spectrum aan de macht Koningin Beatrix maakt plaats voor een nieuwe generatie. In bestuurlijk Nederland is die trend al lang aan de gang: de veertigers krijgen het voor het zeggen. Ze bestormen de bestuurskamers in het bedrijfsleven en nestelen zich op topposities bij de overheid. Ze willen het anders doen dan de nu afzwaaiende zestigers van de protestgeneratie. Minister-president DNB-president CEO KLM (in 2014) Jongste CEO's AEX-bedrijven leeftijd O Guillaume Poitrinal, Unibail-Rodamco 45 Verjongingen op komst Leeftijd huidige Tweede Kamer Zaterdag 2 februari 2013 Veertigers door Niels Klaassen en Laurens Kok Mark Rutte is wars van auto riteit. Wie de minister president op straat aan spreekt, krijgt een enthou siast 'Hé hallo!' als begroe ting, niet zelden gevolgd door een joviale pets op de schouder. 'Leuk' is een van zijn favoriete uitdrukkingen, al vindt hij dat ei genlijk een 'inhoudsloos woord'. Rutte stelt mensen soepel op hun gemak en is be naderbaar, precies zoals hij zich in 2010 voornam toen hij het Torentje betrad. Dat informele, het gewend zijn om snel op voornaam-basis met anderen om te gaan, is typerend voor de generatie die ge boren werd eind jaren zestig, begin jaren zeventig, stelt Paul Schnabel (64). Hij is sinds 1998 directeur van het Sociaal en Cul tureel Planbureau, het instituut dat sinds jaar en dag de thermometer in de Neder landse samenleving steekt. „Veertigers zijn vergeleken met mijn generatie èn zeker met de generatie van mijn vader heel mak kelijk in de omgang." Al is het losse van Rutte niet zozeer een generatiekenmerk te noemen, meent hij. „Dat blijvend jongens achtige is vooral een stijl." De Rutte-generatie is opgegroeid in een wereld vol 'vanzelfsprekendheden', stelt Schnabel. Deze bestuurders hebben alle maal gestudeerd, groeiden op in een ont kerkelijkte samenleving, zijn gewend dat vrouwen werken* vonden het niet raar om als kind op skivakantie te gaan, hun vader had vanzelfsprekend een auto voor de deur. En toen ze zich eenmaal meldden op de arbeidsmarkt, in de booming jaren ne gentig, vonden ze met gemak een baan. Schnabel: „De welvaart was een gegeven." Deze nieuwe generatie heeft zich inmid dels genesteld in de bestuurlijke elite van het land. Rutte heeft zich in zijn kabinet omringd met leeftijdsgenoten, de Kamer bestaat voor bijna de helft uit veertigers en ook in het bedrijfsleven dringen ze door tot de top. Organisatiepsycholoog Aart Bontekoning stelt dat driekwart van de raden van be stuur tegenwoordig gevuld is met veerti gers. Bedrijven als TNT, Randstad, Philips, Akzo Nobel en Unilever geven hen ruim baan. „Ook de grote bazen, de CEO's, zijn steeds vaker veertigers. Er is een enorme verschuiving gaande", stelt hij. Bontekoning mocht al in meer dan 150 or ganisaties meekijken in de keuken. De 'nieuwe generatie bestuurders wijkt vol gens hem op drie cruciale punten af van de vorige. Ze zijn minder idealistisch. Ze willen niet boven, maar naast hun perso neel staan. En ze zijn, daar is-ie weer, toe gankelijk en benaderbaar. „Deze bestuur ders hebben een hekel aan lang vergade ren, bureaucratisch gedoe en topdown- management, waarbij de wil van de baas wet is." De managersstijl van Rutte past in dat plaatje. In de wekelijkse ministerraad eist de premier van zijn ministers korte noti ties van maximaal twee A4-tjes, de zoge noemde two-pagers. Zo blijft er ruimte voor discussie en verzandt het gesprek niet in details. Daarnaast staat Rutte bekend als een leider die zijn 'team' de ruimte geeft. Allemaal leuk en aardig, die verjonging in de boardrooms en de frisse wind in de re geringsgebouwen - met veertigers aan de macht sluimert er wél een generatiecon flict, zegt socioloog Henk Becker. Hij is grondlegger van 'de generatietheorie' en zelf met 79 jaar een pre-babybóomer. De 'pragmatische' generatie met haar zakelij ke, praktische instelling botst met de oude re generaties en hun meer ideologische ge bondenheid en grotere onderlinge solidari teit. Dus we mogen ons voorbereiden op een minder solidaire samenleving waarin be slissers zakelijk regeren? Waarbij