bij marine Financiële nood bij gemeenten binnenland 15 Dekker: Nederland verspilt talent Topman FNV weg wegens afpersing Groningen wil minstens miljard euro van NAM KRAS.NL. 3 dgn Stedentrip BRUSSEL INCLUSIEF waarom zou je meer betalen zaterdag 2 februari 2013 NH-90 helikopter, de opvolger van de Lynx bij de Koninklijke Marine. foto Cees van der Laan/GPD zullen zijn. De NH-90 wordt ge bouwd door NHIndustries, een ge zamenlijke onderneming van het Frans-Duitse Eurocopter, het Itali aanse Agusta en het Nederlandse Stork Fokker Aerospace. De helikopters voor Nederland worden grotendeels gebouwd in Italië. Ze vervangen bij de Konink lijke Marine de Lynx-helikopters die eind vorig jaar uit dienst zijn genomen. door Anne Boer DEN HAAG - Vallen na de banken en steeds meer bedrijven straks ook gemeenten massaal om? De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen en laat op initiatief van het CDA onderzoek doen naar effec ten van opeenvolgende kabinets maatregelen, waaronder de groot ste decentralisatieoperatie ooit in Nederland. Het CDA wil - gesteund door D66 en SP - het liefst meteen uitge breid onderzoek van de Algemene Rekenkamer, maar dat gaat de meerderheid van de Kamer nog te ver. Daarom komt er eerst een ver kennend onderzoek. Mocht de si tuatie zo ernstig zijn als het lijkt, dan gaan alsnog alle registers open. De financiële positie van la gere overheden, met de gemeen ten voorop, wordt bedreigd door een pakket aan maatregelen. Zo wil het kabinet voor tien miljard euro aan (zorg)taken overhevelen naar gemeenten. Verwacht wordt dat die door efficiënter te werken het voor 3,7 miljard minder kun nen doen. Tegelijk krijgen gemeen ten te maken met forse kortingen op uitkeringen uit het gemeente fonds (500 miljoen per jaar) en zuchten ze onder kapitale verlie zen op hun grondbedrijven die de vijf miljard euro naderen. Steeds meer Kamerfracties maken zich, evenals de Vereniging Neder landse Gemeenten, ernstig zorgen over de uitwerking van die opera tie. „Er gaan steeds meer alarmbel- door Francine Wildenborg DEN HAAG - We zorgen heel goed voor kwetsbare scholieren, maar leerlingen die meer in hun mars hebben, worden onvoldoende uit gedaagd. Dat zegt staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) in een interview met deze krant, vooraf gaand aan de uitreiking van het predikaat 'excellente school'. Dat gebeurt maandag aan 31 basis- en 21 middelbare scholen. Volgens Dekker laten de 52 zien hoe je leer lingen kan laten uitblinken, onge acht hun niveau. We laten talent liggen, stelt de staatssecretaris op basis van inter nationaal onderzoek. „Gemiddeld scoren we goed, op het laten sla gen van zwakke leerlingen, zelfs ex cellent, en daar ben ik trots op. Maar aan de top laten we kansen liggen. Onze sterkste leerlingen val len buiten de top 5 als je ze verge lijkt met de meest excellente leer lingen uit andere landen." Zo blij ven lees- en rekenvaardigheden in het primair onderwijs achter. Een studie uit 2012 toont dat basis scholen te weinig uitdaging bie den aan uitblinkers op taal- en re- kengebied. Dekker heeft meer voorbeelden: een kwart van de leerlingen met de hoogste Cito-sco- res rondt het vwo niet binnen zes jaar af; voor het eindexamen haalt maar 3 procent van de havisten ho ger dan een 7,5 gemiddeld, op het vwo is dat slechts 8 procent. 