321 sport Daley Blind krijgt kans in testcircus Oranje Onrust bij Vitesse na uitblijven transfers 6 Zelfs huwelijk wijkt voor stoeltje Formule 1 f Istvan Bakx maakt debuut bij Den Bosch Selectie zaterdag 2 februari 2013 MHMMNNBSEBi IIM III llllli III1W1I I'll I llill 'In r^TTBW'WBW'WW'WWIPWI door Roel Wiche ZEIST - Met een wederom grondig verbouwde spelersgroep gaat Oran je op weg naar de eerste interland van 2013, woensdag in de Arena te gen Italië. Jonathan de Guzman, Daley Blind en Ola John zijn de nieuwste gezichten in de troepen van Louis van Gaal, de bonds coach die niet wil tornen aan zijn voornaamste selectiecriteria: vorm en fitheid. Het Nederlands elftal begint zo aan de oefenwedstrijd tegen de vi- cekampioen van Europa met wei nig vet op de ribben, wat betreft in dividuele klasse en ervaring. Gelou terde spelers (Robben, Van der Vaart, Heitinga, doelman Stekelen burg) missen in de ogen van Van Gaal te veel spelritme. Andere sleu telspelers die niet geselecteerd zijn, zoals aanvoerder Wesley Sneijder en coming man Leroy Fer, beleef den een hectische transferperiode. Sneijder moet zijn status zien waar te maken bij Galatasaray, Fer is hevig teleurgesteld na het afket sen van zijn droomtransfer van FC 1\vente naar Everton. En in zo'n si tuatie moet je in de filosofie van Van Gaal even tijd nemen om de scherven bij elkaar te rapen. „Met fitheid bedoel ik niet alleen geeste lijke fitheid, maar ook mentale fit heid. Een speler als Fer kan nu be ter even bij zijn club tot rust ko men. Niet bij Oranje, we zijn geen revalidatiecentrum." De bondscoach wilde vrijdag in Zeist het glas niet alleen halfleeg zien. Hij beoordeelde zijn Oran je-selectie niet zozeer als mager, door Pim Roelofs ARNHEM - Vitesse-trainer Fred Rut ten en technisch directeur Ted van Leeuwen hebben zich vrijdag ziek gemeld. Het is maar de vraag of Rutten terugkomt en zondag tij dens de beladen streekderby met NEC op de bank zit. Rutten lijkt aan te sturen op een breuk. De coach liet zich na de met 4-0 verloren bekerwedstrijd tegen Ajax donderdag erg kritisch uit over de clubleiding. De trainer had om drie nieuwe spelers ge vraagd, maar er kwam niemand en twee spelers vertrokken (Nicky Hofs, verhuurd aan Willem II en Giorgi Chanturia, verhuurd aan Alania Vladikavkaz in Rusland). Donderdag sloot de transferwin- dow. 'De eigenaar (Merab Jorda- nia) schreeuwt van de daken dat we moeten meedoen om het kam pioenschap. Dan moet je dat ook waarmaken en niet supporters voor de gek houden', riep Rutten, die vervolgens bij Ted van Leeu wen in de auto stapte en niet mee reed met de spelersbus. Erwin Kasakowski, de algemeen di recteur van Vitesse, was niet blij met de woorden van Rutten en reageerde vrijdag geïrriteerd. Kasakowski speelde een dag eerder een hoofdrol in de soap rond Kei vin Leerdam. Feyenoord dacht de speler per direct te verkopen aan Vitesse, maar de directeur weiger- maar wel als 'spannend'. Het ont breken van twaalf potentiële inter nationals - volgens de telling van Van Gaal - maakt de weg vrij om verder te gaan met het testen van de jongere generatie. De Guzman (uitstekend op dreef bij Swansea) en Blind (bezig aan een sterk Ajax-seizoen) debuteren in een Oranje-selectie. Voormalig Twen- te-aanvaller Ola John, die onder Bert van Marwijk al eens opgeroe pen was, is momenteel de revela tie van Benfica. Zij zullen alle drie vermoedelijk speeltijd krijgen. Van Gaal is benieuwd. „Jonge spelers die bij hun club in vorm zijn, moe ten dat nu ook op een ander po dium laten zien." pagina 34: interview Van Gaal Doel: