h m Voor de kust van Istanbul liggen de Adalareilanden, ofwel de Prinseneilanden. Bijzonder aan deze eilanden is dat er geen autoverkeer is. Jan de Hoon nam de boot naar het grootste eiland Büyükada en onthaastte er in een koetsje. Zwarte Zee Istanbul W Büyükada *pr EUROPA yW reizen@wegener.nl 19 reizen |5| 024-3650360 l:::l Zaterdag 2 februari 2013 Onthaasten in een koetsje Als je aankomt in Istanbul voel je direct de hartslag van de stad. De Turkse stad maakt meteen op een vriendelijke manier con tact. Wachten op een bus is niet verve lend, er gebeurt van alles en mensen spreken je aan. Ik neem bus E9 die me in een klein uur via één van de ver keersaders van de stad en langs de zee van Marmara naar Bostanci brengt. Dit is het Aziatische deel van Istanbul. De stad leeft, maakt lawaai, stinkt naar uitlaatgassen, voelt gejaagd en er wordt veel, heel veel getoeterd. Bij de vismarkt van Bostanci is de laatste hal te van de bus. Hier neem ik de boot naar mijn doel van deze reis. Op de veerboot naar Büyükada, het grootste eiland van de Prinseneilan den, vindt er een transformatie plaats. Stadsgeluiden verstommen en maken plaats voor krijsende meeuwen die de veerboot nauwgezet volgen. Hoe ver der de veerboot wegvaart van het vasteland, hoe beter ik zicht krijg op de immense stad die zich uitstrekt over een kuststrook van 100 kilometer. De boot glijdt door het water en de lichtjes van de eilanden in de verte ko men dichterbij. Na een halfuur varen, bereik ik Büyükada. Degenen die hier van boord gaan, heb ben geen haast meer. Het is inmiddels na negenen. De ijsverkopers op de ka de wijzen me vriendelijk de weg naar de fay tons, de paardenkoetsjes die hét vervoer verzorgen op dit autovrije ei land. Alleen het gemeentelijke vervoer is gemotoriseerd. Zo'n 10 minuten la ter word ik afgezet bij een Victoriaan se, witte, houten villa, Naya Hotel. Kre kels heten me welkom met een serena de als ik de tuin inloop, de geur van la vendel komt me tegemoet. Het voordeel van 's avonds aankomen, is de verrassing die je krijgt als je 's morgens weer wakker wordt: in de tuin staan palmbomen en er is uit zicht over de zee van Marmara. In plaats van auto's hoor je het gekata- klop van paardenhoeven op straat. Aan de noordkant van de eiland, daar waar de veerboot me gisteren afzette, is een wirwar van kleine straatjes met volop restaurants, winkeltjes, cafés en ijssalons. Even buiten het centrum zijn de straten wat breder. Er staan gro te, Victoriaanse, houten huizen. Op het centrale plein staat halverwege Foto boven: Op het centrale plein van Büyükada rij den paardenkoet- sen af en aan. Foto onderEen veerboot pendelt heen en weer tus sen Büyükada en Istanbul, foto's Jan de Hoon de ochtend een lange rij mensen te wachten bij de fay tons. De meeste dag toeristen komen voor een tochtje per koets over het eiland. Ik laat de koets jes voor wat ze zijn en huur een fiets waarmee ik op eigen houtje Büyükada ga verkennen. Het eiland is ruim 5 vierkante kilometer groot en in een paar uur heb je het helemaal gezien. Verdwalen is niet mogelijk. Er zijn twee fietsroutes. De korte brengt je rechtstreeks naar het Luna park. Vanaf hier kun je te voet naar het Grieks orthodoxe klooster Aya Yor- gi, gebouwd in 963. De heuvel waar het klooster op staat, beklim je in een halfuurtje. Eenmaal boven heb je een prachtig uitzicht over het eiland en zie je Istanbul in de verte. Jaarlijks komen er 250.000 pelgrims naar dit klooster. Het verhaal gaat dat je een wens mag doen als je zonder om te kijken en zonder te praten op blote voeten naar boven loopt. In het voorportaal van het klooster liggen stukken papier om je wens op te schrijven. Om dit alles kracht bij te zetten, kun je er ook nog een kaars branden. De langere route van 12 kilometer gaat het hele eiland rond. Het zuidelijk deel van Büyükada is prachtig groen. Er groeien pijnbomen en wilde olijven. Er heerst hier complete stilte. In klei ne baaien ontdek ik idyllische strand jes, vanaf de hogergelegen plekken, is het uitzicht over het water adembene mend. Ik installeer me voor een pick nick. Genietend van de rust begrijp ik volkomen waarom dit eiland zijn be zoekers zo weet te charmeren. Het is een plek waar de tijd stil blijft staan. Reageren? 1 reizen@depersdienst.nl B Büyükada is het grootste eiland van de Prinseneilanden voor de kust van Istanbul in de zee van Marmara. Het autovrije eiland is populair onder de inwoners van de stad die er een dagje komen pick nicken of even willen ontsnappen aan de hitte en drukte van de stad. Transavia vliegt dagelijks van Am sterdam en Eindhoven naar Sabiha Gökqen in het Aziatische deel van Istanbul. Zie www.transavia.com voor meer informatie.Aan hotels is op Büyükada geen gebrek, bijvoor beeld Hotel Naya Istanbul (www.nayaistanbul.com). Meer weten over Turkije? Zie www.welkominturkije.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75