17 reizen rrf De Frontierenroute in de West-Vlaanderen brengt je aan twee kanten van de Frans-Belgische grens. Peter de Jaeger fietste dwars door het gebied dat lange tijd een paradijs was voor smokkelaars. iJnL4 reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 2 februari 2013 In Houtkerque haal je croissants bij de Tabac, het dorpscafé waar de eerste bierklant al om negen uur 's ochtends aan de toog zit. Welkom in Frankrijk, net over de grens met de Vlaamse Westhoek. Deze arme landbouwstreek wordt liefdevol bezongen door de trouba dour Willem Vermandere in zijn liedjes Pierre de Beeste en Blanche en zijn peird. De streek is nauw verwe ven met Frans Vlaanderen, waar je je door Vlaams te 'klappen' (te spre ken dus) prima verstaanbaar kunt maken. Wij verkennen het gebied op de fiets en volgen de uitgestippelde Frontierenroute. Deze fietsroute die prima met borden aangegeven is, brengt ons zigzaggend de grens of wel de schreve over, zoals ze hier zeg gen. De tocht voert vanaf Houtker que langs minidorpjes als Cruysstrae- te en Hagedoorn naar Kapelhoek. Daar houdt een versteende douanier de wacht bij het werkeloze tolkan- toortje. De slagboom zal nooit meer naar beneden gaan, maar een bord wijst ons er op dat we Frankrijk ver laten en België binnenrijden. De meeste grensovergangen zijn on zichtbaar. Er staan zelfs geen grens palen. De streek was dan ook twee eeuwen lang het eldorado voor smokkelaars, of blauwers zoals ze hier worden genoemd. Lagere prij zen, betere kwaliteit en verschillen de invoerheffingen maakten de smokkel tussen West-Vlaanderen en Noord-Frankrijk erg lucratief. Tabak, levend vee en boter werden naar Frankrijk vervoerd, terwijl likeuren, sterke drank en kleding naar Vlaan deren werden gebracht. Om de kom miezen (de douaniers) om de tuin te leiden, droegen de smokkelaars spe ciale klompen met de hak aan de voorkant en de voetzool aan de ach terzijde. Zo stonden de voetstappen in de verkeerde richting. Aan de rand van de dorpskom van Haringe staat het standbeeld van Ka- rel de Blauwer. Op de sokkel staat: 'Ter herinnering aan al de smokke- NL Houtkerque Poperinge BELGIË FRANKRUK Dé 41 kilometerlange Frontierenroute ligt aan weerszijden van de Frans-Belgische grens in West-Vlaanderen. De grens wordt in de regio schreve genoemd. Het centrale thema van de route is smokkelen. De brochure Frontierenfiets- route is te koop bij Toe risme Poperinge, Grote Markt 1, Poperinge, zie ook www.toerismepope- ringe.be. Kijk voor meer informatie over de route of andere fietstochten in Vlaanderen op www.vlaanderen-fïets- land.be. laars van de Westhoek die dankzij dit beroep-aan-de-rand, zo hun le ven en dat van hun kinderen meer leefbaar maakten'. Haringe was de smokkelgemeente bij uitstek. Een kerkweggetje dat bij het standbeeld begint, gaat via een ijzeren smokkel- bruggetje over de Heidebeek naar Frankrijk. Bij dat bruggetje ligt het authentieke smokkelaarscafé d'Hey- beke. Een mooie plek voor een kof- fietje, zoals de Belgen steevast hun bakkie troost bestellen. Verderop komen we aan in Roes- brugge, gelegen aan de oevers van de Ijzer. Deze rivier vormt, samen met de Heidebeek, een deel van de grens met Frankrijk. Roesbrugge heeft een rijk verleden met drukke scheep vaart in de Franse tijd. Getuigen hier van Zijn de grote kade en meerpalen langs het jaagpad. De Ijzer is de eni ge rivier in België die rechtstreeks in de Noordzee uitkomt. Roesbrugge is de inlandse eindhaven. Nadat de scheepvaart stilviel na de Eerste We reldoorlog werd Roesbrugge een rus tig en charmant dorp. Een afgetakt deel van de Ijzer, de Dode Ijzer ge naamd, werd een fraai natuurgebied. De rest van de route slingert door le ge polders, waar veld aan veld kool groeit, traditioneel het voedsel van de armen. Dit deel van de streek staat bekend als de Smouthoek. De bewoners hadden vroeger geen geld om boter op hun brood te smeren. Dus smeerden ze er smout of reuzel (gestold varkensvet) op. Oliebollen heten er nog steeds smoutebollen. Aangekomen in kunstenaarsdorp Watou, waar elke zomer een kun stenfestival wordt gehouden, eindi gen we bij de brouwerij Sint Bernar- dus. Na een lekkere tripel schuiven we aan op het terras van het Wet- huys. Dit restaurant op het markt plein serveert een brouwersmenu, met een bijpassend bier bij elk ge recht. Het is maar goed dat we niet meer verder hoeven te fietsen. Reageren? reizen@depersdienst.nl Foto boven: De Frontierenroute voert langs de rivier de Ijzer, die deels langs de Frans-Belgische grens stroomt. Foto onder: Bloeiende bloembakken langs de route. foto's Peter de Jaeger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73