buitenland 19 cheap.nl dagactie Rajoy blijft aan na onthulling Uitwaaien in de Schoorise duinen As van verbrande manuscripten waait door de Malinese woestijn In tijden van vrede is de le gendarische stad Timboek toe al het einde van de we reld. In een oorlog valt de stad alleen via een omweg te bereiken Franse president naar Timboektoe per /toplocatie één superactie! cheap.nl /dagactie j 0900-700 7004 zaterdag 2 februari 2013 In Timboektoe staat alles nog door onze correspondent Harald Doornbos Na zes dagen reizen over karrensporen, bergen, langs krokodillen en door woestijnen komt Timboektoe dan eindelijk bijna in zicht. Het laatste stuk gaat dwars door de woestijn die een zand storm produceert, zoals dat hoort. Het kost een uur de jeep uit te gra ven. Zeven uur Sahara eindigt voor de brede Niger. Aan de over kant van de rivier ligt Timboektoe. „We zijn heel blij dat de islamis ten zijn verdreven", vertelt Layla, een vrouw die een kleurig geel ge waad draagt en broodjes verkoopt bij de veerpont. Van de islamisten moest ze haar lijf volledig bedek ken met een zwart kleed. Als je dat niet deed, dreigden ze met stokslagen, zegt Layla. Lemen huizen en moskeeën aan de andere kant van de Niger wor den zichtbaar. Er groeit zelfs wat gras. Volwassenen halen water, kinderen lopen half naakt rond. Aan veel vissersboten hangen Fran se- en Malinese vlaggen. Opval lend is dat vrouwen weer gewoon naar buiten komen en werken. De meesten zonder hoofddoekjes, wat hier tot voor kort streng verbo den was. Een Franse pantserwagen staat langs de kant van de weg. De solda ten zwaaien vriendelijk. Hun wa penbroeders van het Malinese le ger rijden in jeeps over de stoffige straten. Naast een kapotte tank staat een groot bord met daarop de inmiddels achterhaalde tekst: 'Timboektoe, het baken van de is lam en poort naar het regeren met Een bewaker loopt langs de resten van door islamisten verbrande, eeuwenoude manuscripten. foto Trevor Snapp/Corbis/HH de sharia, heet u welkom'. De be groeting gold voor de tijd dat de is lamisten de baas waren: van vorig jaar maart tot afgelopen maandag. Timboektoe oogt verlaten, maar is niet kapot geschoten. Bijna alle huizen staan overeind. Een deel van de bevolking, met name Ara bieren en Toeareg, zijn samen met de islamisten de woestijn in ge vlucht. De achterblijvers leven in diepe armoede. Kinderen bedelen massaal. Er is geen elektriciteit, geen water. De ongeveer 30.000 inwoners wa ren lang afhankelijk van westerse toeristen die werden gelokt door alle legendes rond de oude kara- vaanstad. Hier werden zout, goud en slaven verhandeld en bloeide de islamitische wetenschap. Maar al bijna een jaar lang is er geen westerling meer geweest. Op de vloer van het Ahmad Baba centrum liggen de restanten van honderden in brand gestoken oude manuscripten. Sommige eeu wenoud, zorgvuldig bewaard door beroemde geleerden. Maar volgens de nu verjaagde islamisten, die sa menwerken met al-Qaeda, waren de manuscripten haram - verbo den dus. „Ze hebben de manu scripten verbrand op de laatste dag dat ze Timboektoe in handen hadden"> weet Letneen Diko, een bewaker. Hij toont verschroeide restanten van boeken. „Het is zó schandalig wat ze hebben gedaan. Juist omdat de manuscripten isla- mistische teksten bevatten. De mensen die dit hebben gedaan zijn geen moslims", zegt Diko. Timboektoe mag dan nog over eind staan, maar met het verbran den van de wereldberoemde docu menten is zijn ziel deels in rook opgegaan. Het enige wat er nog van over is, zijn hopen as. En in de straffe woestijnwind is het slechts een kwestie van een paar dagen voor dat alles wordt weggeblazen en op gaat in het grote niets. PARIJS - De Franse president Francois Hollande arriveert van daag in Mali. Vergezeld door drie ministers zal het Franse staats hoofd ook de juist van islamisten bevrijde stad Timboektoe aandoen, zo is de verwachting. Hollande be sloot drie weken geleden Franse strijdkrachten in te zetten om sa men met het Malinese leger de op mars van jihadistische en deels met al-Qaeda verbonden strijdgroe pen te stoppen. door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Mariano Rajoy, de Spaan se premier, blijft zitten waar hij zit. Ondanks de woedende reacties na publicaties van de vermeende schaduwboekhouding van zijn Par- tido Popular (PP). Hieruit zou blij ken dat de regeringsleider jaren lang zwart geld ontving van pro jectontwikkelaars. De Spanjaarden zijn razend. Twit ter ontplofte na stukken in de krant El Pais. Het sociale medium moest zelfs een uur op zwart door overbelasting. Bijna 400.000 Span jaarden hebben inmiddels een peti tie getekend waarin het aftreden van Rajoy wordt geëist. Voor het hermetisch afgesloten hoofdkwar tier van de PP in Madrid wordt constant gedemonstreerd. Door mensen van alle leeftijden en ach tergronden, gewapend met span doeken met teksten als: 'In die en veloppen zat mijn gezondheids zorg' en 'Als niemand aftreedt, be gint de revolutie'. Volgens een peiling vindt 86 pro cent van de Spanjaarden dat er nieuwe verkiezingen moeten ko men. De overheid voert zware be zuinigingen door, de werkloos heid loopt tegen de 26 procent en er gloort de komende jaren geen uitweg uit de diepe economische crisis. Aan de andere kant lopen bijna driehonderd rechtszaken te gen bestuurders verdacht van frau de en vriendjespolitiek. Dat zelfs de premier daarvan wordt ver dacht, is de druppel. De woordvoerder van de linkse coalitie in het parlement, La Iz- quierda Plural eist het aftreden van Rajoy en het uitschrijven van vervroegde verkiezingen. Alfredo Rubalcaba, leider van de grootste oppositiepartij PSOE, roept de pre mier op in het parlement uitleg te komen geven. „Dit is niet zomaar een corruptiezaak, maar één die de regering direct raakt. Het is een onhoudbare situatie." Volgens ingewijden is er sprake van 'paniek' in de kringen rond de premier, die vandaag een speciale bijeenkomst met de partijtop heeft. Voorlopig kiest Rajoy er voor alles keihard te ontkennen, bij monde van PP-voorzitter Maria Dolores de Cospedal. Want net als tijdens eerdere crises weigert Ra joy zijn gezicht te laten zien. De vraag is of de onthullingen de aanzet zijn tot de al langer sluime rende sociale revolutie. Het zijn geen grote bedragen, de handge schreven schaduwboekhouding maakt een amateuristische indruk. Maar te veel Spanjaarden hebben niets meer te verliezen, omdat ze hun baan, huis en zicht op de toe komst al kwijt zijn geraakt. Wan neer Rajoy opnieuw de bevolking negeert, kan hem dat wel eens duur komen te staan. 1/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis gebruik zwembad Gratis gebruik sauna Vlakbij Alkmaar en het strand ZZ Maxima Hotels Jan van Scorel per persoon, per arrangement 25 cpm 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9