Kenneth Vermeer (Ajax), Tim Krul (Newcastle United) en Mi chel Vorm (Swansey City). Verdediging: Daley Blind (Ajax), Daryl Janmaat (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Joris Mat- hijsen (Feyenoord), Ricardo van Rhijn (Ajax), Ron Vlaar (Aston Villa) en Stefan de Vrij (Feyenoord). Middenveld: Jordy Clasie (Feye noord), Marco van Ginkel (Vitesse), Jonathan de Guzman (Swansea Ci ty), Adam Maher (AZ) en Kevin Strootman (PSV). Aanval: Klaas-Jan Huntelaar (Schal- ke 04), Ola John (Benfica), Dirk Kuijt (Fenerbahce), Jeremain Lens (PSV) en Robin van Persie (Man chester United). Na 6 jaar heeft de Nederlandse au tocoureur Christijan Albers een op volger in de Formule 1. de een handtekening te zetten on der de verbintenis. Martin van Geel, technisch directeur van Feye noord, daarover: „Ted van Leeu wen heeft tien dagen met ons on derhandeld over Keivin Leerdam. Donderdagochtend hebben wij overeenstemming bereikt. Vitesse zou een afkoopsom betalen van 450.000 euro. Wij hebben een overeenkomst opgemaakt en voor zien van de benodigde handteke ningen. Het was wachten op Kasa kowski, die tekenbevoegd is. Maar die handtekening kwam niet." Van Geel probeerde de zaak nog te redden en belde donderdagavond met Van Leeuwen. „De directie van Feyenoord zat de hele avond op kantoor te wachten. Ook Van Leeuwen werd steeds wanhopi ger." Van Geel vindt het vooral ver velend voor de speler Leerdam. „Hij had al afscheid genomen van zijn ploeggenoten." Kasakowski wil niet reageren op de woorden van Van Geel. Vitesse doet in de media geen uitspraken over ge sprekken met spelers en clubs. John Veldman, de zaakwaarnemer van Leerdam, reageerde vrijdag middag als door een adder gebe ten. „Ik ben heel benieuwd hoe dit verder gaat. Ik zeg er verder niets over." Ted van Leeuwen en Fred Rutten waren niet bereikbaar voor commentaar. Assistent-trai ner Stanley Menzo vervangt Rut ten tijdens zijn afwezigheid. Giedo van der Garde is de veer tiende Nederlander in de Formu le 1. De 27-jarige autocoureur uit Rhenen rijdt komend seizoen voor Caterham, de Maleisische renstal met de basis in het Engel se Leafield. door Hans Leber AMSTERDAM - Onder het nummer 21 zal Giedo van der Garde op 17 maart bij de seizoensopening in Melbourne op de grid staan. „Ik ben verschrikkelijk blij en hoop dat het de Nederlandse autosport een geweldige boost zal geven." In de zomer van 2007 reed voor het laatst een Nederlander in de Fi: Christijan Albers tijdens de Grand Prix van Engeland in een Spyker. De champagnefles werd vrijdagmiddag dan ook met een harde knal geopend in een Amster dams filiaal van Van der Gardes hoofdsponsor, het Nederlandse kledingmerk McGregor. Na maan den van onzekerheid kon de cou reur duidelijkheid geven over zijn toekomst. „Eigenlijk zijn we hier al twee, drie jaar mee bezig. Ik ben er eerder dicht bij geweest en nu is het dan zo ver", zei de coureur met een trots gezicht. De deal met Caterham werd pas de laatste week afgerond, vertelt Van der Gardes manager Jean-Paul ten Hoopen. „Wij hadden meerde re opties, zoals Force India en Ma- russia. Maar Caterham had ook meerdere mogelijkheden, met na men als Vitaly Petrov, Heikki Kova- lainen, Bruno Senna en Luiz Ra- zia. Het is echt heel spannend ge- DEN BOSCH - Istvan Bakx heeft vrij dagavond zijn debuut gemaakt voor FC Den Bosch. De Vlissinger kwam in de 58e minuut het veld in in de met 1-0 gewonnen thuis wedstrijd tegen Go Ahead Eagles. Randy Wolters tekende na negen minuten voor het enige doelpunt van de ploeg van Jan Poortvliet. Helmond Sport liet een uitgelezen