221 zeeland Buren camping Fazant naar Raad van State Herdenken in dorpen blijft heel belangrijk PvdA Goes pleit voor 'revolutionair fietsenplaatssysteem' bij station Soepje trekken Schoolkinderen Verhulst in comité tegen onnodige regels Gemeente geeft subsidie voor afvalfietstocht zaterdag 2 februari 2013 S Bij alle herdenkingen speelden schoolkinderen een belangrijke rol. De huidige lichting basisschoolkinderen zal mee moeten helpen de herinneringen aan de verschrikkingen te bewaren. door Melita Lanting ellemeet - De buurman van cam ping Fazant in Ellemeet is naar de Raad van State gestapt. Hij maakt bezwaar tegen de plannen voor uit breiding van de camping. Camping Fazant gaat onder de nieuwe naam 'Buitenplaats Ouden- dij ke' groeien naar 89 plaatsen. Ge lijktijdig worden twee andere klei ne campings die ook in het bezit zijn van eigenaresse Margreet van der Stolpe, gesloten. De buren zijn niet principieel tegen de uitbrei ding, maar hebben wel grote moei te met de manier waarop de cam ping achter hun huizen komt te lig gen. Zij hebben geprobeerd de cam ping een kwartslag te draaien, maar dat is niet gelukt. De eigena resse wilde hier niet aan meewer ken en ook de gemeente voelde hier niets voor. Het plan voor Bui tenplaats Oudendijke was al in een te ver gevorderd stadium. De buren zijn daarom nu naar de Raad van State gestapt. „Wij vech ten nu het oorspronkelijke plan aan", zegt Rinus Struik. „Wij wa ren in voor een goede oplossing, maar het alternatief wat wij boden kwam niet aan de orde." Volgens Struik heeft ook de andere buur man inmiddels beroep aangete kend. De buren baseren hun bezwaar te gen het plan onder andere op het feit dat het plan strijdig is met de Nota Kamperen. Een van de strij digheden is dat niet-reguliere cam pings worden samengevoegd en dat mag niet De oude camping Fa zant werd geschaard onder de fruitgaardregeling en de twee ande re zijn minicampings. De gemeen teraad was hier van op de hoogte, maar is met het college meegegaan om - tegen het eigen beleid in - ak koord te gaan en een uitzondering te maken. Struik gaat in zijn be zwaarschrift ook in op historie van Fazant. Jarenlang is de cam ping door de voormalige gemeen te Midden-Schouwen is gedoogd. Volgens huidig eigenaresse Van der Stolpe is dat rechtgetrokken door een bestemmingsplanwijzi ging. Zij vindt het jammer dat de buren naar de Raad van State zijn gegaan en wacht de procedure af. In zeven dorpen op Schou- wen-Duiveland werd vrijdag de Watersnoodramp van 1953 her dacht. Lokale bijeenkomsten, waar overlevenden, schoolkinde ren en andere belangstellenden De Ramp herdachten, los van de nationale herdenking. door Ali Pankow en Melita Lanting Het meest bekend is de nationale herden king van de Waters noodramp bij het monument in Ou- werkerk. Daar, naast het Waters noodmuseum, worden de kransen gelegd door vertegenwoordigers van het Rijk, de provincie en de ge meente. Maar voor de inwoners van Schouwen-Duiveland zijn de lokale herdenkingen in de dorpen minstens zo belangrijk. De grote publieke belangstelling, ondanks de aanhoudende regen, bewees de grote behoefte daaraan. Vroeg in de ochtend al kwamen op de begraafplaats van Sirjans- land leerlingen van obs Duiveland, overlevenden, nabestaanden en be langstellenden bijeen. „Je wilt zo'n ramp misschien het liefste verge ten, maar het is beter te blijven herdenken", luidde een fragment van een tekst van een leerling. De kinderen legden bloemen bij de graven van de acht slachtoffers uit Sirjansland. Wethouder Wim Stouten citeerde de tekst op het rampmonument bij Ouwerkerk: Het Water, 'De Storm, De Stilte. „Al zullen woorden altijd tekortschie ten om de ramp in volle omgang weer te geven", zei de wethouder. Bij de kranslegging in Nieuwer- kerk memoreerde wethouder Gil les Houtekamer hoe de ramp deed beseffen dat het water een uiterst grillig element is in het menselijk WISSENKERKE - Sommige kinderen kunnen nog geen biet van een ui onder scheiden, zegt juf Ann Marie Vermeule van basisschool De Vliete in Wissen- kerke. Daarom mochten de leerlingen gisteren zelf groentensoep maken van Zeeuwse wintergroenten, bezorgd door Milieu Educatie Centrum de Be- velanden. De Vliete mocht ook de soepketel van het MEC gebruiken. Die hing in de natuurtuin van de school heerlijk te dampen, foto Willem Mieras bestaan. De wethouder benadruk te dat die eerste februaridagen van 1953 Schouwen-Duiveland voor goed hebben veranderd. Ook hier leverden leerlingen van de basis scholen een aandeel met het voor dragen van korte teksten. De toeloop in de kerk van Seroos- kerke was zo groot dat een deel van de bezoekers de plechtigheid in het