5 spectrum Waar was jij op dat ogenblik? RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE waterkracht Marjan Berk Zaterdag 2 februari 2013 De lappendeken van gebeurtenissen van de meest uiteenlopende aard in de voorbije week zorgt er voor, dat mijn frontale kwabben overuren ma ken Het is zestig jaar geleden, dat het water in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland zijn slag sloeg. De vraag die op het ogenblik weer aan Jan en alleman over van alles en nog wat wordt ge steld: 'Waar was jij toen het gebeurde?', stel ik nu maar eens mijzelf. In de stormrampnacht maakte ik kennis met mijn schoonouders, de vader en moeder van mijn eerste man. Ze woonden in Kampen, in een huis dat 'Villa Mary' heette, en die eerste nacht in dat mooie, grote huis werd ik verban nen naar de zolder, naar het zogenaamde dienst bodenkamertje. Het was daar ijskoud, de storm wind gierde om het huis, mijn verloofde be klom nog even alle trappen om.... ja, om mij een nachtkus te geven. Bij mij in bed kruipen was er niet bij, het scherpe gehoor van zijn beneden sla pende ouders belette ons een vrolijk herdersuur tje te beleven. Zodat ik met ijskoude voeten de hele nacht licht klappertandend luisterde naar de gierende wind, terwijl het zuiden van ons land onder water liep. Toen deze week werd ge waarschuwd voor 'hoog water' en minister Schulz kritische woorden sprak over de weer baarheid van onze dijken, hoorde ik allerlei rare verhalen. Over mensen, die sinds 1963 altijd een rubber opblaasbootje op zolder hebben liggen. En over mensen, die indertijd niet in staat wa ren over hun gruwelijke ervaringen te praten... getourmenteerd door schuldgevoel... dat het alle maal eigen schuld zou zijn... een straf van de he mel. Maandag was ik aanwezig bij de nieuwjaarsbij eenkomst van de Stichting Lezen en Schrijven, de club waarvan prinses Laurentien de kar voor beeldig trekt. Voor de zoveelste maal hoorde ik 'anderhalf miljoen laaggeletterden' langstrek ken, het is een vastgeroest getal, waar maar geen beweging in lijkt te komen. Bovendien kondig de presentatrice Jacobien Geel aan, dat digitalise ring de toekomst is. Oók voor laaggeletterden. Leg mij nu eens uit, hoe deze kwetsbare groep in onze samenleving, die het lezen en schrijven met de grootste moeite onder de knie moet krij gen, die overstap moet maken nu er zojuist drieenzestig bibliotheken worden gesloten of al gesloten zijn? De plek waar de expertise aanwe zig is om de laaggeletterden te ondersteunen bij de pogingen zich onze taal in woord en ge schrift eigen te maken? Wie gaat hen helpen bij de sprong van de beheersing van de taal naar de digitale wereld? Wie het weet mag het zeggen. OP het Utrechtse perron hoorde ik, dat koningin Beatrix om zeven uur op de televisie haar aftre den zou aankondigen. De trein reed op tijd, om kwart voor zeven arriveerde ik op het Amstelsta- tion, waar ik er een taxi tegenaan gooide, waar van de chauffeur door mij aangespoord zo snel reed, dat ik precies om zeven uur hijgend bin- nentuimelde om het historisch ogenblik waarop de Majesteit haar opstappen aankondigde, live te beleven. Hijgend voor de buis, daar zat ik dus op dat mo ment!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61