i8| zeeland Het is fijn wonen in Wemeldinge Marcel Blok 'We willen heel veel, maar we kunnen niet' Borsele begint met ruimen van grafstenen Interesse voor Slot Oostende Bier en glas taboe tijdens optochten Origineel FM vrijdag 1 februari 2013 WÊKÊtKÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHKÊKÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊ B 'We willen meer programma's maken, meer reportages, ook op locatie. En een dicussie- programma op zaterdagochtend en politieke cafés in aanloop naar de gemeenteraadsver kiezingen zitten ook in de pen.' door Frank van Cooten wemeldinge - Het is fijn wonen in Wemeldinge, maar het openbaar vervoer kan een stuk beter en gro te broer Kapelle slokt wel erg veel voorzieningen op. Dat is in het kort de uitkomst van de enquête van deze krant onder de inwoners van het dorp aan de Oosterschelde. In totaal 35 inwo ners vulden de enquête in. Zij ge ven hun dorp een gemiddeld rap portcijfer van 8,5. Geprezen wordt het ruime aanbod aan winkels en de gemoedelijke en sociale sfeer in het dorp. En na tuurlijk de ligging pal aan de Oos terschelde. Inwoners piekeren er daarom niet over om te verhuizen. Met het openbaar vervoer het dorp uit ko men is echter lastig, merken som migen op. Een goede busverbin ding naar Goes en Kapelle wordt gemist. Er gaat slechts een keer per uur een bus richting Goes en Yer- seke. Nu de intercity stopt op het sta tion in Kapelle zou een recht streekse bus af en toe naar het sta tion welkom zijn. Sommige inwoners kijken met een wat jaloerse blik naar Kapelle. „Het grootste minpunt is dat We- door Frank van Cooten 's-heer abtskerke - De gemeente Borsele start volgende week met het ruimen van grafstenen. Gestart wordt in 's-Heer Abtsker- ke waar maximaal vijftien stenen worden verwijderd. „Maar dat kun nen er ook minder zijn", zegt wet houder Jan Zandee. „De stand be gin januari was dat voor vijftien stenen de rechten niet meer zijn verlengd. Mensen kunnen dat in de tussentijd wel hebben gedaan." De gemeente haalt de stenen weg van graven waarvoor door de nabe staanden geen grafrechten meer meldinge deel uitmaakt van de ge meente Kapelle. In Kapelle zijn wél veel voorzieningen die vervol gens in Wemeldinge worden ge mist. De gemeente heeft sterk de neiging om Wemeldinge met Scho- re te vergelijken, terwijl Wemeldin ge meer dan drieduizend inwo ners telt." Een andere inwoner vindt dat de gemeente niet altijd positief mee werkt om voorzieningen in stand te houden. „Rabobank is weg, de speel-o-theek zou ook moeten ver dwijnen omdat de gemeente de huidige locatie nodig heeft. En er is ook geen consultatiebureau meer." Enkele inwoners pleiten ook voor betere straatverlichting aan de dijk. „Het is in de wintertijd onmo gelijk om in Wemeldinge in de avonduren je hond uit te laten aan de dijk of in het bos. Je ziet name lijk geen hand of hond voor ogen. In het belang van de hondenpoep worden de hondenbezitters dus ge noodzaakt om hun viervoeter in het centrum uit te laten. Zelf ga ik met mijn zaklamp op pad, maar voel me niet veilig in het o zo don kere bos." Ook wordt gepleit voor structurele voorzieningen voor jongeren in Wemeldinge. Die zijn momenteel schaars. zijn betaald. Uitzonderingen zijn de stenen van voor 1970 en waar al veertig jaar voor is betaald. Over deze operatie is tot op de dag van vandaag veel commotie in Bor sele. Wethouder Zandee kreeg vo rige week nog 250 handtekeningen als ondersteuning van het pleidooi om de begraafplaatsen te laten zo als ze nu zijn. De meerderheid van de gemeente raad blijft achter het standpunt staan grafstenen