buitenland 19 Terreur in de Toscaanse wijngaarden China hackt New York Times Rajoy ontkent geheime boekhouding PP Wereldberoemde Brunello di Montalcino weggespoeld Brunellowijn 'Men heeft geprobeerd de naam Brunello om zeep te helpen' Was het maffia, wedijver, of een eenvoudige vendetta? Feit is dat Gianfranco Sol dera zijn wijn - misschien wel de beste van de wereld - kwijt is. vrijdag 1 februari 2013 Brunello di Montalcino is een wijn van uitsluitend Sangiovesedrui- ven, geproduceerd sinds 1842. Moet minimaal vijfjaar 'rijpen'. Cianfranco Soldera begon veertig jaar geleden. Hij doet alles met de hand, volgt alleen natuurlijke procé dés, geniet wereldfaam, ook vanwe ge zijn onderzoekmethodes. Produ ceert slechts 15.000 liter per jaar. Producenten zijn verenigd in het Consortium van Brunello di Montal cino, dat het merk beschermt en promoot, maar niet meer de sa menstelling van de wijn contro leert. De laatste twintig jaar hebben ook de allergrootste wijnmakers van Ita lië zich op de productie van Brunel lo gestort. Zij willen ook andere en goedkopere wijnen onder het Mon- talcino-label. Er zijn nu 250 produ centen, die op 3500 hectare 8,5 miljoen flessen produceren. Van de Brunello wordt 65 procent geëxporteerd, belangrijkste markt is de VS (25 procent). gekozen voor een schikking en zijn op hun post gebleven. Soldera hekelt de 'slaafse pers', maar ook collega's. „Ik heb des tijds op een vergadering van het consortium voorgesteld dat dege nen die in opspraak waren geraakt tijdelijk een stap terug deden - twee hebben met me mee ge stemd", zegt Soldera hoofdschud dend. De purist, de man die alles doet om Brunello te perfectione ren, was verslagen door de lobby die ging voor massa, of zoals hij het noemt 'liever Fiats wil maken dan Lamborghini's'. Precies vijfjaar na de eerste teke nen van het schandaal - toevallig of niet, precies de rijpingsperiode van een Brunello - zijn nu de Lam borghini's van Soldera vernield. De oude meester legt de link niet expliciet, zwijgt minzaam. Voorzitter van het Consortium Bindocci betreurt het incident maar verbindt het niet met het aanlengschandaal. „Ikzelf vind dat we onder de naam Montalcino ook goedkopere wijnen zouden moeten aanbieden, maar de meer derheid is hier tegen en dus ge beurt het niet. We zijn een demo cratisch instituut." Over Soldera is hij duidelijk. „Hij denkt als enige goede wijn te kun nen maken, weet altijd alles beter. Er zijn andere wijnen die er beter afkomen in de proèverijen." vandalisme ten laste gelegd kan worden. Voorzitter van het Brunello-con- sortium Fabrizio Bindocci wil wel kwijt dat Mannino banden had met de maffia. Maar hier, in Tosca ne, gebeurt nooit iets. „We zijn net 'een gelukkig eiland' waar de mensen de deur van het slot laten. Bovendien is een ex-werknemer van Soldera gearresteerd." Soldera wil weinig kwijt over de arrestatie. „De man heeft vier jaar voor ons gewerkt, er waren conflic ten, hij had een tractor om zeep geholpen." De zaak lijkt daarmee voor justitie duidelijk, maar de actie blijft toch wel heel extreem voor wat een simpel arbeidsconflict lijkt. Zit er dan toch een kleine maffiakant aan dit bizarre verhaal? Dan niet in Corleonestijl, maar als treffende Gianfranco Soldera in de wijngaarden bij Montalcino. foto Eelco van der Linden waarschuwingen of zelfs bedreigin gen tegen wellicht wat dwarse on dernemers? Soldera blijft cryp tisch en zegt te wachten op het proces maar bestrijdt ondertussen wel het idyllische imago van Mon talcino. „Wijngaarden zijn ver nield, men heeft geprobeerd - en is er deels in geslaagd, want de prijs is gekelderd - de naam Bru nello om zeep te helpen." Het hoge woord is eruit. Onder de zo vreedzame oppervlakte borrelt nog altijd het aanlengschandaal dat in 2008 naar buiten kwam, vol gens sommigen na een anonieme brief van Soldera, die dit altijd heeft tegengesproken. Brunello - een wijn die uitsluitend van de Sangiovesedruif moet zijn gemaakt - bleek tussen 2003 en 2007 op grote schaal vermengd met andere druiven om de kleur roder te krijgen, de smaak zoeter en de productie hoger. 