zeeland 25 Controleer het gebit van uw huisdier Roncall"» voor sfeer een tien roncoku OPEN DAG zaterdag 2 maart 11.00- 15.00 uur wissenkerke Leerlingen kunnen proeven van sporten wissenkerke Infraroodinspectie van de gemeente vlissingen Gratis rondleiding in het Muzeeum rilland Paardentrailer met paard erin gestolen IN ALLE ZEEUWSE BOEKENKASTEN 0 kick uitgevers zaterdag 2 februari 2013 door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, as sistentes én baasjes wekelijks een kijkje in de wereld van Die- renziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. In aflevering 5: gebitsverzorging bij kat en hond. Dag meneer de Kat, gaat u maar in de stoel lig gen en doe uw mond open. We zullen uw tandjes eens controleren. Was het maar zo eenvoudig. Een kat laat zich niet zomaar in de bek kijken. En toch is dat heel be langrijk. Niet alleen om de toe stand van de tanden in de gaten te houden, maar om de hele mondholte te controleren op ro de zweertjes. Onschuldig ogende plekjes kunnen namelijk duiden op ellende. „Bij katten komt in de mondholte plaveiselcelcarcinoom voor. Dat is een heel agressieve tu mor, die alleen in een vroeg sta dium is te behandelen. Meestal zijn katten die met deze tumor bij ons binnenkomen al ten dode opgeschreven", vertelt dierenarts Johan de Vos. Hij hamert niet voor niets juist nu op het belang van controles. Februari is namelijk de Maand van het Gebit bij honden en kat ten. „Jaarlijks overlijden duizen den katten aan deze vorm van kanker. Een medicijn is er niet. Al leen door baasjes het besef bij te brengen dat mondinspecties be langrijk zijn om deze tumor vroegtijdig op te sporen, kunnen katten nog worden gered door een operatie. Bij veel katteneige naren zit dat niet in het denkpa troon. Het is ook best lastig, een kat werkt meestal niet zo makke lijk mee als een hond. Zijn bek openen gaat het beste door de bo venkaak op te tillen en met een vinger onder de kin te duwen. Daardoor wordt de tong opge licht en heb je een goed zicht op de mondholte." Uit wetenschap pelijk onderzoek blijkt dat katten Til bovenkaak op, plaats vinger on der kin en kijk goed onder de tong. die tonijn uit blik eten een ver hoogde kans op mondholtetumo ren hebben. De Vos: „Opvallend is ook dat wilde katachtigen, zo als leeuwen, er geen last van heb ben. Dat komt omdat zij op voor al zacht vlees kauwen en niet op hard voedsel zoals brokken." Bij honden is het wél steeds ge bruikelijker om regelmatig het ge bit te laten controleren. „Tanden poetsen bij honden wordt bijvoor beeld steeds normaler. Het helpt tegen tandsteen en tandplak. Een slecht gebit kan tot verspreiding van bacteriën in het lichaam lei den." Op veel puppycursussen wordt honden aangeleerd dat het baasje zo nu en dan eens in zijn bek moet kijken. „Zie je een bobbel tje, kom dan meteen naar de die renarts. Hoe eerder je er bij bent, hoe kleiner de ingreep is. Het Ne derlands Kankerfonds voor Die ren (waarvan De Vos voorzitter is, red) start dit jaar een voorlich tingscampagne over het vroegtij dig ontdekken van mondholtetu moren met als motto: kijk verder dan de tandenborstel lang is." Roncalli scholengemeenschap atheneum - havo - vmbo theoretische leerweg www.roncalli-boz.nl Leerlingen van de Noord-Beveland- se scholen kunnen voor het vierde jaar kennismaken van verschillen de sporten en verenigingen die ac tief zijn in hun omgeving. Het pro ject 'SportDoeMee!' moet kinderen enthousiasmeren voor sport in clubverband. Er doen elf clubs mee- mee. Kinderen uit de groepen 3 t/m 8 krijgen van school een keuze gids mee om in te schrijven. Een gemeente-ambtenaar van Noord-Beveland komt gratis wo ningen inspecteren met een infra- roodcamera als mensen kampen met vochtproblemen en koude plekken in huis. De camera maakt inzichtelijk hoe in huis warmte- en koudestromen lopen. De ambte naar geeft adviezen hoe problemen op te lossen. Hij is bereikbaar op het gemeentehuis. Het maritiem Muzeeum in Vlissin- gen geeft zondag weer een gratis rondje weg. Tussen 14.00 en 16.00 uur loopt een gids in het museum. Bezoekers kunnen aansluiten om te luisteren naar verhalen over van alles dat in het Muzeeum te zien en beleven is. De rondleidingen zijn open en vrijblijvend; tussen tijds aansluiten of afhaken kan. Meer info op www.muzeeum.nl Bij een stal aan de Bathseweg in Rilland zijn tussen dinsdag ochtend 11.00 uur en dinsdagavond 23.00 uur een paard en paardentrai ler gestolen. Het gaat om een vos- kleurige merrie met drie witte voe ten en een witte bles van het ras KWPN (Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland). De trailer is een zilvergrijze I for Willi ams, kenteken 48-WB-NL. DIT DOCUMENT HOORT THUIS Ruim duizend foto's De Watersnood-geschiedenis in de Delta s" De toekomst van water veiligheid Bijna 5 kilo geschiedenis 664 bladzijden dik Al 12.000 exemplaren verkocht estigjaar na'De Ramp' het vuistdikke boek fWATERSNOOD in woord beeld hét document over de meest aangrijpende na-oorlogse gebeurtenis in Nederland. Auteur Kees Slager doet op een indringende en vaak ook ontroerende manier verslag van De Ramp. Het beste werk van nationale en internationale topfotografen completeert dit bijna 5 kilo wegende en 664 bladzijden omvat tende standaardwerk. Ook een aantal bijzondere kleurenfoto's van De Ramp is in het boek opgenomen. Dit document is zó uniek, dat het in geen enkele Zeeuwse boekenkast mag ontbreken. WATERSNOOD bevat meeslepende verha len en meer dan duizend foto's. De auteur schrijft - over de watersnoden in lang vervlogen eeuwen. Over de vraag waaróm De Ramp van 1953 zich kon voltrekken. Over de slachtoffers, de evacuaties en over de hulpverlening die heel Nederland in grote eensgezindheid op touw zette. Over de rol van de media tijdens De Ramp. Over het dijkherstel, het Deltaplan, de door Ruben Oreel prachtig gefotografeerde gedenktekens en over het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Kortom: WATERSNOOD is een 'must' voor iedereen. De herziene uitgave van WATERSNOOD is vanaf 20 februari weer beschikbaar. U kunt het boek via onderstaande bon bestellen of online via WWW.KICKUITGEVERS.nl WATERSNOOD is ook te koop in de boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101