i8l zeeland Geen subsidie aardwarmte Sir Tweede APK laat zich zien bij Aemstie Alive Zeeuwse Rotarydubs geven samen cheque Woord en Beeld Minder rijmdwang, wel veel kracht en pracht Vrijwilligers zetten schouders onder Vriendenstichting van Stadhuis 'Het toekennen van prij zen was moeilijker dan voorheen. Het niveau lag dicht bij elkaar dit jaar' vrijdag 1 februari 2013 III III III IlllllWflillllllll lllllll ill door Ton van den Nouweland SIRJANSLAND - De provincie betaalt niet mee aan een onderzoek naar het gebruik van aardwarmte door vijf glastuinbouwbedrijven uit Sir- jansland en Oosterland. De kwekers willen dat onderzoek samen met Delta nv en twee in duurzame energie gespecialiseerde bedrijven uitvoeren. Zij zien kan sen om uit ondiepe aardlagen bij hun bedrijven warmte te halen. Maar dat moet eerst onderzocht, want over energiewinning uit on diepe lagen is nog onvoldoende be kend. Het onderzoek kost bijna drie ton. De gemeente Schouwen-Duive- land wil de studie met 12.500 euro steunen. De kwekers zelf leggen 16.000 euro op tafel. Bij de provin cie vroegen zij een subsidie van een ton aan. Dat gaan Gedeputeerde Staten (GS) echter niet doen en ze voe ren daar verschillende redenen voor aan. Om te beginnen is in de provincia le begroting voor energie en land bouw geen rekening gehouden met een dergelijk bedrag. Verder vindt het provinciebestuur dat aardwarmte het laagst scoort van alle vormen van duurzame ener gie in Zeeland. Ook is het zo dat de provincie al een dergelijk pro ject in Zeeuws-Vlaanderen steunt met een garantstelling. GS willen niet dat het onderzoek in Sirjans- land dit project WarmCo in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone frus treert. Gedeputeerde Staten hebben nog meer argumenten om het project op Schouwen-Duiveland niet te subsidiëren. Ze vinden dat het on derzoek onvoldoende is uitge werkt om er concrete prestatieaf spraken over te maken. Ze vinden ook dat verhoudingen in het on derzoek scheef zijn. Er is 180 uur begroot voor coördinatie en over leg en 140 uur voor inhoudelijk geothermisch onderzoek. „Veel af stemming en overleg en erg wei nig inhoudelijk onderzoek", con cluderen zij. En om het verhaal af te maken, merken GS op dat zij meer dan de helft van het ver wachte tekort moeten betalen, ter wijl Delta nv en de twee gespeciali seerde bedrijven geen enkele finan ciële bijdrage leveren. Het is onbekend of het onderzoek zonder provinciale steun doorgaat. Kweker Pleun van Duijn uit Oos terland was gisteren nog niet op de hoogte van de afwijzing en wil de daarom niet reageren. door Esme Soesman BURCH-HAAMSTEDE - Voor de twee de keer is op Schouwen-Duive land een werkgroep APK (Aanpak per Kern) opgetuigd. Zaterdag wordt tijdens Aemstie Alive de af trap gegeven voor deze Schou- wen-Duivelandse variant op de Zeeuwse campagne 'Laat ze niet verzuipen'. Eerder is in Bruinisse op initiatief van ouders een APK op poten ge zet Het doel is jongeren en hun omgeving bewust te maken van de schadelijke effecten van alcohol gebruik, door ludieke acties en door in te haken op bestaande eve- OUWERKERK - De Rotaryclubs uit Zeeland en de Rotaryclub Goe- ree-Overflakkee geven vandaag, na de herdenking van de Watersnood ramp, een cheque van 15.000 euro aan het Watersnood museum in Ouwerkerk. Met het geld kan het multimediale project 1835+1 van filmmaker Koert Davidse worden aangepast. Deze installatie laat de namen van de slachtoffers zien terwijl een mannenstem verhalen vertelt die in de loop der jaren via nabestaan den, vrienden en kennissen zijn verzameld. Beamers en startsys teem kunnen dankzij de gift van de Rotarians worden vernieuwd Bij de gedichtenwedstrijd voor brugklassers bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee draait het niet alleen om het woord, maar ook om het beeld en vooral om de combinatie ervan. De gedichten zijn verwerkt in posters van 70 bij 50 cm. Muziek als thema van de landelij ke gedichtendag. De brugklas sers vmbo/mavo van Pontes Pie ter Zeeman in Zierikzee gingen er mee aan de slag in woord en beeld. Een kritische jury beoor deelde het resultaat en kende prijzen toe. door Ali Pankow Daag jongeren uit een ge dicht te maken met mu ziek als thema en je zou verwachten dat daar veel rap uitrolt. Dat blijkt echter niet het geval te zijn bij de jaarlijkse gedichten- en ontwerpwedstrijd van Pontes Pie ter Zeeman. Het thema leverde wel veel inspiratie. Zo werden er lofgedichten geschreven over in strumenten - trompet, piano, gi taar - en over zingen. In het gedicht waar Merel van Op stal uit Zonnemaire de eerste prijs mee won, komt het woord 'mu ziek' opmerkelijk genoeg niet voor, maar toch gaat het wel hele maal over muziek: Als ik zing voel ik me blij Als ik zing voel ik me vrij Ik ben opgelucht en tevreden want mijn stem is mooi gegeven van wat ik zou kunnen beleven „Dat is de