weg te halen waarvoor niet meer is betaald. Op welke dag de stenen op het kerk hof van 's-Heer Abtskerke worden verwijderd is nog niet bekend. Origineel FM, de lokale radiozen der voor de gemeenten Goes, Borsele en Kapelle, heeft volop plannen. Maar die worden door kruist door gedoe over geld. „Dit wordt een spannend jaar." door Luc Oggel Een enigszins verkom merd gebouwtje aan het Geldeloozepad in Goes. Je moet het weten, maar het is het hoofdkwartier van Origineel FM. Binnen zitten programmaleider/bestuurslid Mar cel Blok en presentator Wim-Theo van Yperen aan een tafel met daar op twee pc's en twee microfoons. Met die beperkte middelen zendt de lokale, publieke omroep 24 uur per dag uit. Origineel FM is sinds september 2010 in de lucht en heeft inmid dels tien presentatoren en twintig medewerkers. Allemaal vrijwilli gers, op de nieuwslezer na. Blok en van Yeperen kennen elkaar van een ander radiostation in de Hoek- sche Waard, waar Blok nog steeds woont. Hij heeft in het dagelijks le ven een directiefunctie in het on derwijs, maar is inmiddels ook wel gepokt en gemazeld in radio- land. „We wilden een goede om roep oprichten voor de regio, want die was er niet", zegt Blok, die zelf in het weekend nog wel eens achter de microfoon wil krui pen. „Wat er was, had en beetje een stoffig imago. Wij wilden ei gentijds zijn." Origineel FM wil ook niet zozeer een concurrent zijn van Omroep Zeeland, maar meer een aanvulling op, aldus Blok. „We richten ons op een jon gere doelgroep, vrolijk en positief zijn sleutelwoorden." Het muziekformat is jaren zeven tig tot heden, verder is er van half Marcel Blok 8 's ochtends tot half 8 's avonds op het halve uur een kort bulletin met regionieuws, zeven dagen per week. „Daarmee onderscheiden we ons", meent Blok. „We bren gen ook verenigingsnieuws en uit gaanstips." Maar Origineel FM wil meer. Een fatsoenlijke studio bijvoorbeeld, om gasten te kunnen uitnodigen. Want ambitie is er genoeg, zegt Blok. „We willen meer program ma's maken, meer reportages, ook op locatie. En een dicussiepro- gramma op zaterdagochtend en po litieke cafés in aanloop naar de ge meenteraadsverkiezingen zitten ook in de pen." Er is alleen een probleem, en dat is geld. Origineel FM is voor het grootste deel afhankelijk van de ge meenten Goes, Borsele en Kapelle. Die zijn verplicht een lokale om roep te bekostigen op basis van de Mediawet. Het Rijk stelt het geld beschikbaar, de gemeenten hoe ven dat in principe alleen maar door te sluizen. Het geld is alleen niet geoormerkt, dus de gemeen ten besluiten uiteindelijk zelf hoe veel geld ze aan de omroep toeken nen. Het richtbedrag voor 2012 was 1,29 euro per huishouden, maar Goes vond dat de zender het ook wel met 50 eurocent per huis houden moest kunnen rooien. Niet dus, beweert Blok. „Het is dat de andere gemeenten een voor schot hebben gegeven, anders had den we het niet gered." Door het standpunt van Goes is de zender zeven a achtduizend euro misgelo pen. Het stoort Blok vooral dat Goes zich bemoeit met de inhoud. „Het college vindt ons te onzicht baar, maar dat kan niet worden ge koppeld aan de bekostiging. We zijn een stabiele organisatie en wil len het goed doen, maar we kun nen niet wat we willen als we het geld niet krijgen." Dit jaar wordt cruciaal voor Origi neel FM. „Zowel qua ambities als de bekostiging", zegt Blok. De bij drage voor 2013 is nog niet be kend, maar op korte termijn wel. „Als blijkt dat we weer moeten strijden over de bekostiging, zul len we ons toch moeten afvragen of we nog op deze manier verder willen." Origineel FM overweegt nog een