Schippers zijn strenge controles beu 'We moeten alles doen om kunst en cultuur hoog te houden' WALCHEREN Boog The Fictionals wint voorronde Podium-Z almanak 13 Jongeren muziekwereld binnenhalen 14 en 15 Dames van de kust in Zierikzee Zand- en beunschippers voelen zich slachtoffer van heksenjacht door opsporingsambtenaren Ondervoede zeehond op strand gevonden MAANDAG 4 februari 2013 PZC door Paul Begijn en Wout Bareman terneuzen - De Zeeuwse zand- en beunschippers vinden dat ze het slachtoffer zijn van een heksen jacht van de opsporingsambtena ren. Ze worden op de Westerschel- de keer op keer gecontroleerd op de lading aan boord. In veel geval len wordt proces-verbaal opge maakt omdat ze te zwaar geladen zouden zijn en daardoor te diep in het water liggen. Het verbaliserend optreden heeft voor de betrokken schippers vaak tot gevolg dat ze zo veel tijd verlie zen dat ze de losplaats niet meer op de afgesproken tijd kunnen be reiken. Dat levert fikse economi sche schade op. Voorzitter Johnny van Ijk van de afdeling Terneuzen van Koninklij ke Schippersvereniging Schutte- vaer en zijn collega Jaap Lems van de afdeling Midden-Zeeland zijn de 'jacht' op de schippers beu. Van Ijk, zelf een zandschipper: ,,Als wij vanonder de zandzuiger komen, is die lading natuurlijk nog nat. Dan lig je ook wat dieper. In het ferleden voeren we dan ge woon naar de sluizen terwijl we dat water overboord pompten. Dat was nooit een probleem, maar sinds de reglementen zijn aange past wordt er ineens wél een pro bleem van gemaakt. We voelen ons opgejaagd wild." Volgens Van Ijk en Lems zijn de zand- en beunschepen speciaal ge bouwd op de lading. De schepen zijn veilig, ook als ze even te diep liggen. Van Ijk: „Hoe vaak zijn er problemen met dit soort schepen. Ja, in het verleden is er weieens iets fout gegaan op de Westerschel- de, maar toen ging het om lekka ge. Dat is dus een heel ander ver haal. Normaal gesproken is de vei ligheid nooit in het geding. Dat zou anders zijn als je dit doet met gewone binnenschepen." Rijkswaterstaat heeft de kwestie onlangs besproken met de water- politie. Die is niet van plan het be leid te versoepelen. Regels zijn nu eenmaal regels, wordt geoordeeld. Lems: „Het ziet er dus naar uit dat we de betreffende autoriteiten zul len moeten overtuigen dat de hui dige regelgeving niet deugt. Intern wordt momenteel naar de moge lijkheden gekeken." Hij roept geverbaliseerde schip pers op contact op te nemen met de regiocoördinator van Schutte- vaer-Zeeland. Overleg van Schutte- vaer met de instanties leverde tot nu toe niets op. DOMBURG - De Zeeuws-Vlaamse band The Fictionals heeft zaterdag de eerste voorronde van de Wal- cherse popwedstrijd Podium-Z ge wonnen. Podium-Z is de nieuwe naam van Hooi!Koorts. Het ging voor de jury vooral tussen Liberta- tion uit Goes en The Fictionals. De eerste met nummers waarin hardrock en metal zich mengden met experimenteel rock en jazz; The Fictionals met een luchtiger variant van punk en poprock. De podiumpresentatie van The Fic tionals gaf voor de jury uiteinde lijk de doorslag. De show van The Fictionals was ook voor het pu bliek aanleiding de band de mees te stemmen te geven. Omdat ook Libertation behoorlijk indruk maakte krijgt ook die band een workshop aangeboden. Dat past bij de nieuwe formule van Po dium-Z. pagina 14: Podium-Z wil meer jonge muzikanten samenbrengen RENESSE Halverwege de strandpaviljoens Watergat en Zuid Zuid West bij Renesse is zaterdagochtend een on dervoede zeehond gevangen. Vrij willigers van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren hebben het sterk vermagerde beest overgedragen aan medewerkers van zeehonden crèche Pieterburen. Die waren in de buurt voor een vrijlating. pagina 14: zeehonden terug naar zee Met ongeveer elke drie maanden een nieuwe stagiair(e) heeft de PZC er in al die jaren al een heleboel voorbij zien komen. Sommige enthousias telingen werden in dienst genomen. Anderen vonden elders een baan en verdwenen uit beeld. Slechts een handvol liet een onuitwisbare indruk achter door opmerkingen die jaren la ter nog altijd met plezier aange- Tip? redactie@pzc.nl haald werden. Zo was er een jongen uit Middelburg die aan de slag ging op een regioredactie. Hij maakte een goede eerste indruk; toonde ambitie en was gretig om elk onderwerp aan te pakken. Aan het einde van zijn eerste werkdag liet hij zijn collega's verbluft achter toen hij om klokslag vijf zei: „Zo, ik ga naar huis. De boog kan niet altijd gespannen zijn." Burgemeester Harald Bergmann bracht zondag een bezoek aan de eerste Kunst- en Cultuurroute Middelburg van 2013. Hij bezocht onder anderen kunste nares Sandra van der Meulen. foto Lex de Meester middelburg - De eerste Kunst- en Cultuurroute van het nieuwe sei zoen in Middelburg kreeg zondag een licht politiek tintje. Dat had al les te maken met het kennisma kingsbezoek dat burgemeester Ha rald Bergmann bracht, met in zijn kielzog wethouder van cultuur Ed de Graaf. „Kunst en cultuur gedijen goed in Middelburg en daar heeft de Kunst- en Cultuurroute, die veer tien jaar geleden is opgezet, aan bij gedragen", stelde voorzitter Jan Kiewiet. „Omgekeerd willen wij ook graag de stad promoten: Mid delburg als cultuurstad. Daarom zijn we steeds meer gaan doen." Kunstenares Sandra van der Meu len ondersteunde dat: „Wij heb ben de stad nodig als decorum." Het was niet tegen dovemansoren gericht. Burgemeester Bergmann onderstreepte uit eigen beweging al het belang van kunst en cultuur. „Het brengt mensen samen en het doet wat met je. Of het nou een beeld is of een paar vierkantjes op een doek. Ondanks dat het finan cieel minder gaat, moeten we er al les aan doen om kunst en cultuur hoog te houden." Volgens wethouder De Graaf ge beurt dat ook. In het college van B en W en in de gemeenteraad is veel draagvlak voor kunst en cul tuur, benadrukte hij desgevraagd. Toch moet de Kunst- en Cultuur route het dit jaar met twintig pro cent minder subsidie vanuit de ge meente doen. Voorzitter Kiewiet heeft daar begrip voor. „We gaan door met wat we van plan waren. We moeten alleen creatiever zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13