61 wonen Zorgenkind Monarda hebben?! Eerst spelen, dan eten TELEVISIE OP WIELEN *Waarom was dit servies er niet eerder? Ik weet het zeker: dan was ook mijn zoon in zijn jong ste jaren niet zo'n moeilijke eter geweest. 'Eerst mag je even spe len met je eten, als je belooft je bordje daarna ook leeg te eten.' Had ongetwijfeld gewerkt, zoals het ook effect had bij de Poolse ontwerper van deze bordenserie, Boguslaw Sliwinski. Ook hij had een kind dat elke avond met lan ge tanden aan de eettafel zat. Televisiekijken is gezellig. Met een haardvuur erbij wordt het nog knusser. Dat vindt ook het Italiaanse MCZ, vandaar dat dit merk tv en haard combineert. Scenario is de eerste televisie met haardvuur ter we reld. De ombouw van het systeem is afgewerkt met modern roestvrij staal en een stalen plank, waarop de afstandsbedieningen voor zowel haard als televi sie kunnen worden gelegd. In het systeem is plaats gereserveerd voor apparatuur, zoals een dvd-speler. Scenario is verkrijgbaar met een hout- en gashaard. Uiteraard is de televisie (van het merk Loewe) goed beschermd tegen de warmte van zijn buurman. Het is de vraag wat bij een avond op de bank meer aan dacht trekt: het televisieprogramma of de vlammen. www.mcz-scenario.it Reageren? wonen@depersdienst.nl vrijdag 1 februari 2013 Monarda. foto RvdK In tuinboeken uit de vorige eeuw staat het nog: vaste planten om de drie, vier jaar opne men, scheuren en de ge zondste stukken terug- planten in grond die het liefst verrijkt is met een kruiwagen oude koemest Het is nog maar ruim tien jaar geleden, die vorige eeuw, toch is het of je te rugkijkt naar de tijd van je grootouders als je die oude tuinboeken leest. Ze zullen heus nog bestaan, tuiniers-volgens-het-boekje die vaste planten scheuren. Maar de meeste vind je waarschijnlijk in huize Avondrood. En oude koemest zie ik al jaren niet meer. De tijden zijn veranderd. Het scheuren en verjongen van borderplanten staat niet hoog op de prioriteitenlijst. Of je het nu toejuicht of niet, wij tuinieren heel anders dan tien jaar geleden. We hebben minder vrije tijd en in die weinige vrije uren zitten we liever in de tuin dan erin te werken. Iedereen bedenkt zijn eigen oplossingen om met minder werk toch een aangename leefomgeving te houden. De een zoekt het in geplaveide tuinen met hier en daar een plant of ornament, de ander zoekt gemaksplanten, die liefst een leven meegaan en weinig onderhoud vergen. Couveuseplanten zijn leuk voor tuiniers die niks liever doen dan dag in, dag uit met planten tut ten, maar de meesten stellen het op prijs als een plant zonder overdreven zorg in leven blijft. Nu is er één vervelende complicatie: samen met die ouderwetse, degelijke tuinboeken verdween ook veel kennis over grondsoorten, standplaatsen en hoe je planten behandelt. Zo kan het gebeuren dat iemand een Monarda (bergamot) koopt zonder te weten dat het een plant is die jaarlijks aandacht vraagt om in leven te blijven. Hoogte, bloeitijd en kleur stonden wél op het etiket. Maar niet dat je de plant ieder voorjaar moet scheuren en weer moet planten om hem in goede gezondheid te houden, je kunt planten vergelijken met schaatsers: je hebt sprinters en stayers. Sprinters leveren veel spektakel, maar zijn snel opgebrand. Stayers doen er wat langer over, maar je hebt er ook langer plezier van. Alle tuinen vragen onder houd; wie daar geen zin in heeft, kan zijn tuin beter asfalte ren. En het is met tuinen zoals met zoveel zaken des levens: hoe meer je erin investeert, hoe meer rendement. Toch is het misschien handig te weten dat de ene plant minder vaak vervangen dient te worden dan de andere. Dan kun je je planten zo kiezen, dat de ruggengraat van de tuin in elk geval uit stayers bestaat: planten die je één keer aanschaft en waarvan je in alle redelijkheid kunt verwachten dat ze de rest van je leven meegaan. Al blijft het natuurlijk altijd mogelijk een plant te vermoorden. De Monarda is een sprinter: spectaculair in zijn eerste jaren, maar snel opgebrand. Tenzij je hem vertroetelt met aan dacht en oude koemest En met voldoende vocht. Want te gen droogte kan de plant ook al niet. Geen trek, niet lekker, buikpijn. Moe van de constante strijd be dacht hij een list: maak het bord visueel zó aantrekkelijk, dat de kleine er met zijn aardappeltjes, worteltjes, doperwtjes en vlees even leuk op kan spelen; dan komt het eten daarna vanzelf! De borden van de BS Toy-serie kunnen in de magnetron en in de vaatwasser. Prijs: 15 euro per stuk. Bestellen kan online, via: www.artsyndicate.com Een beetje extreem, maar wel erg grappig is de TV Barrow van de New Yorkse designstudio CW&T. De ontwerpers bedachten een soort fiets waarop ze een televisie bevestigden. Hierdoor kun je tv-kijken in elk vertrek van het huis. „Wij houden van films kijken in bed, maar we kijken ook graag televisie in de woonkamer. Om beide mogelijk te maken, ont wierpen we een soort kruiwagen voor onze televisie. Hierdoor kunnen we makkelijk onze beeldbuis door het huis vervoeren, zelfs op kleine trappen", verkla ren de ontwerpers. http://cwandt.eom/#tv-barrow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42