rechtszaak tegen de ge meente Goes. Die heeft grote kans van slagen, denkt Blok. „Maar dat gaat ook weer publiek geld kosten, we houden ons liever bezig met ra dio maken. Maar ik zeg niet dat we het niet doen." De zender is in september 2010 van start gegaan. Origineel FM is te beluisteren via de ether (105.0 FM), de kabel (107.6 FM) en internet (via www. origineel.fm). Ook is de omroep ac tief op Facebook en Twitter. De begroting ligt rond de 50.000 euro per jaar. Origineel FM zoekt nog vrijwilli gers voor presentatie en verslagge ving. door Eugène Verstraeten hulst - Een biertje drinken tijdens de verschillende carnavals optochten in de gemeente Hulst mag, maar niet uit glazen of gla zen flesjes. Dat is één van de regels die de gemeente heeft uitgevaar digd om het carnavalsfeest 'leutig én veilig' te laten verlopen. Het glasverbod geldt voor zowel toe schouwers als deelnemers aan de optochten. Verder mogen de wa genbouwers geen vuurwerk, rook bommen, stro en andere brandba re spullen meenemen en is open vuur verboden. Ook vraagt de ge meente de wagenbouwers om het geluidsniveau van de muziekinstal latie op de wagens binnen 'aan- yaardbare proporties' te houden. Om nachtelijk rumoer, vechtpartij en, opstootjes, vernielingen en van dalisme zoveel mogelijk te voorko men, geldt ook dit jaar een zoge naamd éénrichtingsverkeer in de horeca. Vanaf 3.00 uur mogen ho recazaken geen nieuwe bezoekers meer binnen laten. Verder geldt er een verbod om al cohol te nuttigen op de openbare weg. Met uitzondering dus van de optochten, van de Teurdag' op de Grote Markt in Hulst en de verlich te optocht en 'bal masqué' in Kloosterzande. door Luc Oggel goes - Voor de ontwikkeling van de locatie Slot Oostende aan de Singelstraat in Goes zijn drie se rieuze gegadigden. Desondanks zal er de komende jaren waarschijn lijk weinig gebeuren aan de mo menteel nogal troosteloze staat waarin het geheel zich bevindt. Dat bleek donderdagavond tijdens een presentatie aan de Goese raadscommissie door ambtelijk projectleider Victor de Vries van de gemeente, die de raadsleden bij praatte over de laatste stand van zaken. Het Slot Oostende is een pand (voormalig restaurant Rho- dos) en een lap grond in de bin nenstad van Goes (waar ooit de bioscoop stond), die restanten - vooral gewelven - bevatten van het oude slot. De gemeente wil de locatie samen met een marktpartij ontwikkelen tot een attractief ge heel, waarbij oude elementen ge combineerd worden met een mo dern bouwwerk, bijvoorbeeld in een restaurant of een café. Via verschillende kanalen is ge zocht naar gegadigden. Een dertig tal partijen heeft de gemeente be naderd, meldde De Vries. Met drie ervan zijn en worden 'zeer interes sante gesprekken' gevoerd. Het blijkt echter een lastige opgave om tot een overeenkomst te komen. Volgens De Vries heeft dat onder meer te maken met de beperkte grootte van de locatie en de staat van het pand. Omdat de gemeente zelf ook nog niet precies weet wat de uiteindelijke invulling moet zijn, is gekozen voor een nog vrij ongebruikelijke aanbestedings- vorm, waarbij de partijen tot het laatst met elkaar in gesprek blijven en ook een convenant afsluiten om zo altijd te kunnen bijsturen als het nodig is. Het project zal Eu ropees worden aanbesteed. Dat tra ject duurt ongeveer een jaar, de realisatiefase moet nader worden bepaald. Op korte termijn wordt het archeo logisch onderzoeksrapport ver wacht. De Vries kondigde wel aa dat het de bedoeling is om de lo/ tie voor de zomer een betere - delijke - uitstraling te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52