Meer 'n demonstratie dan een oefening NMa beboet kartel uienbedrijven EXCELLENT ONDERWIJS 22 ZEELAND Frontaal digitaal De Roosevelt Academy (RA) in Middelburg krijgt een nieuwe naam: University College Roosevelt (UCR) Strijdbaar met nieuwe naam DINSDAC Marleen Blommaert Kent u die uitdrukking 'van het kastje naar de muur'? De verzeke raar, de zorgverlener en de moeder met kind met scheve voortand. Sinds vorig jaar bezoekt mijn dochter de or thodontist. Deze 'zorgverlener' wilde haar wel helpen met de onwillige voortand, maar wil de niet de rekeningen bij mijn verzekeraar declareren. Het gaat om forse bedragen dus nad ik geen zin om dat voor te schieten. Daar had mijn verzekeraar ech ter iets op gevonden, de digita le declaratie: geweldig. Hup scannen, hup verzenden en bin nen no time staat-ie als betaald in het staatje. Kind kan de was doen. Wel vreemd, dat ik herin neringen bleef krijgen van de orthodeclareerder. Na de zo veelste keer check en dubbel- check dus maar eens gebeld. Nee mevrouw, we hebben niets ontvangen en u moet kun nen bewijzen dat u betaald heeft. Hij staat in mijn over zicht als betaald, zeg ik. Ver keerde rekening misschien me vrouw? Hoe kan dat nou? ik scan die rekening tenslotte, ver zucht ik. Geen idee, uw pro bleem is het antwoord. Weer terug naar de verzekerings muur. Is het naar dit nummer overgemaakt? Nee mevrouw, want er staat een ander num mer in ons landelijk systeem en dat is de schuld van uw zorgverlener. U moet wel beta len hoor en incassokosten ver goeden wij niet, antwoordt de verzekeringsmuur. Maar als u nu gewoon even belt met de zorgverlener en het geld naar het juiste rekeningnummer overmaakt, probeer ik. Te sim pel gedacht, nee mevrouw dit gaat nog minimaal een maand duren. Na zes telefoontjes be taal ik zuchtend alle achterstal lige rekeningen en mail naar het orthofenomeen met de he le uitleg. Nul reactie. Vandaag zei een ex-minister dat alle communicatie tussen burger en overheid digitaal zou moeten verlopen: 'Wil je zorg of wil je papier*. Ik zeg nee. Tot dat organisaties in staat zijn om met normale mensen op een normale manier te commu niceren is het laatste wat ze mogen doen digitaal gaan. Ik wil noch zorg, noch papier. Ik wil gewoon menselijkheid en redelijkheid! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns REPORTAGE door René Sctirier NlEUWDORP - Harde knallen, een overvliegende Chinook-helikop ter en mariniers die langs de wand van een schip aan boord klimmen. Het ziet er heel specta culair uit gistermiddag in de Scal- diahaven nabij Nieuwdorp. Op een rondvaartboot in die ha ven dobbert een bont gezelschap hotemetoten, van wie de helft in uniform. De andere helft heeft een camera in de hand of maakt opnamen met een telefoon. Het zijn de genodigden die de inname van het schip, de HS Beethoven, van een afstandje gadeslaan. Het hele tafereel maakt deel uit van de oefening Wake Up 2013, die al een aantal dagen in Zeeland wordt uitgevoerd. Een van de belangrijkste doelstel lingen van de oefening is dat ver schillende disciplines zoals poli tie, marechaussee, defensie, doua ne en anderen die een rol spelen in de zogenaamde veiligheidske ten, samen leren werken. De hele dag al is er sprake van eni ge spanning in het Sloegebied. Wie als automobilist even zijn au to in de berm parkeert om te tele foneren ziet prompt een politie- busje naast zich geparkeerd waar uit vier ME-ers springen die wel eens willen weten wat je daar doet. Her en der lopen gewapen de militairen op de wegen rond het Sloegebied. Als de genodigden met twee bus sen en geëscorteerd door twee motoragenten bij Scheldepoort aankomen, is er enig oponthoud. Bij de poortcontrole is in een auto een verdacht persoon gesigna leerd. Ook daar is het politiebusje goed voor. De man wordt - alle