41 binnenland 'Risico-ouder' '50PIUS wordt als aangeven bij meldpunt TO©S n Nieuwe Dichteres wil actie r r Nieuw opsporingsplan kindermishandeling Strijd voor inkomen ouderen geeft partij vleugels PAUL KUSTERS toosenhenk.ni Oi SHELL ACTIEF OP fcS NOORDPOOL JIJ?! fcAN IS EP ETS PAAPS MEE 50PI11S kan met twee zetels in de Kamer weinig uitrich ten. Toch zit de partij plotse ling geweldig in de lift. Op zoek naar het geheim van partijleider Henk Krol. vrijdag 1 februari 2013 Als vader of moeder proble men heeft, kan dit betekenen dat kind wordt mishandeld. Meldpunt kindermishandeling kan kijken hoe het met kinde ren gaat. 3 Ziekenhuizen werken met ouderprotocol. door Floor Ligtvoet DEN HAAC - Wanneer een vader of moeder met een drankprobleem kampt of na een zelfmoordpoging wordt binnengereden op de spoed eisende hulp, moet het ziekenhuis personeel dit aan het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) doorgeven. Dat voorstel doen de PvdA en WD. Het AMK kan vervolgens kijken hoe het met de kinderen van deze ouder gaat. Die kan dan ook bepa len of het gezin professionele hulp nodig heeft. Deze controle moet de kinderen van ouders met ernsti ge problemen beter beschermen te gen eventuele mishandeling. „Want pas als het kind in beeld komt", licht WD-Kamerlid Brigit te van der Burg toe, „kan worden ingegrepen." Nu worden volwassenen behan deld, zonder dat altijd duidelijk is of ze kinderen hebben en of die mogelijk gevaar lopen door de ern stige problemen van hun vader of moeder. Het plan moet het mogelijk ma ken preventief in te grijpen bij ge zinnen waarbij mishandeling dreigt. Het gaat niet gelijk om dras tische maatregelen zoals het uit huisplaatsen van kinderen, maar om adequate hulp, zoals opvoed- ondersteuning. Ziekenhuispersoneel op de spoed eisende hulp, maar ook ambulan cepersoneel en artsen van de huis artsenpost moeten het AMK op de hoogte brengen van ouders in cri sissituaties. Het gaat dan om een ouder die een zelfmoordpoging heeft gedaan, een verslaving heeft, of een vader of moeder die zwaar in de war is of zeifis mishandeld. Volgens Van der Burg mishande len mensen hun kinderen vaak uit onmacht Deze mishandelingen ko men alleen lang niet altijd aan het licht. „In iedere klas zit een kind dat wordt mishandeld", zegt Van der Burg. Iedere week sterft volgens haar een kind aan de gevolgen van mishandeling. Het Medisch Centrum Haaglan den (MCH) werkt al op de wijze die de PvdA en WD voorstellen. Met hun zogeheten ouderprotocol heeft het ziekenhuis goede resulta ten behaald, meldt Frans de Voeght, hoofd van de spoedeisen de hulp. „In 95 procent van de ge vallen die via het ouderprotocol werden gemeld, was de melding te recht en kon aan het gezin hulp worden geboden." Aan ouders wordt verteld dat het ziekenhuis op deze wijze werkt, zegt De Voeght „En wanneer blijkt dat de melding onterecht is en er niets aan de hand is, krijgen de ouders van ons een excuusbrief." Staatssecretaris Martin van Rijn (volksgezondheid) is positief over het plan, maar wacht eerst de eva luatie van het ouderprotocol van het MCH af voor hij artsen deze werkwijze wil opleggen. Die resul taten komen in juni. Ook Jeugdzorg Nederland is en thousiast „Elke actie die wordt on dernomen om mogelijke kinder mishandeling zo vroeg mogelijk te signaleren, juichen wij toe", zegt woordvoerder Onno Hoorn. Hij verwacht niet dat de AMK's ge lijk overvraagd zullen worden: „Mocht dat in de toekomst gebeu ren, dan gaan we in overleg om te komen tot een oplossing." Vanaf 1 juli wordt de meidcode ver plicht in onder meer het onder wijs, bij de politie, in de jeugdzorg en de gezondheidszorg. IK HES EEK» &AANI I'J HENK... door Laurens Kok De gsm van Henk Krol houdt de laatste dagen niet op met rinkelen. Vaak prijkt een 035- nummer in het scherm. „Hilver