spectrum -C-~ 'Buitenlandse politici veranderen de feiten over de Sovjet-zege' Keerpunt i 1% i De Slag om Stalingrad, die duurde van 23 augustus 1942 tot 2 februari 1943, werd het keerpunt van de Tweede Wereldoorlog. Vanaf het moment dat de Duitse legers wa ren verslagen, werd duidelijk dat de nazi's de oorlog niet meer zouden winnen. Aanvankelijk leken het Duitse 5e en 6e Le ger het Rode Leger te vernietigen, maar toen de gevechten zich verplaatsten naar de stad zelf, konden de Sovjets dankzij huis- aan-huisgevechten de aanval weerstaan. i Het Duitse leger werd vernietigd; 470.000 Wehmacht-militairen kwamen om, 130.000 militairen werden krijgsgevangen gemaakt, van wie slechts 6000 terugkeerden naar Duitsland. Tijdens de Slag om Stalingrad sneuvelden 700.000 Sovjetmilitairen en kwamen 100.000 burgers om het leven. Zaterdag 2 februari 2013 d.at is in Rusland, waar de Grote Vader landse Oorlog elk jaar zo uitgebreid moge lijk wordt herdacht met televisieseries, films en boeken. Het Westen bedankt ech ter alleen de Amerikanen, Britten en Cana dezen voor de bevrijding. De Sovjet-Unie krijgt amper lof toegezwaaid en al hele maal niet vanwege de Slag om Stalingrad. Toch vielen de meeste slachtoffers tijdens de Tweede Wereldoorlog aan Sovjetzijde; ruim 23 miljoen burgers en soldaten. Het gebrek aan erkenning steekt de Russen. Niet alleen Letoenovskaja in de kerk op Mamajev Koergan. Ook museumdirecteur Oesik. Onrustig loopt hij rond in zijn ka mer. „Ja, natuurlijk doet dat zeer", zegt hij verbitterd. „Ik heb twee ooms verloren door de oorlog. Jonge mensen gaven hun leven voor een ander. Na Stalingrad heb ben we Boedapest en Warschau bevrijd. Uiteindelijk zaten we in Berlijn." In de triomfzaal van het museum luisteren honderd overlevenden van de Slag om Sta lingrad naar een herdenkingsconcert. Een van hen is de 79-jarige Ljoedmila Moekovi- na. Terwijl haar generatiegenoten na af loop snel hun jas pakken, vertelt ze op een bankje in de hal over haar oorlogsverle den. Hoe Stalingrad in vlammen stond door de Duitse bombardementen. Maar dat ze haar leven dankt aan een Duitse sol daat, die haar een doortocht gaf naar een wijk waar minder werd gevochten. Met haar broze stem blijft ze herhalen dat de wereld Stalingrad niet mag vergeten en haalt uit naar degenen die dat wel doen. „Vraag maar aan jouw politici, aan jouw land, waarom ze ons niet bedanken. Dat moet je niet bij mij doen. Dit is politiek. We waren na de oorlog de vijand van de Amerikanen. Het socialisme tegenover het kapitalisme." De Koude Oorlog zette de toon. In het Grand Café in het centrum van Volgograd is het voor Valera Loenjev (27) en Dmitri Vernjak (28) duidelijk waarom de geschie denis hun land niet de waardering geeft die het verdient. Tegenover het café brandt het eeuwige vuur voor de slachtof fers van de oorlog. Bloemen en een solda- tenhelm met gaten liggen ernaast. „Buiten landse politici veranderen bewust de fei ten over onze overwinning, zoals Poolse nationalisten graag doen", zegt Vernjak ge frustreerd. „Ze zien ons als de vijand, van wege de rol van de Sovjet-Unie." Loenjev kijkt naar de andere overwinnaar van de Tweede Wereldoorlog, die vervol gens het tijdsbeeld in het West-Europa van na de oorlog bepaalde. „De Verenigde Staten kwamen met hulp en sindsdien do mineren ze Europa, dat doet wat Amerika zegt. Maar wij worden negatief afgeschil derd. Wij krijgen het verwijt dat we Oost- Europa hebben bezet, terwijl de Verenigde Staten in het Westen ook hun ideologie hebben verspreid. Zo slecht hadden lan den als Polen het niet. Het levensniveau lag daar hoger dan in de Sovjet-Unie." Vernjak en Loenjev beseffen dat hun land te maken heeft met een negatief imago, waar Rusland moeilijk van loskomt. Vern jak richt zich op de Westerse politici. „Als zij positiever over ons gaan praten, volgen de burgers vanzelf. Negatieve beelden ko men van pas, omdat iedereen strijdt om olie en gas, zoals in Afghanistan, Irak en Syrië." Loenjev vult aan: „Politici hebben een buitenlandse vijand nodig om de bur ger af te leiden van de eigen problemen." Volgograd staat tijdens de herdenking vol op in de belangstelling. Gasten uit binnen- en buitenland komen naar de stad om de parade te aanschouwen. De vier dagen er voor oefenen Russische soldaten voor de optocht. Ze krijgen instructies waar ze moeten staan en hoe ze moeten kijken. Luid klinkt het 'hoeraaaaaaa' uit de kelen van mannen en vrouwen over het plein als de overwinning wordt gevierd. Straf marcheren ze daarna over het plein. Ge weerschoten knallen in de lucht. Dit jaar is het zeventig jaar geleden, een mooi rond getal, maar hierna sterft de aandacht voor Volgograd/Stalingrad. Museumdirecteur Oesik beseft het. Hij is daarom extra blij met het bezoek van een buitenlandse jour nalist. „Ben jij weieens op de televisie ge weest in je eigen land om hierover te ver tellen?" Hij maakt zijn ogen groot van on geloof als hij hoort dat het antwoord nega tiefis. „We moeten hierover blijven pra ten. Jij als journalist moet dat doen. Onze veteranen komen nauwelijks in het buiten land. Van de honderd is er een in de Vere nigde Staten geweest. Het is te duur voor hen. Een visum betalen, vliegen en dat van een pensioen van 12.000 roebel." Omgere kend zo'n 295 euro per maand. In de kerk op Mamajev Koergan peinst Letoenovskaja over hoe de wereld te vertel len over de Slag bij Stalingrad. Ze beseft dat haar land ondanks de opofferingen geen erkenning krijgt in het buitenland, vanwege de Koude Oorlog. Ze richt zich op de gewone burger. „Het begint bij de waarheid. Het draait om de feiten. Die moeten de mensen weten, want politici vertellen alles alleen in hun voordeel." reageren? spectrum@depersdienst.nl September 1942. Militairen van het Rode Leger vechten in het verwoeste Stalingrad tegen de Duitsers. foto AKC Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67