65 procent van de vmbo'ers vindt de opleiding niet moeilijk. Dekker: „Het is heel goed dat we leerlingen die moeite hebben om mee te komen, ondersteunen, zo dat ze een diploma halen, maar als we excellent onderwijs willen in Nederland, moeten we ook uitda gingen bieden aan wie meer kan." Dekker wil een cultuuromslag bij scholen: zij die meer van hun leer lingen verwachten, presteren be ter. Daarnaast moet het niveau van docenten omhoog. Leraren blijken vaak niet te weten hoe je bovengemiddelde leerlingen extra uitdaagt. Zie ook bijlage Spectrum ammmmmmmmmm tHÊHHÊHÊKKKBBSÊKHK door Peter van Erp VEGHEL - Willem Linders is na twee weken alweer voorzitter af bij FNV Bouw. De 53-jarige Veghe- laar stapt op als gevolg van een strafproces wegens afpersing dat donderdag plaatsvindt bij de recht bank in Den Bosch. De dreigende publiciteit in deze zaak deed hem tot deze stap besluiten. Bij het Brabants Dagblad zijn afge lopen week anonieme tips binnen gekomen over Linders en de straf zaak waarin hij is verwikkeld. Dit naar aanleiding van zijn benoe ming tot voorzitter van FNV Bouw. Linders is vorig jaar juni door de politie opgepakt en verhoord voor het versturen van drie dreigbrie ven naar een 79-jarige plaatsgeno- te. Doel was om geld van de vrouw los te krijgen. Het Open baar Ministerie bevestigt de vervol ging, maar wil geen verdere mede delingen doen over de zaak. De on derbouwing van de aanklacht volgt tijdens de rechtszaak. Linders doet geen moeite te ont kennen dat hij in de fout is ge gaan. „Ik heb iets totaal verachte lijks gedaan en weet zelf niet waar om. Wat ik gedaan heb, is het te genovergestelde van wie ik eigen lijk ben." Linders zei dat hij geen verklaring had voor zijn daad en dat hij be reid is de straf te ondergaan die hem wordt opgelegd. „Het enige dat ik wil is de schade voor de bond en mijn omgeving zo veel mogelijk beperken." Linders is twee weken geleden be noemd tot voorzitter van FNV Bouw. Hij is al jaren actief als be stuurder bij de FNV, eerst bij ma- chinistenbond Het Zwarte Corps, later bij Bouw. Hij zat van 2002 tot 2010 in de Veghelse gemeenteraad, eerst namens Leefbaar Veghel, daarna als fractieleider van Ge meentebelang Veghel. In de poli tiek manifesteerde hij zich als zeer sociaal betrokken, iemand die het per definitie voor de zwakkeren opnam. Tegelijk joeg hij regelmatig mensen tegen zich in het harnas met zijn ongezouten mening. Deze week heeft Linders openheid van zaken verstrekt bij de vakbond waarvan hij voorzitter was. For meel treedt hij terug 'wegens privé- omstandigheden'. De bond stelt het vertrek van Linders uitermate te betreuren. Een woordvoerder weet niet of Linders een andere functie bij de bond krijgt. GRONINGEN - Max van den Berg, commissaris van de koningin van Groningen, wil minimaal een mil jard euro van de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) ter com pensatie van directe en indirecte schade door aardbevingen. Dat liet hij gisteren weten voor de micro foon van de regionale zender RTV Noord. De schade in Groningen als gevolg van de steeds sterker wordende be vingen vraagt volgens de commis saris om forse compensatie in de vorm van een fonds. Door het geld te investeren in onder meer woningen, scholen en openbare voorzieningen wil Van den Berg de leefbaarheid in Noordoost-Gro- ningen versterken. Ook de waarde daling van woningen moet gecom penseerd, zei hij. „Dit hoort bij de bedrijfskosten van de NAM." Het compensatiefonds moet bovenop de 100 miljoen euro komen die mi nister Kamp heeft toegezegd. len rinkelen. Als gemeenten omval len, betalen andere gemeenten de schade. Als er te veel omvallen, lo pen we het risico op een domi no-effect", vreest Kamerlid Eddy van Hijum. Minstens zo groot is volgens hem het risico dat gemeenten drastisch moeten gaan snoeien in sociale rechten om tekorten weg te wer ken, zoals in huishoudelijke hulp, dagbesteding en sociale werkvoor ziening. „Daarom zou de Rekenka mer gedegen onderzoek moeten doen naar de risico's die we als sa menleving en politiek nemen." Want er zijn meer bedreigingen, zoals de omstreden Wet Houdba re Overheidsfinanciën (HOF) waarmee het kabinet het begro tingstekort wil terugdringen. 1/ verblijf in het 4-sterren Courtyard by Marriott Brussels ontbijtbuffet 1 x 3-gangendiner 1 x warme chocolademelk 1 doos pralines per kamer Zie: www.kras.nl BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Prijzen zijn p.p. tenzij anders vermeld. Pr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5