sum", zegt Krol. Is het partijoprich ter Jan Nagel die hem iets wil in fluisteren? Die woont daar im mers. Nee, Hilversum staat in dit geval synoniem voor de omroepen op het Mediapark. Die willen de zer dagen allemaal iets van hem. En het geluk wil dat al die media Krols 06-nummer nog hebben uit de tijd dat hij streed voor gelijke rechten voor homo's en hetero's. Het is weieens vermoeiend, dat ie dereen hem weet te vinden, stelt Krol quasi-ernstig. Dan zijn er de pretogen. „Maar ik doe er natuur lijk ook mijn voordeel mee." Het gaat hard met zijn partij. Heel hard. Binnen een halfjaar is het le dental van 50PIUS verdubbeld naar 6.800. „De laatste week komen er honderd leden per dag bij", jubelt Krol. „Ongelooflijk." De partij staat op forse winst in de peilin gen, van twee naar negen, en Henk Kiol is niet van het scherm te branden. Woensdag zat hij in Nieuwsuur én in Pauw Witte- man. Hij beklaagde zich over de on evenredige koopkrachtdaling die ouderen zou treffen. soPlus heeft er een meldpunt voor geopend, waar het storm loopt. Minister Lo- dewijk Asscher (Sociale Zaken, PvdA) bestrijdt echter dat ouderen extra de klos zijn. Krol is laaiend en neemt op tv stelling zoals me dia dat graag zien: Is Asscher een leugenaar? „Ja", zegt Krol. Op straat en in de trein heeft hij veel aanspraak, zegt hij. Mensen moedigen hem aan door te gaan met zijn strijd voor de 65-plusser. Op het Haagse Noordeinde is dat te merken. Hij krijgt voortdurend blijken van herkenning, soms zelfs een vette knipoog. Voor het sjieke Maison de Bonneterie treft hij oude bekenden uit Eindhoven. Het zijn Karei en Ria Smetsers, al lebei 56 en vrijwilliger voor de Zonnebloem. Krol doet het 'su per', vindt Ria, ook al stemde ze de laatste keer WD. Het echtpaar zegt menig oudere te kennen die opeens 100 euro per maand minder over heeft. „Die mensen moeten echt bezuinigen", zegt Karei. Hij probeert zelf spon sors te werven om activiteiten voor ouderen te kunnen blijven betalen. „Anders raken ze in een isolement." „Zo gaat het nou de hele dag", zegt Krol triomfantelijk. Hoe an ders was het toen hij lijsttrekker werd. Bij tv-debatten was soPlus niet welkom, behalve - natuurlijk - bij omroep Max. Eenmaal in de Ka mer bespeurde Krol meewarig heid. „Wij waren dat lieve, nieuwe partijtje", blikt hij terug. Behalve Krol, die ooit voorlichter was bij de WD, had niemand enige Bin nenhof-ervaring. Wekenlang werk te de fractie vanuit een vertrek dat AMSTERDAM - De nieuwe Dichter des Vaderlands, dichteres Anne Vegter (1958) uit Rotterdam, gaat volgend voorjaar op tournee langs alle regio's waar bibliotheken en culturele centra zijn wegbezui- nigd. Zij wil 'kritische kunstzinni ge acties' voeren en zich daarbij niet tot de Randstad beperken. Evenmin schuwt zij ongebruikelij ke middelen. Vegter kondigde gis teren, Gedichtendag, aan nieuwe trends als jlashmobs te willen com bineren met een oeroude commu nicatievorm als het spreekkoor. Anne Vegter is de eerste vrouw die na de dichters Gerrit Komrij, Driek van Wissen en Ramsey Nasr het ereambt van Ambassa deur voor de Vaderlandse poëzie voor haar rekening neemt. Haar ambtsperiode loopt tot en met ja nuari 2017. Haar benoeming is een unanieme keuze van de benoemingscommis sie. De commissie noemt haar 'een uitermate veelzijdig dichter en schrijver wiens maatschappe lijk engagement met de jaren steeds sterker lijkt te worden'. Vegter schrijft behalve gedichten ook kinderboeken en toneelstuk ken. Volgens de benoemingscom missie leiden haar gedichten tot kernachtige uitspraken over het le ven: „Uitspraken over onderwer pen waarover we nooit uitgespro ken raken: hoe moet ik leven, hoe reageer ik op een ander, waar vind ik liefde, ben ik alleen of niet?" Anne Vegter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4