maal in het kader van de oefening - geboeid afgevoerd. De situatie die op het schip nage speeld wordt, is dat de kapitein alarm heeft geslagen nadat hij op zijn schip verdachte personen had gesignaleerd. De politie scha kelt de officier van justitie in be sloten wordt het schip onder be waking van de marine af te laten meren in de Scaldiahaven. Stipt om twee uur klinken enkele luide knallen, die als afleiding moeten dienen. Twee rubberboten vol met in het zwart geklede leden van een overvalteam naderen het schip. Op hetzelfde moment landt de Chinook-helikopter naast het schip. De zwarte man nen klimmen met behulp van touwladders aan boord en rennen de trapjes naar de brug op. Zelfs een hond is van de partij om ex plosieven op te sporen. In een mum van tijd worden en kele mannen geboeid afgevoerd. Het gaat allemaal wel erg vlot. Er is geen zichtbare weerstand van de criminelen. Het enige wat ze doen is, vlak voordat het overval team aan boord komt, enkele pak jes in het water gooien. Dat is dan weer leuk voor de marineduikers die 'toevallig' in de buurt zijn. Of het in het echt ook allemaal zo gaat is zeer de vraag. In het echt zou zo'n schip ook nooit overdag ingenomen worden, weet een van de militairen op de rondvaartboot te vertellen. Maar ja, dan zien de hotemetoten weer niks. Owww.pzc.nl: video door Jan van Damme MIDDELBURG - De Roosevelt Aca demy heet met ingang van van daag het University College Roos evelt (UCR). Met die naamsveran dering hoopt de opleiding van ba chelorstudenten zich de komende jaren duidelijker in binnen- en buitenland te positioneren. Het University College Roosevelt - opgericht in 2004 - floreert. Met 600 studenten verdeeld over drie studiejaren biedt de onder de vlag van de Universiteit van Utrecht opererende instelling een brede waaier aan wetenschappe lijk onderwijs op bachelorniveau. Volgens de Keuzegids Onderwijs 2011 is de Middelburgse opleiding het beste University College van Nederland. Dergelijke 'liberal arts colleges' zijn er verder in Utrecht, Maastricht, Den Haag en Amster dam. Dean Barbara Oomen zegt dat de verandering van naam een inge wikkelde keuze is geweest. In sa menspraak met haar managing di rector jorrit Snijder legt ze het probleem uit. Het woord Aca demy in de naam die tot nu toe werd gehanteerd, heeft Angelsak sische wortels en staat voor oude, klassieke waarden, zoals retorica - welsprekendheid. Echter: de term academie is de laatste jaren steeds meer aan erosie onderhevig ge raakt. Zo is er bijvoorbeeld ook een kappersacademie en zelfs een McDonalds Academy. Dat is één. Wat verder speelt: in het buiten land heeft de term 'academy' een andere uitstraling dan in Neder- door Frank Balkenende KRUININGEN - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) heeft zeven telers/handelaren van plant- uien beboet voor verboden kartel afspraken. De bedrijven probeer den de prijs van plantuien op te drijven door in 2009 'delen van al ingezaaide akkers te vernietigen', meldt de NMa. De NMa legt voor ruim vier mil joen euro boetes op aan Trium- phus Onion Products Onion Sets en het daaronder vallende TOP Cultures France, evenals Handel maatschappij Kesselaar, beide ge vestigd in 's-Gravenpolder. De Kruiningse bedrijven M. Maas en A.C. Mosselman, Steketee Yerseke in Yerseke, Rijk Onion Sets in land. Amerikanen leggen de link met militaire academies. En in En geland wordt meteen gedacht aan 'highschool academy's', en niet aan universitair onderwijs. Om dat het Middelburgse University College ernaar streeft minstens een derde van het totale aantal studenten in het buitenland te werven, wordt het begrip 'aca demy' in de naam hoe langer hoe meer als een nadeel ervaren. Daar komt nog bij dat het onder wijsprincipe van het University College - breed wetenschappelijk