21 zeeland Ramp-herdenking als netwerk-evenement Oefenen in omgaan met overstroming Beëdiging Opschieten met uitvoering Deltaplan 2.0 PZC zaterdag zaterdag 2 februari 2013 door Maikel Harte De Last Post klinkt in Oosterland. Dat een beëdiging van een Zeeuwse gedepu teerde nog eens lande lijk nieuws zou zijn. Het gebeurde van de week toen bekend werd dat de beëdiging van Carla Schönknecht als nieu we gedeputeerde fout was ge gaan. Schönknecht was door onze commissaris van de koningin beë digd als Statenlid in plaats van als gedeputeerde, ze had de verkeer de arm opgestoken omdat ze haar kleindochter op de rechterarm had en ten slotte zei ze ter bevesti ging van de eed 'Zo waarlijk hel- pe mij God allemachtig', terwijl het 'almachtig' moest zijn. Wat niet bekend werd is, hoe ze er nu achter zijn gekomen dat het fout was gegaan. Tijdens de beëdiging was het immers niemand opgeval len. Zat de griffier 's avonds naar Omroep Zeeland te kijken en dacht-ie: oh nee, ze zegt 'al-luh- machtig'? Was het Schönknecht zelf die de foto's nog eens bekeek en dacht 'oei ik had mijn klein dochter op de verkeerde arm'. Of was het Karla Peijs die 's nachts wakker schrok en haar man aan stootte: „Schat ik heb vandaag een blunder gemaakt, ik heb Schön knecht verkeerd beëdigd." Haar man zal wel iets gemompeld heb ben in de trant van 'maak je niet druk, je bent toch bijna gestopt'. Drukte is er nu toch, want op ad vies van een staatsrechtdeskundi- ge gaan ze de beëdiging opnieuw doen, al kan ze tot die tijd ge woon haar werk doen. Waarom zou je het dan per se overdoen? Echt serieus wordt zo'n beëdiging bovendien toch niet genomen. Want laten we eerlijk zijn, ik vind het idee van een kleinkind op de arm tijdens een beëdiging aan doenlijk, maar het krijgt daarmee toch min of meer de allure (of het gebrek daaraan) van een prijsuit reiking bij de voetbalvereniging, de bingo bij de tennis of de huldi ging vanwege het vijfentwintig jaar lidmaatschap van de zwem- club. Mij heb je er verder niet mee. Sterker nog, wat mij betreft laten we clown Bassie van Bassie en Adriaan beëdigen. Dan wordt het pas echt leuk. Ik hoor het hem al zeggen: „Zo waarlijk helpe mij God.... Allememachies!" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T-.0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op beta ling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Zestig jaar na de Watersnood is de herdenking een mega-evene- ment geworden. Onder de vier honderd belangstellenden is het zoeken naar emotie. door Ben Jansen Zet twee bestuurders bij elkaar en je hebt een overleg. Voeg er wat (oud-)bewindslie- den (onder wie Jan Peter Balkenende), drie commissa rissen van de koningin, gedepu teerden, dijkgraven en hoge ambte naren aan toe en je hebt een net werkbijeenkomst. De centrale her denking van de overstromings ramp van 1953 bij het Watersnood museum in Ouwerkerk is hard op weg een relatie-evenement te wor den. Met de faciliteiten die daar bij horen: een verwarmde partytent, rijen stoelen en een kopje koffie voor de vierhonderd genodigden. Onder hen honderd nabestaanden van slachtoffers van de Ramp. Natuurlijk spreken burgemeester Gerard Rabelink van Schou wen-Duiveland en commissaris van de koningin Karla Peijs de juis te woorden. En er is een gedicht en een toepasselijk lied. De burge meester stelt vast dat mensen het water pas als vriend gaan zien als ze zich veilig voelen achter de dij ken. De commissaris vindt het hoog tijd dat ondanks alle aan dacht die aan die dijken wordt be steed, vaart wordt gemaakt met evacuatieplannen. Want je weet maar nooit. Rabelink en Peijs proberen ook het verlies te duiden dat zestig jaar geleden honderden gezinnen, fami lies en dorpen in Zuidwest-Neder land trof. In een persoonlijk relaas van een nabestaande voorziet het programma niet. Ook bij de kranslegging is er letterlijk weinig ruimte voor de familieleden van de slachtoffers. De in verband met de modderige bodem inderhaast neergelegde stalen rijplaten staan vol met officiële gasten. De familie leden van de slachtoffers houden zich terzijde. Initiatiefnemer voor het Watersnoodmuseum Ria Ge luk beziet de drukte met gemeng de gevoelens. „Fijn dat er zo veel aandacht voor de herdenking is, maar het wordt zo wel erg groot." Elf kransen wachten tot ze aan de voet van het watersnoodmonu ment worden neergelegd. In de re gen. En zo hoort het ook. Zoals