61 binnenland Musea: meer uit collecties laten zien Nijmegen is voorbeeld voor Spel Gouden Eeuw voor iPhone KRAS.NL All Inclusive zeecruise ANTILLEN en ZUID-AMERIKA strandvakantie CURACAO BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm De Raad voor Cultuur bepleit een nauwe samenwerking van de Nederlandse musea. Dit moet onder meer leiden tot meer vmchmen* gebieden waarop exposities en toename van kennis. 10-/12-/14-/16-daagse combinatiereizen INCLUSIEF vrijdag 1 februari 2013 musea in de toekomst moeten gaan samenwerken. door Patrick Wiercx DEN HAAG - Musea moeten veel meer van hun collecties laten zien dan ze nu doen. Circa 95 procent ligt verborgen in depots. „Natuurlijk zijn niet alle stukken geschikt om te tonen, maar dat een deel beter zichtbaar gemaakt kan worden, staat vast", zegt minis ter Bussemaker van Onderwijs en Cultuur. Zij reageert daarmee op het advies van de Raad voor Cultuur dat gis teren verscheen over de toekomst van musea. De minister wil laten onderzoeken of een kerncollectie van nationaal belang kan worden opgezet, wat de raad graag wil. Museumorganisaties moeten beter samenwerken. Dat kan door acht kerninstellingen aan te wijzen die als het ware partnerinstellingen de weg wijzen. Dat moet er onder meer toe leiden dat er meer van de collectie getoond kan worden in plaats van dat die ligt te verstof fen in de kelders van musea. Het publiek krijgt te weinig te zien, de onderlinge samenwerking tussen de musea is moeizaam. „Het huidige bestel haalt niet uit het totaal van de Nederlandse col lectie wat erin zit", constateert de raad. We doen het publiek daar mee tekort" Uit de nationale, regionale en loka le collectie moet een keuze ge maakt worden om te komen tot een 'Collectie Nederland'. Musea moeten daaruit kunnen lenen. Veel museale stukken dienen hoe dan ook meer te gaan rouleren, al dus het advies. Collecties met meer maatschappe lijk rendement, daar is Gerard Rooi jakkers, lid van de Raad voor Cultuur, voorstander van. „Daar om doen we een beroep op acht kerninstellingen een soort 'moe derhuizen' te vormen. Laten ze zich verantwoordelijk voelen voor hun medepartners. De vrijblijvend heid om dat te doen, hebben we eruit willen halen." „Ik kan me de keus voor samen werking op het gebied van cultuur historie wel voorstellen. Dat is ons op het lijf geschreven", zegt direc teur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum. „Het past bij onze identiteit waar bij we vragen stellen over de in vloed van cultuurhistorie op de huidige samenleving. Ik zou me ook vormen van samenwerking met het Rijksmuseum kunnen voorstellen. Maar aan samenwer king zitten ook risico's. Soms gaat er heel veel tijd zitten in het op bouwen van een bestuurlijke rela tie, zonder dat het concrete resulta ten oplevert. Dat moeten we voor komen. Ik heb het met Wim Pij bes, directeur van het Rijksmu seum, nog nooit over die 'kernin stelling' gehad, maar in de praktijk is er vrij regelmatig contact. We wisselen voorwerpen uit en win nen advies in onder meer over her stel van objecten, we hebben zelf immers geen restauratieafdeling." door Hub Dohmen NIJMEGEN - Een opsteker voor mu seum Het Valkhof in Nijmegen. In het rapport van de Raad voor Cul tuur wordt de instelling genoemd als voorbeeld voor de rest van het land. Het museum staat in een rijtje met musea als de Royal Museums Greenwich (Engeland) en het Mu seum aan de Stroom (Antwerpen) die op vooruitstrevende wijze sa menwerken. De medewerkers van Het Valkhof hebben nog net niet de vlag uitge hangen. „Dat is een heel mooi compliment", reageert bedrijfslei der Frits de Vogel. Hij verwijst in één adem naar de gemeente Nij megen. „Daar komt het initiatief voor deze zogeheten ketenbenade ring vandaan", zegt