221 zeeland Slachtoffers in naam terug 'Nog is het mensen fysiek onmogelijk te vertellen' Lokale regeldruk aan banden Actiecomité blijft zich inzetten voor Fel signaal Sluise raad renovatie van zwembad De Spetter tegen ontpoldering Vrijwilligers gezocht voor rijden buurtbus 'Mensen die we zo lang hebben moeten missen, zijn terug in Kruiningen' 'Ik vrees dat de Ramp ons alleen maar verder van God heeft vervreemd' zaterdag 2 februari 2013 Kees de Jonge, comité herdenkingen Burgemeester Van Kooten sprak in de Nicolaaskerk over verhalen die brug gen bouwen tussen generaties en geschiedenis bewaren, foto Willem Mieras Dominee L. Quist Na afloop van de herdenkingsbijeenkomst in Stavenisse werden kransen ge legd. Eerder was er al een stille tocht. foto Leo Adriaansen door Luc Oggel GOES - De Goese burgemeester René Verhulst is één van de 'loka le ambassadeurs' die door minister Kamp van Economische Zaken en burgemeester Jorritsma (voorzitter Vereniging van Nederlandse Ge meenten) zijn aangesteld om on nodige lokale regels af te schaffen of te versoepelen. Onnodige of ingewikkelde regels van de overheid wekken veel erger nis, aan de ambassadeurs de taak om te inventariseren welke dat zijn en vervolgens te bekijken of die kunnen worden geschrapt. Een goede zaak, vindt Verhulst. „We houden elkaar af en toe echt gevangen in regels, we moeten de moed hebben om te zeggen: is dit nu niet overbodig?" Concrete voor beelden kan hij nog niet noemen, maar hij weet zeker dat er genoeg zijn. De eerste acht ambassadeurs zijn, behalve Verhulst: J. Nieuwen- burg, wethouder Haarlem voor Noord-Holland; J. Gebben, burge meester Renkum voor Utrecht en Gelderland; P. van Domburg, wet houder Zoetermeer voor Zuid-Hol land, E. de Ridder, wethouder Til burg voor Noord-Brabant; W. De- lissen-van Tongerlo, burgemeester Peel en Maas voor Limburg; A. Ra ven, burgemeester Hellendoorn voor Overijssel en A. Aalbers, bur gemeester Dantumadeel voor Friesland. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland zoekt mensen die vrijwillig chauffeur willen worden van de komende buurtbussen. Connexxion vervangt belbuslijnen door buurtbussen in de hoop zo ruimer en beter vervoer tussen dorpskernen te kunnen bieden. Be langstellenden moeten een geldig rijbewijs hebben, niet ouder zijn dan 75 jaar en minimaal een dag deel in de week beschikbaar zijn. Aanmelden op het gemeentehuis. door Claudia Sondervan De verwoestende werking van de dijkval, de veilig heid die molen De Koren bloem zoveel mensen bood en die vele droeve boodschappen die de overlevenden er kregen uit de bui tenwereld: Noord-Beveland wil de verhalen van zijn inwoners blijven horen. „We moeten blijven her denken dat de Ramp mensen on herstelbare wonden heeft toege bracht", sprak burgemeester Hen- ny van Kooten bij de herdenkings bijeenkomst in de Nicolaaskerk in Kortgene. „Je moet die gevoelens niet wegstoppen, het is goed om te delen. Dat bouwt bruggen tus sen generaties en zo nemen we de geschiedenis van de Ramp mee in onze hoofden en harten", zei Van Kooten. De Noord-Bevelandse herdenking concentreerde zich op Kortgene en Kats, waar het water het hevig ste huishield. Eendracht Maakt Macht speelde diverse composities door Nadia Berkelder De eerste drie namen op de nieuwe pla quette op het waters- noodmonument van Jan Wolkers in Kruiningen zijn Balkenende: Dirk, Neeltje en Willy. „Als kind nam mijn vader me mee naar de begraafplaats in Biezelin- ge", vertelt Jan Peter Balkenende tijdens de bijeenkomst in het dorpshuis. In Biezelinge is het graf van zijn oom, zijn tante en hun dochter. Ze woonden op een boer derij buiten Kruiningen, de Hoge Moer, die door het water is wegge spoeld. Even later trekt de oud-mi nister-president het doek weg van het beeld bij de kerk: de 64 slacht offers zijn vanaf vrijdag vereeu wigd in de sokkel. „We zijn dankbaar dat de mensen die we zo lang hebben moeten missen, in naam weer terug zijn in Kruiningen", zegt Kees de Jonge, voorzitter van het comité Herden kingen Kruiningen. „Wij vonden dat er tekort werd gedaan aan alles wat er is gebeurd. En zeker aan de slachtoffers." in de enige kerk van het eiland die de stormvloeden van 1532 en 1953 overleefde en nog staat. Op beeld schermen werd de documentaire Boven Water vertoond, die het ver haal vertelt van Jan Clement, muzi kant bij EMM. Hij overleefde als enige van zijn familie de dijkval in