Peijs het eerder al zonder enige spijt constateerde: „Ik heb als com missaris van de koningin nog nooit mooi weer op 1 februari meegemaakt." De regen deert ook Corien de Waaij van Oosterlands Fanfare niet. Met klare toon blaast ze voor afgaand aan de minuut stilte de Last Post. „Makkie", zegt ze achter af „Vorig jaar vroor het acht gra den en het jaar daarvoor sneeuw de het." Hoe mooi de kransen ook, hoe welgemeend de woorden, hoe op beurend de aanwezigheid van al die autoriteiten, de échte herden king heeft later op de dag plaats in de verdronken dorpen, waar de grafstenen op de begraafplaatsen de maatlat zijn voor de omvang van de Ramp en waar nabestaan den in de kerk hun verhaal venel len. In hoekige zinnen, om hun emoties te beheersen. Iets wat maar zelden lukt. AnneVegter @Anne_Vegter Zilt kwam het water, goddeloos en kil. Krap zestig jaren later, de zee gedenkt stil. Deltacommissaris Wim Kuijken wil vaart zetten achter de plannen om het getij terug te brengen in afgesloten deltawateren in Zuidwest-Neder land. Op een veilige manier om te gelijkertijd de natuur en de econo mie te versterken. Tijdens de opening van de vierde caisson van het Watersnoodmu seum omarmde Kuijken de ideeën die Rijkswaterstaat de afgelopen ja ren in samenspraak met de drie provincies, gemeenten en maat schappelijke organisaties heeft ont wikkeld voor het Deltaplan 2.0. Die ideeën beogen de nadelige ef fecten van de Deltawerken zo op te lossen dat economie, werkgele genheid, natuur en milieu er beter van worden. De instemming van Kuijken is niet onbelangrijk. Hij adviseert als regeringscommissaris rechtstreeks de minister van Infrastructuur en Milieu. „De bescherming tegen het water moet beter en slimmer", zei Kuij ken. „We moeten niet alleen het veiligste land van de wereld blij ven, maar ook slimmer worden voor als er toch iets fout gaat. Dat betekent ruimtelijke ordening om de gevolgen te beperken en gereed staat als het mis dreigt te gaan." Hij noemde ook de structuurvisie Grevelingen Volkerak-Zoommeer die een antwoord moet geven op de vraag of het mogelijk is op deze wateren een beperkt getij terug te brengen, met een getijcentrale als economisch winstpunt. En op wat kleinere schaal: een bellenscherm in de jachtsluis van de Krammer sluizen om te proberen of zo zout water beter kan worden tegenge houden en proeven in de Nieuwe Waterweg om de zoutind ringing te beperken. Dat zijn innovaties die volgens Kuijken in de hele we reld toepasbaar zijn. 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor C 9,95 (PR06AKT1E) Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische incasso: €28,95 per maand 82,50 per kwartaal mQv Postcode:Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar pic.nl/abonrwrsn of stuur deze bon zonder postzegel naar PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg, PritsiMpipnpefl voorbeNxjden. Op alte mfcymatw die u verstrekt rs de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing in het colofon »an de krant en oo de website treft u nadere informatie aan. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - In de polder bij Scharendijke komt mogelijk een trainingscentrum waar overstro mingen kunnen worden nage bootst. De stedebouwkundige bureaus Ur ban Jazz en Space Value in Breda zijn door de gemeente Schou wen-Duiveland en het Grevelin- genschap gevraagd hun concept verder uit te werken en te toetsen op haalbaarheid. Het oefencen trum moet zo'n 5000 vierkante meter groot worden. Op het ter rein wordt een mini-dorp ge bouwd. De huizen en wegen kun nen binnen een kwartier onder water worden gezet, legt mede-ini tiatiefnemer Jan-Hein Biemans de opzet uit. Deze zogeheten 'floodex- perience' is in eerste instantie be doeld om burgers te laten ervaren wat er gebeurt bij een overstro ming en hen zo te trainen in hun eerste handelen, totdat de profes sionals er zijn. Maar ook hulpverle ners, scholen, en de Technische Universiteit Delft hebben inmid dels belangstelling getoond, aldus Biemans. In het centrum kunnen tevens experimenten worden ge houden, stelt hij zich voor. „In een grote betonnen bak kun je realis tisch onderzoeken wat de water kracht doet met een auto, een huis, een mens." Biemans gaat uit van een investering van 5 miljoen euro. Met de verwachte 40.000 be zoekers per jaar is het centrum vol gens hem kostendekkend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2