221 zeeland De bus geeft me vrijheid Fel signaal Sluise raad tegen ontpoldering Bekijk regelmatig het gebit van uw huisdier Trouwdag almanak Problemen kleine busjes - m' 'Met de bus kan ik de wijde wereld in. Met de taxi mag ik maar tot Kamperland' zaterdag 2 februari 2013 door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen. In aflevering 5: gebits verzorging bij kat en hond. Dag meneer de Kat, gaat u maar in de stoei lig gen en doe uw mond open. We zullen uw tandjes eens controleren. Was het maar zo eenvoudig. Een kat laat zich niet zomaar in de bek kijken. En toch is dat heel belang rijk. Niet alleen om de toestand van de tanden in de gaten te hou den, maar om de hele mondholte te controleren op rode zweertjes. Onschuldig ogende plekjes kun nen namelijk duiden op ellende. „Bij katten komt in de mondholte plaveiselcelcarcinoom voor. Dat is een heel agressieve tumor, die al leen in een vroeg stadium is te be handelen. Meestal zijn katten die met deze tumor bij ons binnenko men al ten dode opgeschreven", vertelt dierenarts Johan de Vos. Hij hamert niet voor niets juist nu op het belang van controles. Fe bruari is namelijk de Maand van het Gebit bij honden en katten. „Jaarlijks overlijden duizenden katten aan deze vorm van kanker. Een medicijn- is er niet. Alleen door baasjes het besef bij te bren gen dat mondinspecties belang rijk zijn om deze tumor vroegtij dig op te sporen, kunnen katten nog worden gered door een opera tie. Bij veel katteneigenaren zit dat niet in het denkpatroon. Het is ook best lastig, een kat werkt meestal niet zo makkelijk mee als een hond. Zijn bek openen gaat het beste door de bovenkaak op te Tip? redactie@pzc.nl Het Terneuzense echtpaar had vori ge week zaterdag vanuit hun appar tement op de zeedijk maar weinig zicht op de Westerschelde. Zuid-Be veland was verstopt achter dichte mist. Zelfs kinderen die op nog geen twintig meter afstand door de sneeuw rollebolden, waren alleen maar te zien dankzij hun felgekleur de jassen. Hoe anders was het precies veertig jaar geledentoen ze elkaar het jawoord gaven. „Was het toen ook van dat rotweer?", wilde hun dochter weten. „Welnee, helemaal niet. Het was prachtig weer. Wacht, ik zal het je eens laten zien." Moeder pakte de trouwfoto als be wijsmateriaal, maar dochter was niet erg overtuigd. „Het weer was toen in elk geval erg zwart-wit." Reizigers uit West-Zeeuws-Vlaanderen klaagden onlangs dat kleine busjes regelmatig vol zitten, waardoor onder anderen scholieren aan de haltes blijven staan. In kleine busjes passen maar acht men sen. Ook rolstoelers kunnen er vaak niet in. tillen en met een vinger onder de kin te duwen. Daardoor wordt de tong opgelicht en heb je een goed zicht op de mondholte." Uit we tenschappelijk onderzoek blijkt dat katten die tonijn uit blik eten een verhoogde kans op mondhol tetumoren hebben. De Vos: „Op vallend is ook dat wilde katachti- gen, zoals leeuwen, er geen last van hebben. Dat komt omdat zij op vooral zacht vlees kauwen en niet op hard voedsel zoals brok ken." Bij honden is het wél steeds ge bruikelijker om regelmatig het ge bit te laten controleren. „Tanden poetsen bij honden wordt bijvoor beeld steeds normaler. Het helpt tegen tandsteen en tandplak. Er is zelfs tandpasta met een vlees smaak. Een slecht gebit kan tot verspreiding van bacteriën in het lichaam leiden, die uiteindelijk re sulteren in tumorvorming op de ontstekingsplaats." Op veel puppycursussen wordt honden aangeleerd dat het baasje zo nu en dan eens in zijn bek moet kijken. „Zie je een bobbel tje, kom dan meteen naar de die renarts. Hoe eerder je er bij bent, hoe kleiner de ingreep is. Het Ne derlands Kankerfonds voor Die ren (waarvan De Vos voorzitter is, red) start dit jaar een voorlich tingscampagne over het vroegtij dig ontdekken van mondholtetu moren met als motto: kijk verder dan de tandenborstel lang is." Angela Maas reist liever met de bus dan met een speciale taxi voor gehandicapten. Ze ervaart tijdens haar reizen met het open baar vervoer nauwelijks proble men. „Zo'n taxi past niet echt bij mensen van mijn leeftijd." door Nadia Berkelder Ze rijdt zó met stoel en al de bus in. Angela Maas (32) uit Middel burg reist al jaren met de bus door Zeeland. Problemen zoals in Goes vorige week - toen er geen bussen be schikbaar waren voor rolstoelers - heeft ze eigenlijk nog nooit meege maakt. Ze kan altijd mee. „Sinds drieënhalf jaar doe ik eigen lijk alles met de bus", vertelt ze. „Ik heb vroeger heel de wereld rondgereisd, als rolstoeltennisster, ik