Kortgene - hij negeerde zijn va ders bevel om in huis te blijven en sprong naar een vlot. Drie minu ten na zijn vlucht stortte het huis in. Vanuit de stichting Verhalen in Alle honderden aanwezigen in Kruiningen hebben hun eigen ver haal. „Ik was vier", vertelt Els de Jonge. „Mijn broertjes lagen in het trapgat, te kijken hoe het water steeds een trede hoger kwam. Mijn familie heeft het gelukkig overleefd." Haar schoonzus, ook uit Kruiningen, is er niet bij van daag. „Haar vader en broer zijn omgekomen. Ze vindt het nog al tijd moeilijk om het daarover te hebben." Er klinkt gemompel, mensen schuiven op stoelen als comitélid Sjaak van Loo zijn dia's van Krui ningen in 1953 op groot beeld laat zien. „Tja", zegt een meneer als het verwoeste veerplein in beeld komt. Hoofden schudden: de beel den komen ook na zestig jaar nog heel, heel hard aan. Jan Peter Balkenende voert het woord namens de nabestaanden. „We horen hier vandaag maar en kele verhalen die onderdeel uitma ken van een stroom verhalen over de Ramp. Het verdriet is vaak in stilte beleefd. Je praatte er niet over. Wat opvalt, is dat er nu steeds meer verhalen komen. Laat er ruimte zijn om die verhalen te vertellen." het Land, die mensen met fiets tochten en gidsen de gebeurtenis sen op Noord-Beveland leert ken nen, werd gewezen op de helende werking die vertellen kan hebben op de mensen wier leven de Ramp van '53 geschonden heeft. „Nog steeds zijn er mensen voor wie het fysiek onmogelijk is om er over te praten", bracht Jos Bekker van de stichting in herinnering. Bij dè Watersnoodmonumenten van Kortgene en Kats werden bloe men gelegd. door Rob Paardekam THOLEN - De gemeenteraad mag dan besloten hebben om zwem bad De Spetter in Tholen open te houden en te renoveren, dat bete kent niet dat actiecomité Blijven Spetteren op z'n lauweren gaat rus ten. „We houden de vinger aan de pols", stelt Johan Koedood. Op uitnodiging van de gemeente maken twee leden van het actieco mité deel uit van de projectgroep die de renovatie van het zwembad voorbereidt. Donderdag vond de eerste bijeenkomst plaats. Koe- dood heeft daar een goed gevoel aan overgehouden. „We worden serieus genomen en zijn volwaardi ge gesprekspartners." Donderdag is een voorlopig ont werp gepresenteerd in de project groep. Daarin is volgens Koedood rekening gehouden met de wen sen die het actiecomité heeft opge schreven in haar visiedocument. „Ik kan nog niet al te veel over het ontwerp zeggen, maar er komen bijvoorbeeld voorzieningen voor kinderen van alle leeftijden. Dat vinden wij belangrijk. Ook het parkachtige karakter van het zwembad, met veel groen en bo men, blijft gehandhaafd. Daar heb ben wij eveneens voor gepleit." Volgens Koedood is het de bedoe ling dat de gemeenteraad van Tho len in het voorjaar een voorlopig ontwerp met daarbij een kosten plaatje gepresenteerd krijgt. In 2014 moet er vervolgens een defini tief ontwerp liggen. „Ik hoop dat de daadwerkelijke uitvoering dan in 2015 of 2016 kan plaatsvinden", stelt Koedood. Hoewel er na het besluit van de ge meenteraad nog enige scepsis was, zegt Koedood nu goede hoop te hebben dat de renovatie echt door gaat. „Maar de gemeente moet nog meer bezuinigen, dus je weet het nooit. Echt gerust zijn we pas als de renovatie van het zwembad daadwerkelijk is uitgevoerd." door Martijn de Koning OOSTBURG - In Zeeland is genoeg grond ontpolderd. De stap van de Vogelbescherming om bij de rech ter méér ontpoldering af te dwin gen, gaat dan ook te ver. Dat laat de Sluise gemeenteraad weten aan alle betrokken instanties en over heden. Een motie met die inhoud werd donderdag tijdens een raadsverga dering gesteund door de complete Sluise raad. Wel was de meest 'groene' partij, D66, afwezig. De in diener van de motie, Adri Rosen- daal (Nieuw Gemeentebelang), sprak in een mondelinge toelich ting van 'gedram door de Vogelbe scherming'. „Dit wordt toch echt te gek." Overigens gingen de Sluise coalitie partijen pas akkoord met de in houd van de motie nadat Rosen- daal in de toelichting een verwij zing naar ontpoldering voor pro ject Waterdunen had verwijderd. Volgens de meeste leden van de coalitie is het omzetten van land bouwgrond naar natuur in het ge val van Waterdunen géén ontpol dering. Soortgelijke moties werden eerder al aangenomen door de gemeente raad in Hulst en, onlangs, door Provinciale Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98