6,7 miljoen liter Brunello werd in beslag geno men. Zeven bedrijven, met produ centen, maar ook directieleden en controleurs van het consortium, werden aangeklaagd wegens frau de. De dertien personen die in de fout gingen hebben vrijwel allen door onze correspondent Eelco van der Linden Slierten dichte mist blijven hardnekkig hangen op de zacht glooiende Toscaanse heuvels. Het is doodstil, geen toerist te bekennen. In de ver te drijft het dorp Montalcino als een stuurloos luchtschip in de wol ken. De wijngaarden zijn kaal en mistroostig. Brunello di Montalcino heet de wijn die hier gemaakt wordt. De topwijn van Italië, een product dat in heel de wereld liefhebbers in vervoering brengt, maar vandaag staat voor mysterie, woede en angst. De man om wie het gaat, voedt het mysterie.Gianfranco Sol dera grijnst, zegt te willen zwij gen, maar wat hij toch zegt, veront rust: „Wie hier een beetje onder zoek doet, zal veel vijanden ma ken." Hij oogt als een lieve opa van 76 jaar, maar is een keiharde perfec tionist, voor zichzelf en voor ande ren. Geen concessies, alleen het al lerbeste is goed genoeg - en dat is zijn wijn, al veertig jaar. „Hoe ik me voel? Ik begin gewoon op nieuw, ben gewend te vechten." Zijn humeur is opvallend goed voor iemand die onlangs ontdekte dat al zijn wijn op vat, zes jaargan gen, was weggespoeld. Meer dan 62.000 liter met een waarde van 2,5 miljoen euro, een bedrag dat echter oploopt naar tien miljoen als de wijn eenmaal is gebotteld. Want een Soldera, koning der Bru- nello's, kost bij de bron minimaal 130 euro per fles. Wijnvaten die zomaar leeglopen riekt naar de maffia. Op Sicilië raakte in december ex-politicus Ca- logero Mannino op dezelfde ma nier al zijn kostbare passitowijn kwijt. In tegenstelling tot Soldera was Mannino niet verzekerd. Ook daar werd verder niets geforceerd of gestolen, zodat de dader alleen MADRID - Spanjes premier Maria no Rajoy en zijn Partido Popular (PP) ontkenden gisteren steekpen ningen te hebben aangenomen. Dagblad El Pais beweerde dat na dat het de hand had weten te leg gen op de schaduwboekhouding van de PP van de voormalige pen ningmeesters Luis Barcenas en Al- varo Lapuerta. Die zouden in hun schriftjes hebben genoteerd dat bij voorbeeld PP-prominent Rajoy ge durende 11 jaar 25.200 euro per jaar heeft ontvangen. De twee be heerden de PP-kas van 1990 tot 2009. Ze zouden ook donaties van bijvoorbeeld bouwbedrijven heb ben geregistreerd. De PP ontkent de geheimzinnigheid en stelt dat de wet niet is overtreden. Een recente opniniepeiling laat zien dat 96 procent van de Span jaarden gelooft dat corruptie wijd verbreid in in de politiek NEW YORK - De Amerikaanse kwa liteitskrant The New York Times blijkt de afgelopen vier maanden te zijn geïnfiltreerd door Chinese hackers. De krant maakte dat giste ren bekend. De gebruikte metho des wijzen op betrokkenheid van Chinese militairen, aldus de net werkbeveiligers die de krant heeft ingehuurd. De ellende met de Chi nese hackers begon afgelopen herfst toen The New York Times een kritisch artikel wilde publice ren over premier Wen Jiabao. Diens familie zou de laatste decen nia twee miljard euro hebben ver gaard. De goed geïnformeerde hackers waren al vroegtijdig op zoek naar informatie over het arti kel. Daarin werd de Chinese pre mier zelf overigens niet beschul digd maar werd de opmerkelijke rijkdom van Jiabao's familieleden in kaart gebracht. Bekend is dat de Chinese autoriteiten, die naar bui ten toe vaak soberheid prediken, zeer gevoelig zijn voor dergelijke publicaties over vermeende rijk dom in de partijtop. Overigens is The New York Times niet de enige die de laatste jaren te maken kreeg met Chinese hackers. Diverse rege ringen en multinationals hebben zich er de afgelopen jaren over be klaagd. Onder de benadeelden wa ren Nasa, wapenfabrikant Lock heed Martin en Coca Cola. China ontkent alle aantijgingen. Volgens de Chinese overheid is hacken volstrekt illegaal en is Chi na zelf vaak het slachtoffer van der gelijke aanvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9