binnenland 17 Nederland 'Op het strand merkt niemand iets op' KRAS NL i 'We doen beroep op acht kerninstellingen een soort 'moederhuizen' te vormen' Rapport musea Nicky Westerhof kreeg nieuwe borsten na vrijwillige amputatie Borstkanker zit bij Nicky Westerhof in de familie. Uit voorzorg liet ze daarom haar borsten verwijderen. Ze tekende haar ervaringen op in een boek. Borstkanker: 5 tot 10 procent is erfelijk vrijdag 1 februari 2013 Zie www.kras.nl/46016 Zie www.kras.nl/46061 8-10 dgn - ontbijt - aankomst: 26/4 t/m 13/10 volg de blauwe Donau over vlakke paden naar o.a. de abdij van Melk, Dürnstein en Wenen inclusief bagagevervoer en NL'se routes Zie www.kras.nl/46115 Zie www.kras.nl/46099 7/8 dgn - halfpension - aankomst: 20/4 t/m 21/9 niet op de schaats, maar per fiets! Rijd uw eigen Elfstedentocht naar o.a. Leeuwarden en Sneek - inclusief bagagevervoer en routes 3 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Maar de samenwerking moet van de Raad voor Cultuur verder gaan. Ze bepleit een 'ruimhartig bruik- leenbeleid'. „Dat is al goed", con stateert De Vogel. „Musea lenen el kaar onderling al veel kunstwer ken uit." Voor de nieuwe tentoonstelling Uit de plooi, die later deze week van start gaat, leende 'Nijmegen' stukken van onder meer het Am sterdams Museum, Boijmans van Beuningen in Rotterdam en het Rijksmuseum Twenthe in Ensche de. Ondertussen worden ook twee topstukken van het museum, 17e eeuwse wereldbollen, klaarge maakt om te verschepen. „Samen werken zit musea in het bloed", zegt De Vogel. „Vermelding in het rapport van de Raad voor Cultuur is een mooi com pliment", zegt Frits de Vogel van museum Het Valkhof in Nijmegen. foto Gerard Verschooten De Raad voor Cultuur wil dat de focus niet op instellingen, maar op collecties komt te liggen. Een reeks maatregelen, waaronder het aanwijzen van acht kerngebieden, moet leiden tot een sterkere museumsector. Per kerngebied komt één zogeheten kerninstelling. Die neemt onder meer de leiding bij het koppelen van collecties, het uitbreiden van kennis en het exposeren van kunstwerken. Samen vormen de zogeheten kerncollecties de Kerncollectie Nederland. Gerard Rooijakkers, lid van de Raad voor Cultuur door Floor Ligtvoet "W" "W" et is heel vreemd II te beseffen dat ik de enige ben die nu nog leeft", .JL. JL. vindt Nicky Wes terhof (28) wanneer ze haar baby foto bestudeert. Haar moeder en oma kijken op de foto trots in de lens. Beiden zijn inmiddels overle den. Haar grootmoeder stierf aan borstkanker toen ze 50 jaar was. Haar moeder werd door de ziekte slechts 46. Zelf was ze een jonge puber toen haar moeder ernstig ziek werd. Haar meisjeslichaam veranderde net in dat van een vrouw. „Vrien dinnen van mij waren blij met hun groeiende borstjes en kochten hun eerste bh'tje", vertelt ze. „Maar dat blije gevoel heb ik nooit gehad." Sinds een jaar of tien weet de Haarlemse zeker dat in haar fami lie een erfelijke vorm van borstkan ker voorkomt. Veel meer vrouwen in haar familie, nichten en tantes van haar moeder, zijn ziek gewor den. „Sommigen hebben het geluk kig overleefd", zegt ze. Omdat haar moeder draagster was van de ziekte, veroorzaakt door een mutatie in het BRCAi-gen, heeft Nicky 50 procent kans het gen te hebben geërfd „En ben je draagster, dan is de kans op borst kanker zeer groot", legt ze uit. „Met die onzekerheid kon ik maar moeilijk leven." Niet lang na de dood van haar moeder besluit ze zich daarom te laten testen. Voor haar zusjes en vader komt de ze stap erg vroeg. Ze zijn nog vol op aan het rouwen. „Ik ook, maar ik had het gevoel dat ik geen tijd te verliezen had", licht Westerhof toe. „Intuïtief wist ik dat ik het had. Het gen voelde ik als het ware in mijn lichaam branden." De slechte uitslag komt dan ook niet als een verrassing. „Ik heb hard gehuild maar gelijk daarna voelde ik me ook opgelucht", zegt ze nu. „Voor mij was helder wat me te doen stond. Van die borsten moest ik zo snel mogelijk af. Ik zag ze als tikkende tijdbommen." Alleen blijkt een preventief borst verwijderende operatie