PZC Een avondje met Robbie Williams 'Het is soms emotioneel, soms pijnlijk, dan weer heel hilarisch' SS Uit een druk leven geplukt en dan pats-boem gedropt in een poel van stilte. Dat valt niet mee, ervaren showbizzbabes in Op zoek naar God. „Waar ben ik aan begonnen?!" door Monique Brandt kijktip zaterdag, 20.55 uur Van links naar rechts: Kim Feenstra, Ryanne van Dorst (alias Ella Bandita), Lieke van Lexmond, Christina Curry en Sanne Vogel. foto EO Bij Patricia Paay's doch ter Christina Curry, presentatrice Lieke van Lexmond, theater maakster Sanne Vo gel, model Kim Feen stra en de extraverte rockzangeres Ryanne van Dorst alias Ella Bandi ta denk je nu niet meteen aan een klooster. Toch sloten zij zich er ze ven dagen lang op om zich te be zinnen. In stilte, met eenmaal per dag een gesprek met een begelei der. En met een dagboekkamer met camera's a la Big brother. Ze la zen in de bijbel, vier keer per dag. Ze werkten in de tuin, zaten een mis uit op harde kerkbanken en wasten af voor de nonnen. Zie hier het recept van een stilte-retrai te in de St. Paulusabdij in het Bra bantse Oosterhout. Voor Christina Curry was alle rust welkom, na problemen met drank en depressiviteit. Het inleveren van haar mobieltje was wel een puntje van stress. „Ik ben er best verslaafd aan. Ik woon in Los An geles, maar heb er geen familie, ook bijna geen vrienden. Dus in ternet is mijn vriend." Ze verwachtte een drama, met 'de hele dag huilen en zo'. Maar ze vond haar leven als kloosterlinge eigenlijk wel 'heel chili'. „Ik ben ge sloten, mijn moeder noemt me een ijskonijn. Nu ben ik opener, liever. Ik had een hekel aan ieder een, nu zie ik het leven wat meer zitten." Dat er kennelijk ook iets moois is gegroeid tussen haar en kandidate Ella Bandita, lijkt een mooi extraatje. De Evangelische Omroep boog het reeds bestaande format - waarin onder anderen Gordon en Dennis van Geest al zochten naar geloof - om tot een serie die erg lijkt op de Britse kloosterreeks die de RKK eerder op de buis bracht. De miljoenen spirituele 'zoekers' die Nederland telt, waren voor de EO de aanleiding te gaan filmen in een (katholiek) klooster, vertelt eindredacteur Ellen Damhof „In stilte komen allerlei gevoelens naar boven, je zintuigen gaan als hét ware openstaan. Het is een confronterend proces. Soms emo tioneel, soms pijnlijk, dan juist weer heel hilarisch." Producent Jacco Doornbos: „We zaten daar met een heel team stil te zijn. Geen regieaanwijzingen dus, zelfs geen bemoedigend knik je. Voor de camerateams werd het een soort van safari, we waren alle maal op zoek naar the big Jive. Kim Feenstra was eigenlijk de rino ceros, zij was echt onzichtbaar." Bekeerlingen levert de serie niet op. Wel nieuwe inzichten. Bijvoor beeld voor Lieke van Lexmond. „Ik was bang dat er een brok ellen de naar boven zou komen, terwijl heel Nederland mee zit te kijken. En toen moest ik ook nog mijn mobiel inleveren! Maar vervolgens ontdekte ik een heel nieuw leven. Het was heel mooi te mediteren, nieuwe ideeën te krijgen. Ik was zelfs een beetje paniekerig op de laatste dag, ik wilde nog niet weg. Ik werd daadwerkelijk helderder en rustiger. Ik heb het gevoel dat ik een tijdje boven mijn eigen le ven heb gehangen." Voor Sanne Vogel kwam het pro gramma op het juiste moment in haar leven. „Ik was op zoek naar antwoorden: wat is het leven nou eigenlijk, wie ben ik?" Ook zij heeft God niet gevonden, maar snapt nu wel waarom anderen ge loven. „Als ik iets emotioneel niet begrijp, probeer ik het te snappen door rationeel te denken. Maar dat is heel moeilijk bij een begrip als God. Ik was heel boos dat ik het niet snapte, boos op iedereen." Ze is echter niet weggegaan. „Ik vind het niet erg af en toe boos te wor den of verdrietig te zijn, maar ik ga niet weg voordat ik begrijp." Kim Feenstra vond de stilte moei lijker dan ze had verwacht. „Ik heb best veel nare dingen meege maakt. Ik dacht dat ik daarmee klaar was, maar in het klooster werd me duidelijk dat ik alle ellen de diep heb weggestopt. Zo kon ik toch altijd de sterke Kim blijven. Mijn begeleider gaf me bijbeltek sten te lezen, die ik soms niet be greep. Dus dwong ik mezelf te blij ven lezen. Ik ontdekte dat je in die teksten méér moet lezen dan dat er staat, dan worden dingen hel der. Ik kon ze op mijn eigen leven toepassen en vond antwoorden." Ella Bandita was eigenlijk 'klaar' met spiritualiteit. „Toen ik er kwam, dacht ik: waar ben ik aan begonnen! Maar uiteindelijk wilde ik niet meer weg. Er was zo veel te doen, ook al was er niks te doen, je kon bijvoorbeeld uh, harken. En ik had een onwijze confrontatie met mezelf. Ik ontdekte dat ik me te veel aantrek van wat mensen van me vinden. Dat mediteren, daar werd ik heel rustig van. Mijn verblijf heeft echt een vuurtje in me aangewakkerd. En dat zonder zweefteef te worden!" Op zoek naar God. Vanaf morgen (zondag), Nederland 3, 21.55 uur. Reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77