zeeland 127 Weer negen jaar voor Terneuzense schutter Boer moet aan zout gewas Zaterdag 8 juni 2013 www. deltari idefortheroses.n ll Ride for the Roses Ga samen de strijd aan en schrijf nu in! Zeeland Donderdag Vrijdag vernieuwt in samenwerking met PZC ten behoeve van g° É'ii-i EHBKZir*! zaterdag 2 februari 2013 weer klinkt ter (maar vooral van de kleinkinde ren) te bewonderen: een jonge ridge back van negen weken. Ver volgens naar mijn enige oom in de Noordoostpolder gereden en ver halen over vroeger gehoord. Voor al over 1 februari. Ook hem zal ik maar op de lijst van te intervie wen personen zetten. Uitgebreid gepraat naar aanleiding van de tv-uitzending van Andere Tijden vorige week zondag, over wie er wel en wie niet in aanmerking kwam in '53 voor een bedrijf in de NOP. Daarna in het hotel eerst nog dit verhaal gemaakt. 's Morgens in Emmeloord naar de presentatie van het boek: Tranen op het Land. Het gaat over de boe ren die na de ramp in de polder een nieuw bedrijf hebben gekre gen. Goed dat hun verhaal over de ramp en het opnieuw beginnen, weer klinkt. De titel is ontleend aan het ant woord van iemand die zijn drie kinderen zag sterven van de kou, nadat ze op de dijk waren geko men. De schrijver vroeg hem hoe hij met dit verdriet verder kon en met een armzwaai naar zijn land was zijn antwoord: „Daar op het land liggen mijn tranen..." Het programma was met veel zorg gebracht, met liederen door vijftig schoolkinderen, toelichtingen en een videopresentatie. Het belangrijkste voor mij waren de nieuwe contacten voor het Oral History Project, onder anderen met mijn vriendje van voor de ramp die ook naar de NOP was vertrokken. Ben benieuwd wat hij kan vertellen over de veranderin gen van Oosterland naar de NOP. Dat geldt ook voor alle vaders die nu op het lijstje staan. Wat heeft het met hen gedaan om in Zee land weg te gaan en daar een nieuw bedrijf op te bouwen? 's Avonds de herdenking bijge woond in Raamsdonksveer van de nu acht gemeenten, die waren ge troffen. Toch wel speciaal was dat het programma begon met frag menten van de interviews die we voor het OHP daar gemaakt had den. Thuisgekomen ligt er een aan tal leuke mails over de presentatie van Ineke van Dijke en mij bij Klokhuis van onze watersnoodbe levenissen en/of herinneringen. Vandaag dan eindelijk de herden king waar we deze weken naartoe gewerkt hebben. De ontvangst is goed geregeld in een grote warme tent. En weer waren er meer mensen dan in het verleden. Diverse tv- en radiostations verzorgen opnames. Ook de Franse televisie is weer aanwezig, dus begonnen met een interview met hen. In het pro gramma was ruimte voor diverse toespraken met onderbrekingen voor een lied en gedicht. Onze toe komstige voorzitter, Karla Peijs, heeft het in haar toespraak over het verleden en de toekomst en hoe bewust en veilig we zijn. Hier voor herhaalt ze enkele malen: En toch... en vraagt zich dan af of we wel bewust zijn hoe veilig we zijn of wat er moet gebeuren als het fout gaat. Er worden bij het monument kran sen gelegd door de vele vertegen woordigers, maar ook door kinde ren. Hierna mag ik voor een aantal tv-programma's mijn reactie ge ven en mis daardoor de opening van de vierde caisson. Tot slot van de dag komt de Delta commissie van Cees Veerman nog voor een rondleiding en wacht morgen alleen de open dag, voor dat we weer terugkeren naar een normaal levenspatroon met opna mes en verwerking van het OHP. Hoe emotioneel en inspannend dat ook is, lijkt het me weer een rustige periode. DEN BOSCH - Een Terneuzenaar (28) is in hoger beroep veroor deeld tot een celstraf van negen jaar voor zijn betrokkenheid bij een schietpartij in de nacht van 13 februari 2011 bij café De Twee Hee- ren. Tijdens die schietpartij op het Arsenaalplein in Terneuzen raak ten drie mensen gewond. De straf, opgelegd door het ge rechtshof, is gelijk aan de eis van de advocaat-generaal en gelijk aan het eerdere vonnis van de Middel burgse rechtbank. De verdediging stelde twee weken geleden dat de verdachte niet de schutter was. Het was druk op het plein en er waren wel meer men sen met dezelfde uiterlijke kenmer ken als de verdachte. Dat de getui gen zich hebben vergist, verwerpt door Frank Balkenende Buit unieke, economische kansen die er in Zeeland liggen uit. Dat is de rode draad in het economisch beleid van de provincie voor de ko mende vier jaar. Bedrijven, kennis instellingen en overheid werken in negen businesscases aan slimme en groene projecten, waarmee kei harde euro's kunnen worden ver diend en nieuwe banen worden ge schapen. De PZC besteedt de ko mende weken aandacht aan die ne gen projecten. Vandaag de eerste: nieuwe teelten en technieken in de landbouw. De kartrekkers van