een zeer ongebruikelijk verzoek. Zeker voor een vrouw van dan pas 22 jaar. Keer op keer vragen artsen haar of ze wel begrijpt wat de consequen ties zijn van zo'n ingrijpende ope ratie. „Chirurgen wilden niet in ge zond vlees snijden. Maar gezond? Mijn borsten zijn helemaal niet ge zond. Het was niet de vraag of ik borstkanker zou krijgen, maar wanneer." „Mijn moeder had me wel begre pen", denkt ze: „Die heeft haar borsten laten weghalen toen ze ziek was. Ze voelde zich er heus Nicky Westerhof: „Ik heb tenminste een keus." foto Diederik van der Laan/DPd niet minder vrouw door. Hetzelf de gold toen ze haar haren ver loor. 'Nick', zei ze, 'wat maken die paar sprieten op je kop nou uit als je kunt genieten van het leven. Dat is veel belangrijker'." Dus zoekt Westerhof door naar een arts die haar wel wil helpen. Die vindt ze uiteindelijk in het Rotterdams Erasmus Medisch Cen trum. Maar de operatie valt vies te gen. Wakker worden na de acht uur durende Ingreep is heel akelig, beschrijft ze in haar boek. Ze is misselijk en kan nog niet lopen. Het team van chirurgen heeft na melijk vet uit haar bovenbenen ge haald om nieuwe borsten mee te creëren. Verpleegsters komen steeds kijken of het goed gaat met de hechting van haar nieuwe bor sten, of haar lichaam ze niet af stoot. „Ze zijn mooi, vertellen ze. Maar ik durf de eerste dagen niet goed te kijken. Want wat als ik ze niet mooi vind? Ik moet er wel Ongeveer 5 tot 10 procent van de gevallen van borstkanker en eier stokkanker is het gevolg van een er felijke aanleg. Die wordt deels ver oorzaakt door een mutatie in het BRCAi- of BRCA2-gen, overgeërfd van een van de ouders. BRCA staat voor BReast CAncer. Zowel man nen als vrouwen kunnen een gen- mutatie hebben en dit aan hun kin deren doorgeven. Vrouwen met een BRCAi- of BR- CA2-genmutatie hebben 60 tot 80 procent kans op borstkanker. Bij vrouwen zonder BRCA-gen is die kans ongeveer 12 procent. Ook man nen kunnen borstkanker krijgen, maar dat komt veel minder vaak voor. (Bron: www.brca.nl) mijn hele leven mee door." Inmiddels is ze zes jaar verder en helemaal gewend aan haar nieuwe borsten. „Op het strand, als ik een bikini aanheb, merkt niemand iets op", vertelt ze trots. Ze voelen wel an ders. Of beter gezegd, niet. „Ik heb er geen gevoel meer in. Maar ze zien er echt uit. Zeker nu er tepels op zijn gemaakt, getatoeëerd in een levensechte kleur." Met nieuwe borsten en de drei ging van borstkanker achter zich, kan ze weer leven zoals alle 28-jari- ge vrouwen. „Ik ben een leuker mens zonder mijn oude borsten. Ik leef nu een stuk zorgelozer." Permanent verlost van het medi sche circuit is ze echter nog niet. Vrouwen die draagster zijn van er felijke borstkanker hebben ook een grotere kans op eierstokkan ker, legt ze uit. „Artsen raden aan om mijn eierstokken te laten ver wijderen als ik 35 ben." Opnieuw staat haar dus een ingrij pende operatie te wachten. Eentje waarmee ze vervroegd in de over gang zal raken. En dat terwijl ze al tijd al de wens heeft gehad kinde ren te krijgen. „Kinderen krijgen kan nog prima, ik ben pas 28, al leen sta ik onder iets meer tijds druk dan andere vrouwen." Het is een wreed lot. „Ik begrijp dat anderen dat zo zien", zegt ze. „Maar ik heb nooit het gevoel ge had: waarom moet mij dit nu over komen? Ik ben ook niet boos ge weest. Ik ben juist blij om in deze tijd te leven. Ik heb tenminste een keus. Ik kon mijn borsten laten ver wijderen en kan dat ook met mijn eierstokken doen om te voorko men dat ik ziek word. Eigenlijk heb ik dus geluk gehad." Het boek Dansen op een Zijden Draad ligt vanaf 6 februari in de boekhandels. Het is nu al te bestellen via internet. 3/4 dgn - ontbijt - aankomst: 1/2 t/m 30/10 4-sterren hotel in Ruurlo (beoordeling 8.4!) fietshuur voor maar 10 per dag geniet van kastelen en wijnboerderijen 7/8 dgn - ontbijt - aankomst: 26/4 t/m 13/10 ideale fietsbestemming met bloemenpracht, subtropisch klimaat en kleurrijke stadjes inclusief bagagevervoer en NL'se routes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7