V 'Gehandicapte wordt makkelijk vergeten' 10 VERDIEPING BEZUINIGINGEN Geen geld voor de dokter Wie: Elmas Kaya (42) Wat: alleenstaande ouder Woont in: Amsterdam Inkomen: min 30 euro per maand Het leven van Elmas Kaya (42) gaat niet over rozen. Ze is een alleenstaande, oudere vrouw, alloch toon én ze zit in de bij stand. „Vier keer pech", concludeert Elmas, die het gevoel heeft dat ze door de bezuinigingen van het kabinet 'vier keer harder' wordt ge raakt dan de gemiddelde Nederlander. „Het is ontzettend moeilijk om een baan te vinden. Ik doe heel erg mijn best, maar als Tlirkse vrouw heb je absoluut geen streepje voor. Dat ik nu ook nog eens wordt gekort op mijn bijstandsuitkering doet pijn. Heel veel pijn." Elmas en haar thuiswonende kinderen - een zoon (22) en dochter (17) - moeten rondko men van zo'n 300 euro per week. „Daar beta len we alles van. Huur, zorgverzekering, kle ren, eten en drinken. Mijn zoon is werkloos en m'n dochter gaat nog naar school. Ik vind echt niet dat ik zielig ben, maar het wordt wel steeds moeilijker om de eindjes aan elkaar te knopen." Elmas heeft geen geld om de doktersrekening te beulen. „Ik probeer niet ziek te worden. Het eigen risico is zo hoog geworden, dat kan ik gewoon niet meer opbrengen." Toch was het een maand geleden raak. Na maanden rond te hebben gelopen met een flinke ver koudheid, lukte het Elmas niet meer om uit haar bed te komen. Zo beroerd voelde ze zich. Na lang wikken en wegen besloot ze naar de huisarts te gaan. „Ik had een longontsteking en moest meteen aan de antibiotica. Mijn fa milie betaalde de medicijnen voor me. Zon der dat geld had ik een groot probleem ge had." Dat haar familie de helpende hand bood, is niet vanzelfsprekend. Zeven jaar geleden scheidde ze van haar Thrkse man. „Dat was een shock voor de hele familie, iedereen sprak er schande van. Het is in mijn cultuur niet ge bruikelijk dat de vrouw een scheiding aan vraagt" „Maar ik zag geen andere uitweg. Mijn man was alleen maar aan het werk. Hij wilde niets ondernemen met mij en de kinderen. Ik deed niks, zat thuis en moest het huis schoonma ken. Daar kon ik niet langer mee leven. Het duurde zeventien jaar voordat ik van hem durfde te scheiden." Elmas maakte haar mbo-opleiding af, waar Elmas Kaya: Ik probeer niet ziek te worden. Het eigen risico is zo hoog geworden, foto Sebastiaan Rozendaal mee ze als tiener had moeten stoppen op het moment dat ze werd uitgehuwelijkt. „Ik wil de ook iets betekenen voor de maatschappij. Als secretaresse heb ik een paar baantjes ge had. Dat was geweldig. Ik heb laten zien dat ik een sterke vrouw ben, die niet wil opgeven." Sinds een paar weken heeft Elmas een 'partici- patiebaan'. Met behoud van haar uitkering werkt ze vier dagen per week als baliemede werker bij een letselschadebureau in Amster dam. Zo hoopt ze straks weer in een 'echte' baan aan de slag te kunnen. In haar vrije uurtjes gaat Elmas op pad met an dere allochtone vrouwen. Vrouwen die - in te genstelling tot Elmas - de Nederlandse taal niét machtig zijn. „Veel van mijn vriendinnen weten niet hoe ze huur- of zorgtoeslag moe ten aanvragen. Daar help ik ze bij. Ze lopen een hoop geld mis, waar ze wél recht op heb ben." Elmas is trots op haar baan en het vrijwilli gerswerk. „Ik verdien er geen cent extra door, maar ik hoef niet meer de hele dag thuis te zit ten. Dat vond ik verschrikkelijk. Ik hoop dat ik op een dag weer een volwaardige baan heb. Want in Nederland is het een drama om in de bijstand te zitten." Wie: Pablo Schrader (32) Wat: verstandelijke gehandicapt Woont in: Rotterdam Inkomen: 753 euro Pablo Schrader is ernstig verstandelijk gehandicapt en zwaar autistisch. Hij kan niet praten en als hij te moe wordt kan hij een epilepsieaanval krij gen. Zijn vader Kees Marges (68) is zijn spreek buis. „Pablo is zo zwaar gehandicapt ben, dat hij in aanmerking zou komen om in een instel ling te wonen. Maar wij willen hem graag thuis laten wonen en zelf voor hem zorgen zo lang we dat kunnen. Geen enkele zorginstel ling, ook de allerbeste niet, kan hem de zorg le veren die wij hem geven." Er dreigen diverse bezuinigingen op zijn dag verblijf en op het gehandicaptenvervoer. „Pab lo moet 24 uur per dag iemand in de buurt hebben. Hij kan niet zonder begeleiding naar buiten, want dan krijgt hij gegarandeerd een ongeluk. Hij kan dus ook niet zelfstandig rei zen. Overdag gaat hij naar een dagverblijf en leert daar steeds zelfredzamer te worden. Ze stimuleren hem om dat wat hij kan, ook te gaan doen." Het dagverblijf van Pablo doet dat al tiental len jaren zo, maar politici hebben dat zorgmo- del volgens vader Marges onlangs ontdekt als of het een nieuw idee was. „Jammer dat ze zo slecht weten wat verstandelijk gehandicapten zijn en wat er in hun zorgwereldje gebeurt. Ei genlijk zouden zijn dagverblijf en Pablo mo del kunnen staan voor waar de regering naar streeft: kijk naar wat iemand kan en ontwik kel dat verder en woon thuis zolang het nog kan. Ik weet niet of hij over twee jaar nog naar zijn dagverblijf kan. De bezuinigingen die de regering gaat doorvoeren kunnen er toe lei den dat zijn dagverblijf gaat verdwijnen en dat verstandelijk gehandicapten naar een dag verblijf moeten dat nog dichterbij is, maar niet de zorg kan leveren die hij nodig heeft. En waar ze ook niet de tijd en de mensen heb ben om iedereen goed te observeren." Nu is dat al moeilijk, maar als er nog minder geld voor beschikbaar is en als de gemeenten er geen geld voor hebben, zal de zorg steeds slechter worden, vreest Marges. „Dan weten we zeker dat ze er niet meer bij horen. Jam mer dat zij niet goed zijn in actievoeren om de bezuinigingen tegen te houden. Jammer dat ze daarom zo makkelijk vergeten worden en het geld voor hun zorg misbruikt kan wor den om het huishoudboekje van de regering op orde te brengen. Misschien wel om het geld te betalen voor die bank, waar de mana gers zo'n puinhoop van hebben gemaakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10