onderwijs in groepen van maxi maal 25 studenten - in Nederland steeds meer navolging krijgt. Op korte termijn worden er Universi ty Colleges geopend in Gronin- UCR University College Roosevelt gen, Rotterdam en Twente. Hoe wel dat volgens Barbara Oomen en Jorrit Snijder toe valt te jui chen, brengen de nieuwe vestigin gen ook meer concurrentie met zich mee. Dus gaat vanmiddag de website met het nieuwe logo online. De inmiddels ingeburgerde hoofdlet ter R met de gekantelde A wordt vervangen door de letters UC aan elkaar, met vervolgens een spatie en dan de R van Roosevelt. In het beeldmerk duikt de toren van het Middelburgse stadhuis op. De drie letters omvatten precies waar de directieleden voor willen 's-Heerenhoek en Agpro Onions in Zuid-Beijerland krijgen even eens een boete. De zeven bedrijven zijn samen goed voor zo'n tachtig procent van het Nederlandse aanbod van eerstejaars plantuien, die als poot- mteriaal worden gebruikt Volgens de NMa maakte de uien- handelaren maakten in 2009 af spraken over de vernietiging van delen van reeds ingezaaide ak kers. Zo verkleinden ze het aan bod, waardoor de prijs voor uien omhoog ging. „Om het eens te worden over die vernietiging van plantuien en om er zeker van te zijn dat de karteldeelnemers zich aan de afspraken hielden, werd concurrentiegevoelige informatie uitgewisseld", aldus de NMa. staan. De U wijst op Universiteit, met daarin de boodschap: alles wat je aan een universiteit kunt studeren, kan in Middelburg ook; er worden 200 vakken aangebo den, van geologie tot economie tot psychologie tot muziek. De C van College staat voor kleinscha ligheid: in totaal maximaal 600 studenten in groepen van hoog uit 25. Jorrit Snijder: „Zodat men sen elkaar kennen en stimuleren, en docenten er écht voor de stu denten zijn." 'Teaching Excellen ce' is een speerpunt: in samenwer king met de universiteit te Har vard in de VS wordt een centrum opgezet, waar docenten kunnen worden bijgeschoold. Barbara Oomen: „Zo'n initiatief past in het debat over de vraag, waar we met Zeeland naartoe moeten. Als we excellent onderwijs op alle ni veaus promoten, kan dat mensen naar de provincie trekken." De R tenslotte staat voor de waar den van de Amerikaanse Roose- velts, die democratie en wereld burgerschap propageerden. Het Middelburgse university college organiseert 'side-events' bij de tweejaarlijkse uitreiking van de Roosevelt Awards. En er worden onder de titel 'Going Glocal' on derwijsprojecten opgezet, waarin studenten naar bijvoorbeeld Na mibië en Mexico gaan, en bij te rugkomst hun opgedane kennis op Zeeuwse scholen verspreiden. Dat is het heden. Wat de toe komst betreft wil de dean nog wel 'een stip op de horizon zet ten':.„Zeeland heeft door haar kleine schaal een uitstekend kli maat om het East Anglia van Ne derland te worden - een regio waar in meerdere centra 'excel lent' onderwijs wordt gegeven en waar uitmuntend wetenschappe lijk onderzoek wordt gedaan. Wij hebben als University College een hele goede naam, en kunnen dat met steun van gemeente en pro vincie waarmaken." Eén van de beboete bedrijven, TOP in 's-Gravenpolder, kreeg vo rig jaar van de NMa al een boete (6,3 miljoen euro) omdat het prijs afspraken over het inzaaien van zilveruien had gemaakt. Het aan TOP gelieerde Crop Alliance in Baarland moest ruim een miljoen euro betalen. TOP wil niet reage ren op de NMa-boete. Marien Maas van M. Maas Krui- ningen BV vindt de boete onte recht en belachelijk hoog. Hij zal beroep aantekenen, zegt hij. „We hebben alleen akkers geschoond, omdat we het jaar daarvoor heel veel uien moesten weggooien. Dat is zonde. Bovendien is hier door de prijs niet opgedreven. De ze boete legt een bom onder mijn bedrijf en moet dus van tafel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22