werken 13 Je moet de juiste mensen op de juiste plaats zetten Wat kost het en wat levert het op? Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken zaterdag 2 februari 2013 mmmmm door John de Kok Aan ambitie ontbreekt het de 18-jarige Floyd van der Land uit Oost-Souburg niet. „Ik hoop ooit als mana ger in de detailhandel aan de slag te gaan en het hoogst haalbare uit mezelf te halen." Het management spreekt Floyd erg aan en de liefde voor detailhandel heeft hij meegekregen van zijn vader die een bedrijf in hoortoe- stellen heeft. De eerste stap in de richting van zijn droom heeft Floyd on dertussen gezet. Hij koos voor de detailhandelschool van Scalda in Middelburg. Floyd zit in het eerste jaar van de 3-ja- rige mbo-opleiding niveau 4, ondernemer manager. „Het leek me een heel leuke opleiding. Vooral dat stukje manage ment. Ik heb graag zelf de touwtjes in handen. Voor mij is het gewoon fijn om te weten dat alles goed geregeld is", ver telt Floyd. Management houdt ook een stukje delegeren in, maar Floyd is niet bang de touwtjes los te laten: „Je moet de juiste mensen op de juiste plaats zetten, weten wat iemand wel en niet kan. Anders loopt het fout." In de detailhandel krijg je veel met mensen te maken, dat is een aspect wat Floyd bevalt. „Ik ben graag onder de men sen, het lijkt me niets alleen op een kantoortje." Tijdens zijn vakantiewerk bij de Jumbo sprak Floyd de mensen bo ven hem vaak aan. 'Wat doen jullie allemaal? Wat is er zo leuk aan? Hoe ben je zo ver gekomen?' Ondertussen werkt hij twee dagen per week bij Albert Heijn voor zijn stage en ook daar vraagt hij veel buiten de kerntaken om. „Ik wil veel bijleren en groeien. Het zou ook mooi zijn als ik bij AH kon blijven na mijn opleiding. Ik ben in elk geval blij met het vertrouwen dat ze me daar geven om er naar toe te wer ken", zegt Floyd. De kerntaken krijgen de leerling van school mee om tijdens hun stage uit te voeren. „Je moet in principe alle voorkomende werkzaamheden op je stage plaats een keer gedaan hebben. Bijvoorbeeld hoe je schap- of prijskaarten kan bestellen, dat is best lastig", vertelt Floyd. De kerntaken worden geëvalueerd met de praktijkbe geleider en er worden verbeterpunten aangegeven. Dat geeft de leerlingen inzicht in hun ontwikkeling. In het eer ste en tweede jaar lopen de leerlingen van de detailhandel school het hele jaar door twee dagen per week stage. In het derde jaar is er een blokstage van acht weken na het afron den van de school. De leerlingen krijgen op de detailhandel school onder meer les in economische vakken, waar ze bij voorbeeld formules leren om voorraden te berekenen, be drijfsadministratie en marketing. Er zijn ook diverse praktijkopdrachten. Zo heeft Floyd sa men met negen andere leerlingen afgelopen weekend hel pen inventariseren bij Toys XL. „Dat had ik ook al eens bij AH gedaan, maar hier ging dat heel anders. Je moet erg nauwkeurig zijn en geconcentreerd werken anders kan het echt fout gaan. Je moet wel de waarde van je voorraad goed vast kunnen leggen en controleren. Dus na het scannen volgde er ook nog een controle test", vertelt Floyd. „Naast nauwkeurig werken springen teamwork en goede so ciale vaardigheden er voor mij toch wel uit als eigenschap pen die een manager in de detailhandel zeker moet heb ben." Om goed beslagen ten ijs te komen overweegt Floyd na de detailhandel school een hbo-opleiding te doen. Floyd van der Land (I) en Pieter Suithoff zijn aan het inventariseren. foto's Lex de Meester De kosten voor de opleiding aan de detailhandelschool (mbo): 1070 euro(lesge!d BOL) of 540 euro (cursusgeld BBL) per schooljaar. Een leerling die op 1 augustus jonger is dan 18 jaar, be taalt geen lesgeld. Bijkomende kosten mbo-niveau 4 voor lesmateriaal en dergelijke zijn 530 euro. Het mbo werkt met een digitale leeromgeving waardoor geen boeken nodig zijn. Een student moet zelf voor een laptop zorgen. Als Ondernemer/Manager Detailhandel kun je je eigen winkel openen, maar je kunt ook als manager werken in een detailhandelsbedrijf. De opleiding dient daarnaast als vooropleiding voor het hbo. Te denken valt aan Com merciële Economie, Small Business en Retail Manage ment, Voeding en Marketing. Indicatie van het minimum startsalaris van een assistent filiaalmanager is 1260 euro per maand (bron: nationale- beroepengids.nl). Baankans tot 2016: Gering (bron: kansopwerk.nl). In de regio zijn er momenteel drie vacatures (bron: Na tionale Vacaturebank, Monsterboard).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47