de land- bouw-businesscase zijn Wim Tac ken en Maarten Janse junior. Tac ken is een bekende in Zeeland. Hij was hoofdingenieur-directeur en later directeur visserij van wat toen nog simpel het ministerie van Landbouw en Visserij heette. Verder was Tacken voorzitter van de raad van bestuur van de DLV Adviesgroep (landbouwvoorlich ting) en bestuursvoorzitter van Frugiventa, het Nederlandse groen ten- en fruit-handelsplatform. Hij kent de Amerikaanse markt als Landbouwraad van de Nederland se ambassade in Washington. Een zwaargewicht dus, die momenteel als economisch adviseur van de provincie optreedt. Maarten Janse junior is akkerbouwer in Wol- phaartsdijk, bekend om zijn teelt van zeekraal in de polder. Wat is jullie missie?" „In één zin: meer rendement uit de primaire landbouw halen door nieuwe teelten en technieken te ontwikkelen. Tot 2016 hebben we de tijd om daarvoor projecten in gang te zetten. Wat ons betreft ko men die ten goede aan de gehele Zeeuwse landbouw. Samen kennis ontwikkelen en delen dus." Wie zijn jullie partners? „Boeren, tuinders, ZLTO, ZAJK, maatschap De Wilhelminapolder, de CZAV, proefboerderij Rusthoe- ve, DLV Plant en ga zo maar door. Eigenlijk de hele keten." Op welke technische innovaties rich ten jullie je? „Dat zijn er verschillende. Een be langrijke ontwikkeling is high sen sing: het gebruik van satellietbestu ring, foto's die door drones en be- Boer Maarten Janse jr. en landbouwautoriteit Wim Tacken (rechts) helpen mee de Zeeuwse landbouw en visserij vernieuwen. foto Willem Mieras mande vliegtuigjes worden ge maakt en verder de toepassing van sensoren om preciezer meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen te doseren op de akkers. Het doel is deze drie technieken te combine ren en die kennis te verspreiden onder de Zeeuwse boeren. We kunnen qua financiering mogelijk gebruikmaken van een subsidie- pot van het ministerie van Econo mische Zaken. Over enkele weken weten we welke spelers dit project op zich nemen. Bedrijven zullen moeten investeren. Dat is de in steek van de provincie." Wanneer zien we resultaat? „Hopelijk voor 2016. Het is inge wikkelde materie. Het vergt heel wat stuurmanskunst om deze tech nieken versneld in te voeren in Zeeland." Wat levert het op? „Het bespaart de boer 200 euro per hectare. Dat is best veel geld. Het zorgt ook voor een duurzame re landbouw." Welke teeltvernieuwingen staan er op de rol? „De verzilting van Zeeland is on vermijdelijk. Daarom moeten we de teelt van zilte gewassen verder verkennen. Niet in de laatste plaats moeten we onderzoeken of er een afzetmarkt voor is. Kijk, de teelt van zeekraal en lamsoor is op zich prima, maar de afzetmarkt is klein. Dat geldt niet voor aardappe len. De toekomst is de teelt van zouttolerante rassen op verzilte gronden, waar je evengoed friet van kunt maken. Er worden al nieuwe rassen op proefvelden ge test. Als je voldoende kilo's kunt telen, is het de kunst daar afzet bij te vinden. Het servet moet een ta fellaken worden." Aan hoeveel zilte gewassen moeten we denken? „In het eerste jaar zetten we er vijf tig op de lijst, daarna nog eens vijf tig. Daarbij moeten we ook kijken of een deel geschikt is als grond stof voor de industrie. Dat is bioba- sed, het vergroenen van de indus trie. De akkerbouw kan hieraan bij dragen zonder dat de voedselpro ductie in gevaar komt." Ligt hier een mooie kans voor ex port? „Zeker. Nederland is sterk in plant- materiaal. Als wij hier een zoutto lerante pootaardappel kunnen ont wikkelen, dan kun je die zeker kwijt. Bijvoorbeeld in Marokko, waar verzilting van de grond ook een probleem wordt." Jullie zien het mes aan meer kanten snijden. Welke? „Het kan ook een boost zijn voor de afzet en marketing van streek producten, waar veel economische potentie in zit. Chefkok Edwin Vinke van De Kromme Watergang is een voorhoedespeler. Vinke als ambassadeur van streekproducten is op zich al goede marketing. Maar ook hier geldt: produceren is geen kunst, verkopen wel." het hof. Het acht de verklaringen van vier getuigen wel betrouw baar. De stelling van de verdedi ging dat er sprake zou zijn van een opzet van de slachtoffers om de man de schuld in de schoenen te schuiven, vindt het hof niet aanne melijk. De verklaringen van de ge tuigen en de slachtoffers vinden ook steun in de camerabeelden van die nacht. Volgens het hof staat vast dat de man de schutter is geweest. De drie slachtoffers ondervinden nog steeds de gevolgen van hun schotwonden. Eén heeft zijn oplei ding niet afkunnen ronden, de an der is arbeidsongeschikt geraakt en de derde heeft problemen met het uitoefenen van zijn sport, die hij op hoog niveau beoefende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27