reed zelf overal naartoe. Door dat ik complicaties kreeg bij mijn dwarslaesie was ik ineens gebon den aan het taxivervoer. In zo'n taxi moet je van het ene bejaarden huis naar het andere voordat je er gens bent. Dat is niet goed voor je eigenwaarde." Toen ze geweigerd werd voor de WMO-taxi omdat ze in gekantelde positie moest worden vervoerd, werd ze gedwongen een andere keuze te maken. Het werd de bus, de gewone lijnbus. „Ik las in de krant dat het openbaar vervoer in Zeeland als één van de eerste van alle regio's rolstoeltoegankelijk was. De eerste de beste keer dat ik met vrienden ging eten dacht ik: ik ga het gewoon een keertje pro beren." Het was wennen. „De buschauf feur zei: geen idee hoe het moet, maar het schijnt wel te kunnen." En het wende snel. Maas werd zelfs gevraagd om trainingen te ge ven aan chauffeurs, zodat ze we ten wat de mogelijkheden van hun eigen bus en de wensen en verwachtingen van een passagier in een rolstoel zijn. Bussen hebben bij de achterin gang een plank die de chauffeur of een medepassagier moet uitklap pen. Daarna is het een kwestie van erin rijden. „Er is altijd wel ie mand die die plank wil uitklap pen." Maas vindt dat mensen in rolstoelen hun angst voor het openbaar ver voer moeten afschudden. „De WMO-taxi is zó ingeburgerd, als je zegt dat je ook met de bus kan, worden mensen al bang, bang om die optie te verliezen, om in de toe komst gedwongen te worden met de bus te reizen. Jerwijl dat echt een heleboel voordelen biedt. Het is om te beginnen comfortabeler, je stuitert veel minder op-en-neer dan in zo'n klein busje." „Het grootste voordeel is dat je weet waar je aan toe bent. Met de taxi kun je nooit plannen: je moet een kwartier van tevoren klaar staan, maar de taxi kan ook een half uur later komen. Onderweg moet je mensen ophalen, en je moet steeds wachten, omdat me neer Jansen nog op de wc zit bij voorbeeld." „Juist doordat de bussen toeganke lijk zijn, kan ik de wijde wereld in. Met de taxi mag ik maar beperkt reizen, met de bus kan ik overal naartoe. Mensen zouden moeten ervaren wat het is om zo te reizen met het openbaar vervoer. Je ge voel van eigenwaarde neemt toe, Een mondinspectie bij een kat: til de bovenkaak op, plaats een vinger onder de kin en kijk goed onder de tong. door Martijn de Koning OOSTBURC - In Zeeland is genoeg grond ontpolderd. De stap van de Vogelbescherming om bij de rech ter méér ontpoldering af te dwin gen, gaat dan ook te ver. Dat laat de Sluise gemeenteraad weten aan alle betrokken instanties en over heden. Een motie met die inhoud werd donderdag tijdens een raadsverga dering gesteund door de complete Sluise raad. Wel was de meest 'groene' partij, D66, afwezig. De in diener van de motie, Adri Rosen- daal (Nieuw Gemeentebelang), sprak in een mondelinge toelich ting van 'gedram door de Vogelbe scherming'. „Dit wordt toch echt te gek." Overigens gingen de Sluise coalitie partijen pas akkoord met de in houd van de motie nadat Rosen- daal in de toelichting een verwij zing naar ontpoldering voor pro ject Waterdunen had verwijderd. Volgens de meeste leden van de coalitie is het omzetten van land bouwgrond naar natuur in het ge val van Waterdunen géén ontpol dering. Soortgelijke moties werden eerder al aangenomen door de gemeente raad in Hulst en, onlangs, door Provinciale Staten. je bent volledig autonoom." Maas is bang dat er door het ruime aan bod van taxivervoer zo weinig rol stoelers de bus instappen dat ver voerders de motivatie om te verbe teren kwijt raken. „Het wemelt in Nederland van de WMO-busjes, er zijn er meer dan gewone lijnbus sen. Je zou ze voor de grap eens moeten tellen. Het kan in de bus alleen maar beter worden als ieder een er gebruik van maakt." „Ik heb één keer problemen ge had. Ik moest overstappen op het Tolplein, richting Heinkenszand. De bus die ik moest hebben was 1 Uit het exploot d.d. 29-01-2013 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Öamrhe te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van de stichting Stichting Woongoed Zeeuws- Vlaanderen, gevestigd en kantoor houdend te Terneuzen, aan Petrus Leonardus van Bokstel, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats in Nederland en daarbuiten, is betekend het proces-verbaal d.d. 22-01-2013 waarbij ten verzoeke van requirante ten laste van gerequi- reerde beslag werd gelegd onder de daarin gemelde derde. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Alvarezlaan 1 4536 BA Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 106