kracht van de taal die je gebruikt hebt", complimenteert de jury, bestaande uit Ester van Meurs, Goos Verwoest en Matthijs Meulblok. Ze kunnen ook best kri tisch zijn, want een wedstrijd als deze is tenslotte ook bedoeld om er iets van te leren. Zo hamert Van Meurs al jaren op het feit dat rijmdwang een gedicht er meestal niet beter op maakt. Eindelijk blijkt dat advies vruch ten af te werpen. De jury consta teert dit jaar minder gerijmel, maar vindt wel dat er wat zuiniger mag worden omgegaan met 'zwa re' woorden zoals 'kracht' en 'pracht'. „Deze woorden zijn iets te dramatisch voor een gedicht." Over het algemeen vinden de ju ryleden wel dat het werk er heel verzorgd uitziet. Zij hadden het moeilijk bij het bepalen van de prijzen, want het niveau van de werkstukken lag dicht bij elkaar. De tweede prijs werd toegekend aan Danique de Lange. Zij brengt in haar gedicht een ode aan mu ziek met nootjes en pootjes en met haar tekening weet zij vrolijk heid op te wekken. Esther Titselaar moest verstek la ten gaan bij deze prijsuitreiking. Zij is ziek, maar twee klasgenoot jes wilden best haar poster even presenteren: een ode aan de gitaar in woord en beeld. Tenslotte was er nog de aanmoedigingsprijs. Die werd toegekend aan Thijs Krijger uit 1B. „Jouw beeld past prima bij de tekst. Het beest straalt heel goed de wanhoop uit van het bin nen moeten blijven", zegt de jury. De genomineerde posters met ge dichten inclusief de winnaars wor den de komende weken geëxpo seerd in de bibliotheek Zierikzee. nementen. Na Bruinisse is het de beurt aan Burgh-Haamstede. „Van wege de eilandelijke spreiding, maar het wordt daar ook wel ge dragen", licht Jessica van As de lo catiekeuze toe. In de APK zitten vertegenwoordigers van DFS, Big S, oranjevereniging, jeugdbrand weer, scouting en horeca. Vanaf eind april zet de groep verschillen de acties op touw. „We willen steeds op verschillende manieren en vanuit verschillende hoeken on ze boodschap uitdragen." Vanwege de grote bezoekersaantallen is de APK morgen echter alvast bij Aemstie Alive present. Meer info via het Welzijnshuis: 0111-453444. Danique de Lange uit klas 1B behaalde de tweede prijs met een vrolijk gedicht en een sprankelende poster, waar het zonnige geel vanaf spat. Zij brengt er de vro lijkheid van muziek mee tot uiting. Esther Titselaar uit klas 1E won de derde prijs met haar gedicht De Gitaar. Zij was ziek en in haar plaats presen teerden twee klasgenoten Didianne (I) en Alma de pos ter met gedicht. Op de achtergrond kijkt de jury toe. en veranderd, waardoor straks door bezoekers via een touch screen per woonplaats een naam te activeren is. Rieneke Sijderius van Rotary Club Goes - De Beve- landen overhandigt de cheque van middag rond een uur één aan be stuursvoorzitter Hans Simons en algemeen directeur Siemco Lou- werse van het Watersnoodmu seum. Alle Zeeuwse Rotary clubs en de Rotaryclub Goeree-Overflak- kee hebben een bijdrage geleverd. Het gaat om vier clubs uit Zeeuws-Vlaanderen, drie van Wal cheren, drie van de Bevelanden, twee van uit Schouwen-Duiveland en één uit Goeree-Overflakkee. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Er is een stichting Vrienden van het Stadhuismu seum in oprichting. Zaterdag komt een clubje mensen voor het eerst bij elkaar om te brainstormen over de aanpak en mogelijkheden. De Vriendenstichting heeft tot doel ac tiviteiten op te zetten en extra mid delen en donateurs te genereren voor het Stadhuismuseum in Zie rikzee. Het hoe of wat is verder nog niet bekend, meldt Baukje Bijlsma uit Zierikzee. Zij is als één van de vrij willigers van het museum bij de plannenmakerij betrokken. „We komen zaterdag even bij elkaar om een plan te maken. Wie komt er in? Wie gaat de kar trekken? Wat is mogelijk? En wat is juridisch haalbaar?", somt ze wat eerste aan dachtspunten op. Duidelijk is in ieder geval dat er bij de vrijwilligers van het Stadhuis museum genoeg animo is om een vriendenstichting in het leven te roepen. Omdat het Zierikzeese mu seum (nu nog) een gemeentelijk museum is, is de mogelijkheid om activiteiten te organiseren op dit moment beperkt. De stichting kan daar een rol in spelen, evenals in het streven de goodwill en betrok kenheid bij het museum onder de inwoners te vergroten. Voor het museum zetten zich rond de 90 vrijwilligers in. „Vanuit verschillen de interesses. Iedereen kan z'n ei genheid en talenten kwijt." Bijls ma zelf zet zich gedreven door haar interesse in cultuurhistorie en educatie als vrijwilliger in. „Leuk om dat voor dit prachtige museum te doen en indirect voor de stad, want het museum is na tuurlijk ook heel bepalend voor Zierikzee." Burgemeester en wethouders staan positief tegenover de oprich ting, onder meer omdat het goed past bij de voorgenomen verzelf standiging van het museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46