STELLING sport 137 Stuur die stoere gasten naar het Kwakoe-festival Tijd voor harde sanctie en duidelijke campagne SPORTFOTO VAN DE WEEK Nossa solidariedade ao sentimento de todos os gaüchos DE STELLING Stel: ik heb een kronkel in mijn hoofd (wat volgens sommigen het geval is) en ik besluit een kaartje te ko pen voor FC Den Bosch- AZ. Ik trek het blauwe shirt met Tos hiba op de borst aan en zorg ervoor dat de mensen mijn tattoo van die grote Brabantse rivaal niet zien. Zo dra de wedstrijd een tijdje onderweg is, begin ik de geluiden te maken die ik thuis heb geoefend. Ik heb naar Animal Planet gekeken en ben dus goed voorbereid... Ik doe er alles aan om de vijand te vernederen. Het zou toch zomaar kunnen? Wie kan aan de buitenkant zien of ik een supporter ben van FC Den Bosch? Of juist eentje van pak 'm beet Wil lem II, die de boel eens lekker komt verzieken? Niemand. Het team van de beledigende fans' de wedstrijd la ten verliezen, is dus onmogelijk. Misschien zijn het wel helemaal geen aanhangers van die club. Misschien is die nederlaag precies waar zij op azen. Bewijs maar eens dat zij sup porters zijn van jouw club. In december was Nederland in rep en roer en werd het woord 'respect' massaal omarmd. In het tweede weekend van de laatste maand van 2012 werd op de amateurvelden niet gevoetbald, alleen in het betaald voetbal rolde de bal. Het leverde in drukwekkende minuten stilte op en overal werd het vingertje geheven. Nog geen twee maanden verder is er weinig veranderd. Een donkere spits wordt beschimpt en gekwetst, maar de juiste maatregelen ontbreken. Heel dat vak waar in Den Bosch de oerwoudgeluiden vandaan kwamen hadden ze schoon moeten vegen. Hup, iedereen eruit, opstellen in rijen van drie, gegevens checken en note ren, en opsluiten. Maak aan de rest van de wereld bekend waar de heer tjes zich bevinden wanneer ze wor den vrijgelaten, zoals Alfred Hein- eken ooit deed na zijn ontvoering. De daders hebben dan geen moment rust meer. Tenslotte mogen die stoere kerels in de zomer op het multicultu rele Kwakoe-festival in Amsterdam worden gedropt. Kijken of ze dan nog geluid kunnen fabriceren. Barry van der Hooft 'tA.DE Tijdens het bekerduel Den Bosch- AZ waren meermaals oerwoudgelui den te horen. Aanhangers van de thuisploeg hadden het daarmee ge munt op AZ-aanvaller Jozy Altido- re. Het duel werd gewoon uitge speeld. Vanwege deze gebeurtenis de stelling: bij oerwoudgeluiden moet de wedstrijd gestaakt worden en verliest het team van de beledi gende fans automatisch. Bij oerwoudgeluiden moet de westrijd gestaakt worden en verliest het team van de be ledigende fans automatisch. Reageer op pzc.nl/sport Het is een goede keuze van Wesley Sneijder om voor Galatasaray te kiezen eens oneens Het wordt tijd dat wan toestanden in de Ne derlandse stadions - oerwoudgeluiden, an tisemitische leuzen, zwaar beledigende spreekkoren - hard en duidelijk worden aangepakt. Toen AZ-speler Jozy Altidore dins dagavond door de Den Bosch-aan hangers oerwoudgeluiden naar zijn hoofd geslingerd kreeg, vroeg arbiter Reinold Wiedemeijer eerst aan hem of hij er last van had en of er opgetre den moest worden. Da's niet zo vreemd, maar zo'n be slissing moet je niet aan een belaag de voetballer overlaten. Het zou heel goed zijn als de KNVB met een dui delijke sanctie komt: de wedstrijd di rect staken en het team van de beledi gende fans verliest het duel. In vol gende gevallen weet Wiedemeijer dan meteen wat hij moet doen. Je kunt zeggen: ja, maar dan lijden de goeden onder de slechten. Tja, dat is altijd zo met dit soort zaken. Het zal een paar keer heel erg pijn doen bij clubs en ware supporters, maar daarna is het wel over met het be wuste gekwets vanaf de tribunes. Be langrijk is wel dat er veel ruchtbaar heid aan de sanctie wordt gegeven. De KNVBoet in de media en de sta dions overduidelijk maken wat er ge beurt als publiek over de schreef gaat. Doe je als supporter dit, dan bena deel je je club en de anderen in het stadion op de volgende wijze... En herhaal het eindeloos, totdat ieder een er van doordrongen is. Voor de individuele, zich misdragen de supporters moet er een stadionver bod komen, met meldingsplicht op het politiebureau tijdens duels van de bewuste club. En de clubs moeten duidelijk maken dat ze de schade op hen verhalen. Dan voelen ze het ook nog eens in hun portemonnee. In bij voorbeeld Engeland zijn ze veel stren ger dan in Nederland. En de sanc ties, onder meer tegen supporters die het veld op komen, werken daar ook. In Nederland is men niet zo van de harde aanpak, maar die moet er wel komen. Dat snapt na dinsdag toch ie dereen? Roeland van Vliet PORTO ALECRE - Spelers van Gremio - met geheel rechts ex-international Zé Roberto - dra gen voorafgaand aan het duel in de Copa Libertadores met Liga de Quito een banner het veld op met een boodschap voor de gewonden en nabestaanden van de slachtoffers van de brand in een disco in Santa Maria, enkele dagen eerder. 'Sterk zijn Rio, we zijn samen, ieder een voor iedereen', luidt de tekst. De brand eiste 235 levens en 143 mensen raakten ge wond. Kort voor de aftrap wisten de spelers van Gremio nog niet dat hun club even later zelf aan een ramp zou ontsnappen. Toen Elano na ruim een uur de 1-0 maakte, stormden de fans uitbundig de tribunes af. De mensen op de onderste rijen werden hard tegen de hekkens gedrumd, waardoor die het begaven. Enkele fans vielen naar beneden, maar wonder boven wonder raakten slechts acht supporters gewond. Gremio won het duel met de opponent uit Ecuador vervolgens na strafschoppen. foto Neco Varella/EPA zaterdag 2 februari 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37