ook veel belangstel lenden naar het museum getrok ken. Gemiddeld zaten zo'n dertig tot veertig mensen in de zaal. Hoewel Van den Beemt tijdens bijzondere activiteiten in het ko mende 'herdenkingsjaar' op extra bezoekers rekent, verwacht dat ze dat het nieuwe dagrecord voorlo pig overeind blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24