zeeland 13 Watersnoodmuseum vertelt het héle verhaal Kabinet: opknappen kazerne in Doorn geen optie SGP wil uitleg over Schelde ALLES DELSCHER Opsteker commentaar HALVE PRIJS! We moeten niet alleen het veiligste land van de we reld blijvenmaar ook slimmer worden voor als er toch iets fout gaatf NOG 7 DAGEN zaterdag 2 februari 2013 Wim Kuijken, Deltacommissaris Op de dag waarop in Zuidwest-Neder land is terugge dacht aan de Ramp van zestig jaar geleden, viel ook een opsteker te noteren voor de toekomst van hetzelfde gebied. In de marge van de herden kingsplechtigheden sprak Delta commissaris Wim Kuijken zijn zegen uit over het Deltaplan 2.0. Dat behelst maatregelen om de nadelige effecten van de Deltawerken aan te pakken in samenhang met versterking van de economie en de natuur. Voor en door Zuidwest-Neder land zelf ontwikkeld. De instemming van Kuijken is wat waard. De plannen van de stuurgroep voor de zuidweste lijke delta kosten veel geld. En dat is nu nauwelijks beschik baar. Reden waarom de ambte lijke top van het ministerie van Infrastructuur en Milieu wenk brauwfronsend naar die nieu we Deltawerken hebben geke ken. Kuijken is regeringscom missaris met, zoals de functie al aangeeft, regelrechte toegang tot de regering. Zijn oordeel is dus niet zo maar te negeren. Deltacommissaris Wim Kuijken, minister Melanie Schultz van Haegen en commissaris van de koningin Karla Peijs praten na de herdenking bij. foto's Dirk-Jan Gjeltema De cirkel is rond. Met de nieuwe invulling van de vierde en een deel van de derde caisson vertelt het Waters noodmuseum bij Ouwerkerk het héle verhaal over de Ramp en over wat er is gedaan en nog moet ge beuren om herhaling te voorko men. En ja, misschien ook over wat er gebeurt als die maategelen onvoldoende soelaas bieden. In caisson de feiten, in caison 2 de emotie, in caisson 3 de weder opbouw en in caisson 4 de toe komst. Een prettige ordening die duidelijkheid schept en die zoals directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum het zei de positie onderstreept van het caissoncomplex als kennis- en net werkcentrum voor waterproblema- tiek. De nieuwe onderdelen van het museum laten de bezoeker naden ken over de vraag hoe de toekomst van Zuidwest-Nederland kan wor den veiliggesteld in het licht van de klimaatverandering en de zee spiegelrijzing en welke innovatieve ideeën en technieken daarvoor zijn bedacht. In het vernieuwde deel van caisson 3 worden de gevolgen van een overstroming anno nu gesimu leerd, waarbij ook is gelet op wat er gebeurt met voorzieningen die vandaag de dag zo nuttig en van zelfsprekend zijn: gas, drinkwater, elektriciteit en communicatienet werken. In de vierde caisson zijn de ideeën uitgewerkt over de mogelijkheden om de negatieve effecten van de oorspronkelijke Deltawerken (zo als zandhonger in de Oosterschel- de en blauwalgen in het Volkerak Zoommeer) op te lossen en met een de natuur te versterken en im pulsen te bieden voor de econo mie in Zeeland, zuidelijk Zuid-Hol land en West-Brabant. Van belang voor deze en volgende generaties. Vanaf vandaag is het vernieuwde museum voor het publiek te be zichtigen. De commissarissen van de konin gin in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant stelden de uitbrei ding van het Watersnoodmuseum in gebruik door gedrieën op een knop te drukken. Daar mocht vol gens Louwerse geen conclusie aan worden verbonden voor de toe komst van de drie provincies. Maar wie oog had voor de mógelij ke symboliek achter deze openings handeling kon het niet ontgaan: de hand van Karla Peijs lag boven. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zelfs als er extra ruim te komt voor uitbreiding, is de ma rinierskazerne in Doorn niet toe- komstbestendig. Ook een nieuwe kazerne in Den Helder is geen op tie, want er is te weinig ruimte. Dat schrijft minister Jeanine Hen- nis-Plasschaert (Defensie) in ant woord op 100 vragen van de Twee de Kamer. Die is kritisch over het kabinetsvoornemen om de Van Braam Houckgeestkazerne te ver plaatsen van Doorn naar Vlissin- gen. Donderdag pareerde de minis ter al kritiek van de Algemene Re kenkamer op de financiële en pro cedurele gang van zaken. In een brief aan de Tweede Kamer weer legt ze vrijdag ook de bezwaren uit het parlement. Volgens de minister is jarenlang onderzocht of het mogelijk is om de Van Braam Houckgeestkazerne te renoveren en uit te breiden. Zelfs als delen van het naastgele gen landgoed Beukenrode worden toegevoegd, voldoet het terrein niet. Ook niet als regels worden op gerekt. Na renovatie zou 40 pro cent van het terrein bebouwd zijn. Dat tast de leefbaarheid op de ka zerne aan, vindt Hennis-Plas- schaert. Bovendien is het daarna beperkt mogelijk om de uitrusting van mariniers te wijzigen of om andere eenheden bij te plaatsen. Van een toekomstbestendige kazer ne is dan geen sprake, aldus de mi nister. Den Helder is afgevallen omdat er te weinig ruimte is. De DEN HAAG - De SGP in de Tweede Kamer wil van het kabinet weten hoe het staat met het herstellen van de natuur in de Westerschel- de. In de Westerschelde wordt met verschillende buitendijkse projec ten (onder andere 'slim storten') gewerkt aan natuurherstel. SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf wil weten wat de resultaten van deze projecten zijn. Rijkswaterstaat heeft opnames gemaakt van de op pervlakte (ontwikkeling) van de verschillende estuariene ecotopen in de Westerschelde. Dijkgraaf stelt dat Rijkswaterstaat de gege vens van de afgelopen jaren niet wil publiceren. Dijkgraaf vraagt zich af of de resultaten van het 'slim storten' positiever zijn dan verwacht en dat deze resultaten de noodzaak van (verdere) ontpolde- ring ondergraven. Dijkgraaf wil dat het kabinet de resultaten als nog naar de Kamer stuurt. fensie heeft dan ook niet bekeken of mariniers in een leeg komend ziekenhuis kunnen worden onder gebracht. Volgens het kabinet is een nieuwe kazerne in Vlissingen 23 miljoen euro goedkoper dan re novatie van de kazerne in Doorn. De investering is na ruim acht jaar terugverdiend. De Algemene Re kenkamer liet vrijdag de Tweede Kamer weten dat een nieuwe ka zerne 'wellicht uiteindelijk niet no dig is gezien de ontwikkelingen binnen de krijgsmacht'. Grote Markt 11-13 Goes 0113227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3