81 buitenland EU stelt besluit embargo Syrië uit 15% v°o rdeel 100 Auping auping >s. zondag Bombardementen scherp veroordeeld in Arabische wereld Essential nu 1.724,- vrijdag 1 februari 2013 Israël blijft zwijgen over luchtaanvallen Luchtaanval moet transfer Syri sche wapens naar Hezbollah in Libanon voorkomen. Zorgen om verspreiding che misch arsenaal van Syrische president Al-Assad. Israël bevestigt noch ontkent aanval op onderzoekscentrum. door onze redactie buitenland BEIROET - Israël zwijgt in alle talen over mogelijk twee gelijktijdige aanvallen in Syrië. Verschillende bronnen meldden gisteren dat Is raël dinsdagavond een Syrisch kon vooi SA-17 luchtafweerraketten (van Russische makelij) op de kor rel zou hebben genomen. Het transport van geavanceerd wapen tuig heette bestemd voor sjiitische Hezbollah-groepen in Libanon. Tegelijkertijd maakte het Syrische leger bekend dat Israëlische vlieg tuigen dinsdag een militair onder zoekscentrum in jamraya, ten noordwesten van de Syrische hoofdstad hebben gebombar deerd. In het gebouw werd weten schappelijk onderzoek gedaan waarmee 'het niveau van zelfverde diging kan worden verhoogd', al dus de Syriërs. Het pand werd ge deeltelijk vernietigd. Twee werkne mers kwamen om bij de aanval, vijf raakten gewond. Volgens sommige Israëlische me dia was de aanval op Jamraya speci fiek gericht tegen een gebouw waar onderzoek zou worden ge daan naar de ontwikkeling van chemische en biologische wapens. Het centrum ligt circa 15 kilometer van de Libanese grens. Twee jaar geleden waarschuwde een Israëlische generaal al eens dat het betreffende onderzoekscen trum door Israël zou worden ver nietigd als Syrië 'doorging terroris tische organisaties te bewapenen'. De gepensioneerde Israëlische ge neraal Amnon Sofrin zei gisteren in de Israëlische media dat al be kend was dat Hezbollah chemisch en ander geavanceerd Syrisch wa pentuig in bezit had. Het ging er nu om spullen naar Libanon te ver plaatsen waar de organisatie haar thuisbasis heeft Israël houdt moge lijke transporten van wapensyste men naar Libanon scherp in de ga ten, benadrukte Sofrin. Naar verluidt heeft Syrië Hezbol lah de afgelopen jaren al aan een aantal Scud-raketten geholpen. Syrië heeft Israël gisteren min of meer gedreigd met represailles. De Syrische ambassadeur in Libanon, Ali Abdul-Karim Ali, zei dat Da mascus de 'mogelijkheid heeft van een verrassingsaanval'. Syrië dien de ook een officieel protest in bij de VN tegen de aanval. Die lieten weten de klacht niet te kunnen ve rifiëren. „De VN heeft; geen vlieg tuigen over het grensgebied zien vliegen en kan daarom het inci dent niet bevestigen", aldus een zegsman. Danny Yatom, een voor malige baas bij de Israëlische gehei me dienst Mossad, verwacht ech ter geen tegenactie vanuit Syrië. „Al-Assad zit tot over zijn oren in zijn eigen problemen. Hezbollah is bezig hem te helpen terwijl ze te gelijk bezig zijn wapens te bemach tigen. Hezbollah wil de gevechten nu niet uitbreiden", aldus Yatom op de website Ynet. De verrassingsaanvallen kwamen slechts enkele dagen na veiligheids- overleg in het Israëlische kabinet. Daarbij maakte premier Benjamin Netanyahu duidelijk dat Israël nooit zou toestaan dat delen van het geavanceerde Syrische wapen arsenaal zouden worden overgedra gen aan Hezbollah. Chemische en biologische wapens zijn helemaal uit den boze. Het door Israëls aarts vijand Iran gesteunde Hezbollah strijdt momenteel aan de zijde van president al-Assad, maar heeft dui delijk ook een eigen agenda. Het was de eerste keer sinds 2007 dat de Israëlische luchtmacht zo diep in Syrië toesloeg. Israël geeft als gebruikelijk geen commentaar op wat 'preventieve luchtaanval len' zijn gaan heten. Vorig jaar weigerden de Israëlische autoriteiten ook elk commentaar op een aanval op een wapenfa briek in Soedan. Voor de beruchte aanval op een Syrische kerncentra le in 2007 is formeel ook nooit re kenschap gegeven. Assads bondge noot Iran veroordeelde de aanval. Het Kremlin, ook een steun en toe verlaat voor het regime in Damas cus, liet weten erg bezorgd te zijn over de luchtaanval. BRUSSEL - Europa heeft nog geen besluit genomen over het eind fe bruari aflopende wapenembargo tegen Syrië. Verscheidene EU-lan- den, waaronder Nederland, heb ben tijdens overleg in Brussel hun zorgen en terughoudendheid geuit over eventuele wapenlevering aan de Syrische oppositie. Minister Frans Timmermans (Bui tenlandse Zaken) zei na afloop 'grote aarzelingen' te hebben het embargo op te heffen. Er zijn 'gro te risico's' verbonden aan het leve ren van wapens aan de opstande lingen. Wapens zouden elders in de regio terecht kunnen komen en daar mogelijk voor instabiliteit kunnen zorgen. Een onwenselijke situatie, meent Nederland. Frankrijk, Groot-Brittannië en Ita lië hebben aangegeven dat zij het wapenembargo in zijn huidige vorm niet willen verlengen. Timmermans zei zich te blijven in zetten voor een compromis. Hij kan zich eventueel voorstellen dat defensief materiaal als gasmaskers of kogelwerende vesten niet meer onder het verbod zouden vallen. Al betekent dat niet dat Nederland die zaken dan ook gaat leveren, al dus Timmermans. Laatste weekend! (incl. matrasseigexcl. fcoofdbord) Ontwerp Essential: Köbfer Wilms Kiest u voor Auping, dan kiest u voor vakmanschap: de bedden van Auping worden al 125 jaar met veel zorg en aandacht gemaakt in Deventer. 100% Auping kwaliteit dus. En tijdelijk met 15% voordeel*! Ga voor het complete Auping assortiment en professioneel advies naar een Auping Plaza of Premium dealer bij u in de buurt. 'r~- t/m 3 februari 2013, kijk op www.auping.nl voor de voorwaarden. j* Auping nights, Better days Scan de QR-code, stel uw droombed samen en vind uw dichtstbijzijnde Auping Plaza en Premium dealer op www.auping.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8