dorpshuis volgde dankzij een cameraregistratie. „Alleen als we alert zijn en blijvend investe ren in dijkversterking en andere waterstaatkundige werken, kun nen we het water de baas blijven", zei burgemeester Gerard Rabelink. Leni Verboom woonde in de Schelphoek en verloor destijds als meisje van 11 jaar haar naaste fami lieleden. Zij vertelde erover in de vorm van een gedicht. Hierop aan sluitend ontstond een emotioneel moment met het optreden van haar kleindochter Sanne van Steenvoorde (14) uit Noordwijk. „Ik heb op school iets geleerd over de ramp, ik ben in het Waters noodmuseum geweest en ik heb de film De Storm gezien. Maar het meeste heb ik begrepen van jouw verhalen en verdriet, lieve oma." In Oosterland werd met een uitge breid programma stil gestaan bij de Watersnood. „We zullen altijd op ons hoede moeten blijven", zei dorpsraadvoorzitter Anne-Marie le Comte van Oosterland. Ze bood wethouder Ad Verseput het foto boek 'Watersnoodramp 1953 en 60 jaar later' aan. Een boekje met fo to's van locaties toen en nu. Verse put had veel waardering voor het werk van Piet Roks en Peter Ka- foe. „Het laat zien hoe groot de ra vage was", zei Verseput. Streek- koor Ruach zong enkele liederen en Leen van der Werf vertelde hartverscheurende verhalen over de Rampnacht. Na de bijeenkomst in het dorpshuis werd de plechtig heid voortgezet op de begraaf plaats van Oosterland waar kinde ren de namen voorlazen van de 65 slachtoffers. Ook in Ouwerkerk, Kerkwerve en Dreischor werden herdenkingen gehouden. In Dreischor legden kin deren van de basisschool bloemen tijdens het voorlezen van de 32 slachtoffers. In Bruinisse is op 31 ja nuari een bijeenkomst gehouden. Kinderen van beide basisscholen in Oosterland brachten de krans naar Henk van der Maas die vervolgens de krans bij het monument legde. GOES - De Goese burgemeester René Verhulst is één van de 'loka le ambassadeurs' die door minister Kamp van Economische Zaken en burgemeester Jorritsma (voorzitter Vereniging van Nederlandse Ge meenten) zijn aangesteld om on nodige lokale regels af te schaffen of te versoepelen. Die regels wek ken veel ergernis. Aan de ambassa deurs de taak om te inventariseren welke dat zijn en vervolgens te be kijken of die kunnen worden ge schrapt Een goede zaak, vindt Ver hulst. „We houden elkaar af en toe echt gevangen in regels, we moe ten de moed hebben om te zeg gen: is dit nu niet overbodig?" door Luc Oggel GOES - Een revolutionair nieuw fietsenrekkensysteem zou wellicht voorgoed een einde kunnen ma ken aan de fietsenchaos rond het station in Goes. De PvdA in de Goese gemeente raad wil dan ook dat het college van burgemeester en wethouders nagaat bij of dat systeem ook in Goes toepasbaar is. Spoorwegbe heerder Prorail doet momenteel proeven met het nieuwe systeem in Groningen, Utrecht en Zut- phen. PvdA-raadslid Marian van Heug- ten zei donderdagavond tijdens de commissievergadering dat haar partij signalen bereiken dat de si tuatie bij de fietsenrekken 'zorg wekkend' is. „Die fietsen worden niet in de rekken geplaatst, vallen om of worden op elkaar gestapeld. Bovendien worden de verkeerd ge stalde of weesfietsen slechts eens in de drie maanden verwijderd." Naar aanleiding van een bericht in de gratis krant Spits, die deze maand melding maakte van een nieuw revolutionair systeem dat fietsenchaos zou kunnen uitban nen, stelde Van Heugten voor om te bekijken of dat ook iets voor Goes is. Het systeem zou goedko per zijn dan een nieuwe fietsenstal ling en met sensoren werken, zo dat mensen kunnen zien waar er nog plek is. Wethouder Loes Meeuwisse liet weten dat het college de situatie volgt en dat er al andere klemmen zijn geplaatst. Ook zijn er twee honderd extra rekken bijgekomen. „We zijn al in overleg met Prorail om te praten over verbeteringen, met name aan de zuidkant van het station en rondom het toekom stige spoorviaduct." Meeuwisse zei het fietsenprobleem te zullen meenemen in de verdere planvor ming voor het spoorviaduct, dat ter hoogte van de overgang in de Van Hertumweg komt. zierikzee - Natuur en Milieu Edu catie (NME) op Schouwen-Duive land krijgt een bijdrage van 1500 euro van de gemeente Schou wen-Duiveland. Met het bedrag kan het NME in april een afval fietstocht houden voor leerlingen van Pontes Pieter Zeeman. Tijdens deze tocht gaan de scholieren langs diverse bedrijven op het ei land om te horen en te zien hoe ze omgaan met afvalverwerking. Het college van B en W trekt het bedrag uit omdat ze het bewust zijn van de inwoners op het ge bied van afval wil vergroten en het zwerfafval in de gemeente juist wil verminderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90