hij. Volgens wethouder Henk Beerten (D66, cultuur) is bewust gekozen voor een andere benadering. „Vroeger stonden instellingen cen traal", zegt hij. „Nu gaat het om de verschillende kunstuitingen." Volgens hem past deze aanpak goed bij 'deze tijd', waarin de over heid steeds meer op de centen moet letten. Beerten benadrukt dat de nieuwe Cultuurvisie, waar in de vernieuwende aanpak is gere geld, niet is ingegeven door bezui nigingen. Het Valkhof heeft op het gebied van de beeldende kunst een coör dinerende rol gekregen in de stad. Of in ambtelijke termen, de instel ling treedt op als ketenintendant. „Concreet betekent dit dat het mu seum kleinere instellingen als de Paraplufabriek ondersteunt bij in richting van bijvoorbeeld ruimtes, publiciteit en andere zaken", ver telt Beerten. „Wij zijn ervan overtuigd dat de samenwerking een meerwaarde heeft voor bijvoorbeeld jonge kun stenaars, die nu een podium kun nen krijgen in bijvoorbeeld Het Valkhof." Samenwerken is normaal, bena drukt De Vogel. Zo helpt de instel ling lokale instellingen al met prak tische zaken, „Wij lenen bijvoor beeld onze mobiele garderobe uit aan collega-instellingen." 1/ vliegreis transfers v 1/3/5/7 nachten (strand)resort Curacao 7 nachten zeecruise per MS Monarch l/ All Inclusive verzor ging aan boord NL-sprekende reis- leiding aan boord UNIEK: 7 nachten cruise in BUITENHUT naar ARUBA. PANAMA. COLOMBIA, VENEZUELA verblijf strandresort CURACAO naar keuze! Absoluut nergens voordeliger: zeecruise naar de Antillen en Zuid-Amerika i.c.m. een heerlijke strandvakantie Curasao! Vrijwel alles is voor u geregeld: vluchten, transfers, verblijf in een luxe resort op Curapao en een 8-daagse zeecruise in een buitenhut o.b.v. All Inclusive (maaltijden én diverse drankjes zijn inbegrepen). Er is zelfs een Nederlands contactpersoon tijdens de gehele reis! U kunt wekelijks vertrekken van april t/m oktober én alle vertrekken gaan nu al gegarandeerd door. Wacht niet langer, boek nu! waarom zou je meer betalen Dag 1: vliegreis Amsterdam-Curacao, transfer en minimaal 1 nacht verblijf op een luxe (strand)resort naar keuze. Dag 2: transfer. Inscheping MS Monarch*** (Pullmantur, voorheen Royal Caribbean Int.), voorzien van alle gemakken. Start cruise. Dag 3-4: op zee, dag in Colon in Panama met parelwitte stranden. Dag 5: Cartagena in Colombia met een ommuurde koloniale stad. Dag 6-7: na een dag op zee aankomst op tropisch Aruba. Dag 8: La Guaira nabij Caracas, de hoofdstad van Venezuela. Dag 9-10: ontscheping op Curacao, transfer en nachtvlucht terug. 10-daagse incl. 1 nacht in (strand)resort v.a. 1199 12-daagse incl. 3 nachten in (strand)resort v.a. 1313 14-daagse incl. 5 nachten in (strand)resort v.a. 1413 16-daagse incl. 7 nachten in (strand)resort v.a. 1493 Prijzen zijn p.p. en o.b.v. de voordeligst beschikbare klasse ArkeFly. Bekijk ook de mogelijkheden voor een strandvakantie Aruba in combinatie met zeecruise per MS Monarch* Zie www.kras.nl/caribbean-cruise Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds. UTRECHT - De val van Antwerpen, een kaping van een VOC-schip of de pest. Met alles moest je in de Gouden Eeuw rekening houden. En dus ook in het Spel van de Gou den Eeuw, een gratis game voor de iPhone en iPad. Oscar Gelderblom en Joost Jonker van de Universiteit Utrecht verta len met het spel hun historisch on derzoek naar financiële systemen naar het grote publiek. „Amster dam was de eerste moderne finan ciële markt. Je kan daarover vertel len, maar dan voel je nog niet hoe het is om te investeren en risico's af te dekken", vertelt Gelderblom. Er is ook lesmateriaal voor het schoolvak economie. Binnenkort komt er een Engelse versie uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6