261 zeeland Ebbe julder last van 't geluud? DAGBOEK cv. Jaap Schoof, vrijwilliger Watersnoodmuseum in Ouwerkerk Jaap Schoof, vrijwilliger van het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk heeft een drukke week achter de rug. In dit dagboek ver telt hij daar over. Zaterdag 26 januari Zondag Maandag Dinsdag Woensdag zaterdag 2 februari 2013 door Frans van der Heijde Het verhaal, dat 'n me vertelde was vö mien eêl herkenbaer. Ie ao uut m'n eihen 'boek' vö kunne leze...! Ie ao d'r dudelijk moeite mee. Gebore in de jaeren veertig, nog hroöt gebrocht in een tied dao je zunig an moest doe en nae een leven van ard werreken noe genietend van z'n ouwe dag, kreeg 'n 't naegeslacht op bezoek. Kleinzeune, net veertien jaeren joeng, was ook meegekomme! Te- missen.... Ie was t'r bie, gooide z'n eihen in een oek van de banke, pakte z'n mobiel en d'eestvolgen- de tied ao je hin kind an z'n. Je oorde wat geluden uut z'n apperaat komme, mè verder was 't stilletjes op die bank. Ie ao nauwe lijks tied vö z'n deu oma angeboöie thee en een stikje beu- terkoeke stroeng op taefel te verin tresten! Nae zö'n drie kwartier kon opa het toch nie laete om te vraehen of'n 't toch wè gezellig vond bie oma en opa. Het énige, ietwat af wezige antwoord was: „Ebbe jul der soms last van 't geluud, dan wil ik m'n koptillefoon wè opzet te...!" Jae, opa en ik waere 't eêl mee me- kaore eêns; wi bin de huus tegen woordig toch aol mee bezig...? Ze tovere van aoles vö den dag op zö'n klein rotding, 'praote' mee iedereên en vertelle eêl ulder ziele en zaligheid an de wereld. En het is of ze niks anders mi kunne. Ik ore mensen van de leeftied van 'opa' en van mien d'rover moppe- re, d'reihen d'rover verwondere en bie tied en stond ergere! Buten spe- le...? Wat is dat...? Knutsele...? Voetballe..? Muziek maeke..? Zou- we de huus het dan echt nie leuk mi vinde om gewoon es een boek te pakken? Di bin zövee mooie jeugdboeken, de bibliobus stopt vlakbie. 't Kost niks en 't liekt ons toch nöha wat zinniger dan twitte- re, hyves en facebook, dan games en you tube en oe of aol die zaken en dingen ook eête mohe. Eigenlijk zou ik eêl deze 'Streek taal' vol wille schrieve mee een anklacht tegen aol dat 'lege gedoe', mè ik ouwe m'n eihen in, wan ik moe oppasse. Een stuitje gelee las ik een hroöt verhaal over 'Lezen', een scherpe aanval op 'leeg gedoe' van de huus. Het was in 1918 ge schreven en het opende mee de volgende volzin: „Lezen is in 't algemeên nie an te bevelen!" En 't vervolg liet an dudelijkheid ook niks te wensen over..! Een bloemlezing: „De huus zitte stil in een oekje, ze vraehe niks mi an ulder ouwers. Ouwers kunne de leeswoede van de huus nie mi beteugele, wete nie mi wat ze leze. Het is verknoeiing van tied, ze doen gewoon niks. Wat vö hröte mensen de kroeg is, is vö de huus het lezen; onverant woordelijke levensvernietiging. Di bluuf niks van ange, behalve as 't over 'schuinigheid' haet. Een rond leiding in het onbekende land van de zinnelijke liefde is fataal vö op groeiende huus! Leer ze toch zwemme, fletse, wan- dele. Leer ze d'r anden te gebru- ken, leer ze praote, mè laet ze nie leze...!" Di oordt nog even geweze op het feit, dat, as de huus toch ies leze, ze goeie, riepe en 'nobele' boeken moete he leze, boeken, die levens kracht bezitte. De kern van 't verhaal oordt dude lijk weergegeve: „Liever nooit leze dan aoltied leze!" Kiek mensen en dirom moe ik ook vorzichtig weze mee m'n mêning over 't 'speel goed' van noe, wan ik zou 't nie leuk vinde as dat streektaalverhaal van vandaehe over vuuftig jaer wi in de krante komt....! woonplaats: Goed dat hun verhaal Net als alles de laatste weken staat ook deze dag in het teken van con tact met de pers. Een ploeg van Frances is al enkele dagen te gast en maakt vandaag opnames in het Watersnoodmuseum. Ze zijn enorm onder de indruk van 1835+ 1 het multimediaproject waar bij tweehonderd slachtoffers als het ware een stem krijgen. Ze zijn blij dat ik erin geslaagd ben een van de kinderen op een foto waarop koningin luliana witte ko nijnen uitdeelt, heb kunnen vin den. Piet van Westen komt vertel len dat hij eigenlijk meer onder de indruk was van de koningin dan van het feit dat hij een konijn kreeg. Na de middag buitenopnames ge maakt: aan de Oosterschelde met zijn schuimkoppen en oplopende golven in een snerpende kou (leek een beetje op '53). Daarna van het vlakke Zeeuwse land met grote groepen vogels en later nog meer Zeeuwse beelden. Hierdoor de presentatie van het tweetalige boek van Jasper Goed- bloed over de ramp buiten Neder land gemist. Op mijn verzoek is hij daar enkele jaren geleden mee begonnen. Nellie Verton mag bij de herdenking in Engeland (op 31 januari!) een exemplaar aanbieden aan prinses Anne. Jaap Schoof staat Gerrie Eickhof van de NOS te woord tijdens de herdenking in Ouwerkerk. Zoals gebruikelijk vandaag naar de kerk geweest, we deelden het Hei lig Avondmaal. En we kregen, samen met de kin deren, een boodschap mee over knopen in een touw (of ons le ven), die er eerst samen uitgehaald moeten worden voor het bruik baar is. Ik denk dat we knopen die velen hebben door de rampverhalen er ook samen uit zouden moeten ha len. Daarvoor hebben we elkaar nodig. Speciale gasten vandaag in het mu seum, behalve een grote groep vrij willigers die bezig is de expositie Harte-plicht in te richten, zijn dat Ben Cramer met een crew van het programma Museumgasten, ko men om een programma op te ne men om 9 februari uit te zenden. Ik mag geregeld uitleggen (of in fluisteren) wat er te zien is en wel ke verhalen bij de onderwerpen horen, zodat het lijkt alsof ze het zelf weten. De rest van de dag wordt gevuld om de vele aanvra gen van de pers te koppelen aan mensen die een verhaal te vertel len hebben. Vandaag begonnen met reacties op de talloze mails over of naar aanleiding van de uitzending van het Oral History Project door Brandpunt. Daarna voor iemand een powerpointpresentatie ge maakt met veel beelden van Zuid-Beveland. Na een snelle hap in de auto, via Oude-Tonge, om Piet Buis op te halen, samen naar foto Dirk-Jan Gjeltema een radio-uitzending van Max om het verhaal te vertellen. Wat mij betreft een fiasco, te weinig (zoals afgesproken) over het project en te veel emoties. De frustraties blijven daarna een poos je gedachten be palen. 's Morgens naar de vroegere buur man die vertelde in de Brandpunt uitzending hoe hij ons met een roeiboot, van de boerderij haalde. Hij wordt 92 jaar! Daarna via Zeist om de nieuwe hond bij onze doch-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26