mogelijkheid liggen om even aan kop te komen. De ploeg van trai ner Eric Meijers speelde 1-1 bij For- tuna Sittard. De Graafschap maak te een flinke sprong op de ranglijst door een dikke zege op Almere Ci ty FC: 5-1. FC Volendam had aan twee doelpunten van Jack Tuyp niet genoeg om te winnen bij FC Oss: 2-2. De confrontatie tussen de staartploegen FC Eindhoven en Ex celsior eindigde in 1-1. Beide ploe gen beëindigden de wedstrijd met tien man. weest. Het heeft ons bloed, zweet en tranen gekost, maar het is ge lukt. Giedo is pas gisteren in de Ca- terham-fabriek geweest om een stoeltje te laten maken. Zó span nend was het." Van der Garde, die in het verleden al bewees een goed coureur te zijn, heeft zijn plaats in de Cater- ham-stoel ook te danken aan een zakelijke 'package'. Zijn sponsor- groep bracht genoeg geld op om de plek bij Caterham te kunnen be talen. „We hadden voor Caterham niet het hoogste bod ten opzichte van onze concurrenten, maar ook niet het laagste", aldus Ten Hoopen, die geen mededelingen doet over de hoogte van de bedra gen. De naam van het Nederlandse kle dingmerk zal op de auto en op de pakken terecht komen. Van der Garde krijgt een eigen kledinglijn. „We hebben voor onze sponsors, onze zakelijke partners eigenlijk, dus -ook een goede deal kunnen sluiten." In zijn dankwoord noem de Van der Garde specifiek zijn schoonvader, Marcel Boekhoorn, grootaandeelhouder bij McGregor en een vermogend man. „Je steunt me al jaren Mars, dankjewel daar voor." Van der Gardes teamcollega bij Caterham was al eerder be kend: de 21-jarige Fransman Char les Pic. De twee kennen elkaar, re den ook al samen in de talenten klasse GP2 voor het team van Bar- wa Addax in 2011. Van der Garde verspeelde dat seizoen in de laat ste races zijn kans op de titel, werd vijfde en moest zelfs Pic een plaats je voor laten gaan. De twee haal den samen voor Barwa wel het teamkampioenschap binnen. Volgens Caterhams nieuwe team baas, de Italiaan Cyril Abiteboul die eind vorig jaar Tony Fernandes verving, is de keuze voor Pic en Van der Garde logisch. „Giedo is nog jong, een rookie in de Fi die in de autosport steeds de goede stap heeft gemaakt. En Charles heeft het vorig jaar bij Marussia goed gedaan. We kiezen voor jeugd en dus voor een traject van drie jaar, de lange termijn. We heb ben er vertrouwen in dat Giedo zichzelf en het team verbetert, zo als hij dat vorig jaar ook bij ons GP2-team heeft gedaan. We willen verbetering, dus is het goed dat on ze staf, het team, ziet dat we din gen hebben veranderd, zoals de coureurs." Van der Garde weet wat de bedoeling is na een jaar waarin Caterham ternauwernood Marus sia achter zich kon laten. „De beste van de nieuwkomers zijn, is niet meer genoeg. We willen aanvallen op de teams voor ons. Top tien zal nog moeilijk worden en het moet ook wel heel gek lopen wil ik op het podium staan dit jaar. Maar we willen richting Toro Rosso, Williams en Force India." Voor Van der Gardes vriendin, Boekhoorns dochter Denise, had het heuglijke nieuws een minder leuk kantje: haar huwelijk met Gie do dat voor deze zomer op de agenda stond, gaat niet door. „Want ik heb het dan te druk met als snelste door de bocht te gaan, als laatste te remmen", lachte Van der Garde. „Maar in de winter, dat beloof ik je, gaan we touwen." Ko mende week al zal Van der Garde in de Caterham plaatsnemen tij dens de eerste trainingen vooraf gaand aan het seizoen. Kolbeinn Sigthórsson wordt geknuffeld door zijn ploeggenoten na zijn tref fer tegen Vitesse. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32