wonen 13 Uren op het balkon, zomaar kijken Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl vrijdag 1 februari 2013 door Elian van 't Westeinde Toen ik jong was, wilde ik al in Zee land wonen", zegt Ineke Albada Jel- gersma. „We hadden vroeger een tweede huis in Zoutelande en dan vroeg ik altijd aan mijn vader: 'Wanneer gaan we nou écht in Zeeland wo nen?' Nu zit ik hier dan eindelijk." Eind juni verhuisden Ineke en Frits Albada Jelgersma (beiden 67) van een monumen- tenpand hartje Bergen op Zoom naar een appartement aan het Ravenstein in Kruinin- gen. Op de plek waar ooit de PSD-boten ver trokken naar Perkpolder, staat nu een appar tementencomplex ter grootte van een flink containerschip. Wonen in een monumentenpand had op den duur nadelen, vond het echtpaar. „De bijna zestig traptreden van beneden naar bo ven werden lastig. Ik ben namelijk aan heup en knie geopereerd en we worden ook wat ouder. Een ander nadeel is dat een monu mentenpand toch wat donker is. Ook bij mooi weer." Een jaar lang zochten ze naar een andere woning in Bergen op Zoom. „Niets naar onze zin te vinden", zegt Frits. „Totdat we op een mooie dag een vriend be zochten die hier al woonde. Het was stra lend weer. We maakten diezelfde dag ook een afspraak met de makelaar om dit appar tement te bekijken. Toen we deze kamer binnenkwamen, viel ons op dat het zo heer lijk licht is. In onze hoofden hadden we het toen al gekocht." Het appartement heeft aan de kant die uit kijkt over de nieuwbouw op het oude veer- plein drie kamers en een balkon. Aan de voorzijde is de woonkamer, met een open keuken. Ook hier is een balkon, op het zui den. In de hal zijn het toilet en een royale badkamer. Het appartement is casco opgele verd en de kopers pasten het naar eigen smaak aan. Langs alle wanden, van vloer tot plafond staan boeken in een boekenkast van Interlübke. Maar die was te klein. Daarom is middenin de ruimte, als een soort kamer scherm, een extra kast op maat gemaakt door een timmerman. Zo'n 2400 boeken kan het echtpaar in totaal kwijt. En dan heb ben ze nog een deel van hun verzameling achter moeten laten. Een bonte verzameling zeer kleurrijke carna valsinsignes in de vitrinekast in de master- bedroom verraden het Brabantse verleden van het echtpaar. „Elk carnavalsjaar krijgt een motto. Dat staat op zo'n insigne dat je om je nek hangt. Wij deden altijd mee en vierden vijf of zes dagen feest Dat zit ons in de genen. Nu doen we dat niet meer." Het pronkstuk van de familie hangt in de hal. Een bontgekleurd kleed gemaakt uit ver schillende lapjes stof uit kledingstukken van alle familieleden. „Een artistieke zwager maakte deze collage tijdens zijn afstuderen" legt Frits uit. „Het is een representatie van de uitmonstering van een Bergse Dweil, een meneer of mevrouw die in Bergen op Zoom carnaval viert en de menigte in onver valst dialect toespreekt. Zie je die dubbeltjes onderin? Dat stelt de schoen van Ineke voor. Ze stopte altijd muntjes in haar schoen omdat ze die nodig had voor toilet- bezoek." Op de lichtgrijs geoliede eiken vloer staat een nieuw lichtblauw Leolux stoeltje naast de riante bank. Verder twee bruine stoelen van leer, uit het vorige huis. Op de vloer een bijpassend wollen kleed met grote blauwe en bruine noppen. De schepen op de Westerschelde en het voortdurend veranderende licht op het strand aan de overkant leiden de aandacht af. „Je ziet van alles voorbijvaren", zegt Ine ke. „Het is prachtig om te zien hoe die grote containerschepen hier de bochten nemen. Ook zie je veel van die kleine vissersbootjes. Soms liggen ze er een hele dag. Ik kan uren op het balkon zitten. Zomaar lekker kijken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39