ouderen niet meer zoveel in bescherming worden genomen als voorheen? Becker: „Het is har der. De nieuwe generatie vindt het bijvoor beeld makkelijker om mensen te ont slaan." Voor oudere werknemers zal bij voorbeeld demotie (een lagere functie met minder salaris) vaker plaatsvinden, voor spelt Becker. Toen ICT-bedrijf Capgemini onlangs de discussie aanzwengelde over loonsverlaging voor minder presterende werknemers op leeftijd leek het land te klein. Een ordinaire bezuiniging, typeer den tegenstanders het plan. „In Japan is de- motie al jaren aan de orde van de dag. Hier gaat het dezelfde kant op." Maar van een grote opstand zal niet snel sprake zijn. „Het zal met enig gemopper geslikt wor den." Zelfs de gerespecteerde mannen en vrouwen op leeftijd kunnen lastig ageren tegen de nieuwe lichting. „Ze zijn van een andere generatie, hebben een andere ach tergrond." En worden dus niet automa tisch serieus genomen. Volgens Schnabel is van oplopende span ningen tussen de generaties geen sprake. Wel ziet hij dat de bestuurders van van daag en morgen voor een enorm moeilijke periode staan. Het beeld van een vanzelf sprekend stijgende welvaart moet dras tisch worden bijgesteld, meent hij. Vooral voor een generatie die niet beter weet dan dat de economie altijd groeit, kan dat lastig zijn. Schnabel maakt een vergelijking met de jaren tachtig. Ook toen was er een groot overheidstekort en oplopende werk loosheid. Het eerste kabinet-Lubbers sa neerde hard, net als het kabinet nu. Tijdens de formatie besloten Rutte en PvdA-leider Diederik Samsom het hele maal anders aan te pakken. Geen waterige compromissen meer, maar uitruilen. Ty pisch een methode van pragmatici. Pro bleem was wel dat het binnen een week al mis ging: de verhoging van de zorgpremies ging er niet in bij de WD-achterban. El kaar wat gunnen is mooi, maar uiteinde lijk moest er toch een oud-Hollands com promis aan te pas komen om de gemoede ren tot bedaren te brengen. Daar wrong het pragmatisme van Rutte en Samsom, stelt Schnabel. „Het probleem van deze coalitie is: er zit geen rode draad in. Rutte wil dat de overheid de burger niet voor de voeten loopt, Samsom wil dat de overheid de burger niet in de steek laat. Dan kun je pragmatisch te werk willen gaan, maar Rutte en zeker Samsom voelen voortdurend de hete adem in de nek van een radicaler alternatief, PW en SP. Mis lukt dit kabinet, dan zullen die partijen met de winst strijken." Daar komt volgens Schnabel nog bij dat dit kabinet geen meerderheid heeft in de Eerste Kamer. Daardoor zullen Rutte en Samsom voortdurend opnieuw moeten onderhandelen in de achterkamers om toch weer compromissen te sluiten. Toch denkt Becker dat Nederland juist op dit moment meer gebaat is bij een bestuur vol pragmatische veertigers,'dan bij de ide ologische scherpslijpers van de protestge neratie. „In deze tijd van crisis kan het geen kwaad de zaken praktisch en nuchter te benaderen." Maar om nou te zeggen dat we met veertigers aan het roer het best af zijn, dat gaat hem te ver. „Het minst slecht", stelt de socioloog. Mocht de Rutte-generatie toch falen, dan staan de opvolgers, de nóg informelere der tigers en twintigers, alweer klaar. Want zo snel volgen generaties elkaar in Nederland tegenwoordig op: de omloopsnelheid van met name politici is erg groot. Schnabel: „In landen als Italië zijn zelfs tachtigers nog altijd actief op belangrijke posten. Een carrière van dertig jaar is daar heel ge woon. Hier geldt een periode van 33 maan den al als een tijdperk." reageren? spectrum@depersdienst.nl O Bernard Bot, TNT Express 46 O Herna Verhagen, Post NL 46 O Ton Büchner, Akzo Nobel 47 2013 Coen Teulings, CPB-directeur 54 2013 Paul Schnabel, SCP-directeur 64 2014 Neelie Kroes, Eurocommissaris '71 2015 Saskia Stuiveling, president Algemene Rekenkamer 67 2017 Alex Brenninkmeijer, Nationale Ombudsman 61 30-ers 4°-e 50-ers was: Jan-Peter Balkenende 54 is: Mark Rutte 45 was: Nout Wellink 69 is: Klaas Knot 45 was: Peter Hartman 63 is: Camiel Eurlings 39 infographic Anke Arts foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59